Yeni Doğan Bebek Parası Sorgulama 2019

Yeni doğan bebek parası sorgulama konusunu sizlere yaptığımız büyük bir araştırma neticesinde hazırladığımız yazıyla anlatacağız. Ülkemizde, devlet yardım kurum ve kuruluşları sayesinde anne çocuk ilişkisinde hemen herkese destekler sağlanıyor. Bu desteklerin başında geliyor diyebileceğimiz yeni doğan parası da yine bazı şartlar ve kurallar barındırıyor. İçeriğimizde yeni doğan yardımı hakkında hemen her türlü detaya yer vereceğiz. Ayrıntılı bilgilere ulaşmak için renkli yazılara tıklamanız yeterlidir. Öncelikli olarak ise yeniden doğan bebek parası sorgulama konusuna değineceğiz.

Öncelikle bu yardımın genel hatlarıyla kafanızda oluşmasını sağlayalım. Daha sonrasında ise alt başlıklarla ayrıntılara inelim.

  • Yeni doğan bebek yardımı tamamen karşılıksız ve geri ödemesi olarak verilen, devlet tarafından sağlanan bir maddi yardımdır.
  • Yeni doğan bebek yardımı için herhangi bir teminat veya ödeme alınmamakla birlikte şartlara uygun olan herkese verilmektedir.
  • Yeni doğan bebek parası Ziraat Bankasında vadesiz hesabı olanların direkt olarak hesabına yatırılır. Olmayanlar elden çekim yapar.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödemesi yapılan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından organize edilen bir yardımdır.
  • 5510 sayılı kanunun 4. maddesinde yer alan sigorta hükümlerine göre değişkenlik göstere şartları bulunmaktadır.
  • Anne çalışmıyor olsa bile, babanın doğumdan önceki bir sene içerisinde 120 gün sigortalı olması durumunda aileye yardım verilebilmektedir.
  • Yarım miktarı çocuk sayısına ve çocuk sırasına göre değişkenlik göstermektedir. Bu ön bilgilerden sonra temel sorgulama işlemlerine göz atalım.

Yeni Doğan Bebek Yardımı Başvurum Onaylandı Mı Sorgulama

Yeni doğan bebek yardımı sorgulama işlemlerinin ilk durağı sizlerinde anlayacağı üzere başvuru sorgulama süreci. Eğer başvuru yaptıysanız bu durumda başvurunuzu kolayca sorgulayabilirsiniz. Başvuru durumunuzu öğrenmek için başvuru yaptığınız Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü telefon numarasını aramanız yeterli olacaktır. Bu sayede ön bilgi talep edebilirsiniz.

Sorgulama işlemi için resmi bir kaynak veya aracı bulunmuyor. Bu nedenle kendi çabanızla bazı şeyleri öğrenmeniz mümkün.

PTT Doğum Parası Sorgulama

Doğum Parası Sorgulama

Adım Adım Süt Parası Sorgulama İşlemleri

Yeni Doğan Bebek Yardımı Ziraat Bankası Sorgulama

Yeni doğan bebek yardımı sorgulama işlemlerinde eğer başvurunuz onay aldıysa, bu durumda tarafınıza verilecek olan parayı beklemeye başlamışsınız demektir. Bu süreçte başvurunuzun akıbetini takip etmek için eğer vadesiz Ziraat Bankası hesabınız varsa onu gerek mobil gerekse de telefon bankacılığından kontrol etmeli, eğer hesabınız yoksa da kimliğinizle Ziraat şubelerine giderek sorgulama yapabilirsiniz.

Kimliği olmayan veya fotokopi kimlik getirenlerin Ziraat Bankasında isimlerine yapılan ödemeler sorgulanamaz. Eğer para yattıysa, kimlik beyanıyla herhangi bir şubeden başvuru yapan şahıs parayı alabilir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir