Online Sorgula

Zorunlu BES Yeni İş Yerinde Tekrar Başlar Mı?

Zorunlu BES Yeni İş Yerinde Tekrar Başlar Mı?

Zorunlu BES yeni iş yerinde tekrar başlar mı? sorusu aslında kanunlarda cevaplanmış durumda. Bundan birkaç ay önce gündeme gelen ve zorunlu BES sıfatıyla anlatılmasından dolayı birçok kişinin kafasını bulandıran Bireysel Emeklilik Sistemi, şu anda her iş veren tarafından hemen her çalışana uygulanıyor. Bu yasalarla sabitlenmiş durumda. Çalışan bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak için belli haklara sahip. Kişi bu noktada 2 ay süreyle girdiği iş ortamında Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmak isterse bu durumda isteğini SGK mercilerine beyan ederek süreci tamamlayabilir. Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmak çalışanın devlet tarafından verilen hakkıdır ve bu hak üzerine hiçbir kurum şartlar olgunlaştığı takdirde müdahalede bulunamaz.

Otomatik bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak için çalışmaya başladığınız tarihten 2 ay sonrasına kadar, müracaat etmeniz gerekir. Bu durumda bireysel emeklilikten ayrılırsınız ancak 2 ayı aşan veya gerisinde kalan bir süreyle mevcut işinizden ayrılıp, başka bir yerde çalışmaya başlarsanız yeni iş yerinde BES yenilenir ve tekrar SGK kanadında tarafınıza yansıtılır.

Zorunlu BES Yeni İş Yerinde Başlar Mı?

Zorunlu bireysel emeklilik yeni iş yerine geçince elbette başlayacaktır. Bu kanunlar hükmünde belirlenmiştir. İşten ayrılıp tekrar başladığınızda bireysel emeklilik hizmetinden tekrar ayrılmanız gerekebilir. Bunun için yine her yeni başlanan iş yerinde 2 aylık süre geçmeden otomatik bireysel emeklilik sisteminden ayrılma dilekçenizi vermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yeni iş yerine geçince otomatik  bireysel emeklilik hizmetiniz yeniden sıfır seviyeden başlatılacaktır. Unutulmamalıdır ki, 2 ay süreyle Bireysel emeklilik sistemine dahil olmuş olan bireysel bu süre zarfı geçtikten sonra BES’ten ayrılma veya çıkma işlemini gerçekleştiremezler. Kanunda bu oldukça nettir.

  TC ile 4A Hizmet Dökümü Sorgulama

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi konusunda en büyük sorunu yaşayan kurumlar aslında insan kaynakları. İnsan kaynakları da yeni istihdam edilen bireylere, önceden çalıştıkları takdirde ne uygulayacaklarını bilmiyor. Bu nedenle birçok farklı karışıklık çıkabiliyor. Son yapılan BES’ten cayma yasası ile bu durumda bulanık halinden tam anlamıyla kurtuldu.

Zorunlu BES Nedir?

1 Nisan 2018 tarihi itibariyle Türkiye genelinde kamu veya özel sektörde çalışanları hedef alarak başlatılan yenilikçi sistemdir. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi, bir iş yerinden çıkılıp yeni işe girildiğinde yeniden başlar. Böyle bir durumda tekrardan bireysel emeklilik sistemini iptal etmeniz gerekmektedir. Bireysel emeklilik nedir? sorusunun cevabı özet halinde maddeler ile şu şekilde açıklanabilir:

 • 45 yaş altında kalan kişiler için kamu ve özel sektörde geçerlidir. (Kamuda brüt ücretin her ay %3’ü üzerinden kesinti yapılarak kişiler zorunlu BES uygulamasına dahil edilir.)
 • Emeklilik planına dahil edilebilen bir sistemdir.
 • Katkı payının arttırılmasında, %1’e kadar geriletilmesinde Bakanlar Kurulu yetkili kurumdur.
 • Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminde iş yeri katkı payı ödemesi yoktur.
 • Kişilerin emeklilik döneminde daha fazla maaş almasına yönelik olarak hazırlanmıştır.
 • Kişi isteği doğrultusunda başlangıçtan itibaren 2 ay süreyle BES’ten çıkabilir.
 • BES ikinci emekli maaşı olmayacaktır sadece mevcut maaşa eklenti yapılacaktır.
 • 4A ve 4C çalışanları kapsamaktadır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Zorunlu Bireysel emeklilik sistemi yeni iş yerinde de aktif olur çünkü devlet 10 yılda ülke genelinde toplam 90 milyar tasarruf etmeyi planlamaktadır. Zorunlu BES’e ara vermek mümkündür. Bu süre 3 ayı geçmemelidir.

 • Zorunlu bireysel emeklilik sistemi iptali için insan kaynaklarına başvurun.
 • Aynı şekilde ilgili Sosyal Güvenlik Müdürlüğü de BES iptali konusunda size yardımcı olacaktır.

Zorunlu BES ile Normal BES Arasındaki Fark Ne?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile normal bireysel emeklilik sistemi arasında sadece devlet teşviki açısından fark bulunmaktadır. Her ikisinde de %25 oranında devlet katkı payı bulunmaktadır. Zorunlu BES faydaları ise tek seferlik verilen 1000₺ destek ödemesidir. Bunun haricinde zorunlu ve normal BES arasında herhangi bir fark yoktur.

  PTT Doğum Parası Sorgulama

BES sayesinde kazancınız:

 • Sistemden 3-6 yıl arasında ayrılırsanız mevcut birikiminizin %15’ini alabilirsiniz.
 • 6-10 yıllık bir süreyi bireysel emeklilik planlamasına verip sonra ayrılırsanız birikimin %60’ını alabilirsiniz.
 • Son olarak 10 yıllık süreyi tamamlayıp ayrılırsanız birikimin %60’ını alabilirsiniz.
 • 10 yıl ve üstünde %5 devlet katkısı daha bulunur.

Bireysel Emeklilik Sorgulama

Bireysel emeklilik sorgulama 2019 yılında E Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Takasbank bireysel emeklilik durumunu sorgulamak için öncelikle E Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “bireysel emeklilik” yazarak ilgili alana ulaşabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.