Yurt Dışı Çıkış Yasağı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşlenen suç veya karışılan bir dava neticesinde, kişinin yurt dışına çıkma yasağı sorgulama işlemini yapması gerekebilir. Gerekli görüldüğü takdirde, kişilerin bilgi ve kanıtlarına başvurulması maksadıyla Sulh Ceza Mahkemeleri tarafından, yurt dışı çıkış yasağı uygulaması yapılmaktadır. Bu durumda kişiler; istedikleri gibi yurt dışına çıkış yapamaz, buna ek olarak Olağan Üstü Hal durumu yaşadığımız şu günlerde yurt dışına dair bağlantı bile kuramazlar. Yurt dışına çıkma yasağı sorgulama metni size E-Devlet üzerinden sunulmaktadır.

Yurtdışı çıkış yasağı kişiye koyulduğu taktirde, yurtdışına kişilerin yasal yollarla gitmesi mümkün değildir. Yurtdışına çıkış yasağı sorgulaması yaparak üzerinizde yasağın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, kişi tam olarak şüpheli bir durumdaysa, vergi borcu bulunuyorsa, bu durum tabii ki ciddi bir vergi borcu veya kaçakçılığı olabilir. Bunun dışında şüpheli konumda olan kişinin her türlü konuda şüpheli olması. Ayrıca kişi sizlerinde bildiği Mehmet Aydın çiftlik bank ile binlerce kişiyi dolandıran bu şahıs gibi dolandırıcılık konumundaysa eğer devlet bu gibi kişilere yurt dışına çıkma yasağı getirmekte. Bunun asıl sebebi ise kişi yurt dışına çıkıp kendini bir nevi kaybetmesidir.

Eğer siz bir dava veya olay bünyesinde yer alıyorsanız. Ki bu durum sizin ikametgah adresinize gönderilen tebligat ile bildirilecektir, sizin yurt dışına çıkma izniniz iptal edilebilir. Yurt dışına çıkma yasağı ile kişiler ciddi sorunlar yaşayabilmektedir. Bu nedenle özellikle sıkça iş veya eğitim nedeniyle yurt dışına çıkanların; bu sorgulama ekranını takip etmesi gerekmektedir.

Yurt Dışına Çıkış Yasağı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yurt dışına çıkma yasağı sorgulama işlemi için ilk olarak elinizde bir adet E-Devlet şifresi olması gerekmektedir. Sorgulama yapmak isteyen kişi, herhangi bir PTT şubesine giderek; 2 lira karşılığında E-Devlet şifresi alabilmektedir. Yurt dışı çıkış yasağı sorgulama işlemini aşağıda yer alana aşamaları uygulayarak öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama yani yurt dışına çıkma yasağı sorgulaması tamamen ücretsiz bir uygulamadır. Bu uygulamayı sınırsız olarak yapabilir, yurt dışına çıkabilir miyim sorunuza cevap verebilirsiniz.

yurt dışına çıkma yasağı

Yurt dışına çıkma yasak sorgulama işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

  • İlk olarak buraya tıklayarak yurt dışı çıkma yasağı ekranı bölümüne erişim.
  • Sonrasında “kimliğimi şimdi doğrula” seçeneğine basın ve kimlik doğrulama ekranına geçin.
  • Burada sizlere sorulan TC kinlik ve E-Devlet şifresi bilgilerini girin.
  • Sonrasında karşınıza gelen ekranda, yurt dışı çıkma yasağı var mı sorgusu gelecektir. Burada yurt dışı çıkma durumunuz hakkında bilgiler yer alır.

Yurt Dışı Çıkış Sorgulaması – Neden Yurt Dışına Çıkmaya İzin Verilmez?

Eğer, devamlı olarak iş seyahatlerine çıkıyorsanız; bu noktada sizlerin önüne konan bir yurt dışına çıkma yasağı engeli, büyük sorunlara yol açacaktır. Bu nedenle dikkatli olmanız ve hemen her gün bu tarz bir davanız varsa sorgulamanız gerekir.

Eğer henüz tarafınıza bir tebligat ulaşmadıysa, bu yurt dışı çıkma yasağı sorgulama ekranında “çıkabilir” olarak görüleceksinizdir. Bu şu anlama gelir: henüz Sulh Ceza Mahkemesi tarafından onaylanan veri güm diye E-Devlet platformuna işlenmez. Bu süreçte, eğer tarafınıza iletilmemiş bir yurt dışı çıkma yasağı varsa bu konuda siz suçlu sayılmazsınız.

Yurt Dışı Çıkma Yasağım Var Mı Sorgulama İtirazı!

Yurt dışına çıkış yasağına itiraz etme hakkınız elbette bulunuyor. Ancak yurt dışı çıkış yasağınız için karar tebliğinden veya tefhiminden (durumun öğrenilmesinden) itibaren ilk 7 gün içerisinde soruşturma aşamasında mahkemeye bir dilekçe veya tutanağa geçirilmek şartıyla zabıt katibine beyanda bulundurulmasıyla yapılabilir.

Tarafınıza iletilen ve yurt dışına çıkma yasağınız olduğunu belirten tebligat bünyesinde yer alan Sulh Ceza Mahkemesine evrak evinize teslim edildikten sonraki; 7 iş gününde dilekçe vererek konuya itiraz edebilirsiniz.

E-Devlet üzerinde yurt dışı çıkma yasağı yoksa ve siz olması durumundan şüpheleniyorsanız. Emniyet Genel Müdürlüğüne giderek, ilgili konuya ait bir dilekçe verdikten sonra; yurt dışı çıkma yasağı sorgulama işleminizi hızlıca yaptırabilirsiniz. Sizlere örnek olarak hazırlanmış yurt dışı çıkış yasağı kararına itiraz dilekçesini aşağıdan görebilirsiniz. Yurt dışı çıkış yasağına itiraz etme dilekçesi üzerinden gerekli düzenlemeleri yaparak kendinize uygun hale getirin. Yurt dışı çıkış yasağı dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir