Online Sorgula

Yeni Doğan Bebek Parası Sorgulama

Yeni Doğan Bebek Parası Sorgulama

Yeni doğan bebek parası sorgulama işlemini yapmak isteyenler, tam olarak olmanız gereken yerdesiniz. Öncellikle dünyaya gelen minik dostumuza uzun ve güzel bir yaşantı dileyelim. Bu doğum sürecinde harcamaların artmasından dolayı hiç zorluk çekmenize gerek yok. Yeni doğan bebek parası sayesinde, yeni doğan çocuklarınızın masraflarını devletin sağladığı yardım parasıyla karşılayabilirsiniz.

Yeni doğan bir bebeğin temel ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçların daha iyi şartlar altında karşılanması ve nüfus artışına teşvik maksadıyla devlet bebek parası vermektedir. Kanunda doğum parası olarak bilinen bu uygulama, her dünyaya gelen çocuk için alınabilir ve tamamen karşılıksızdır. Bu yardımın detaylarını makalemizin ilerleyen başlıklarında bulabilirsiniz. Ancak önceliğimiz bu yardımın sorgulanması konusunda.

Yeni Doğan Bebek Parası Yardımı Sorgulama

Yeni doğan bebek parası yardımı sorgulama konusunda aslında pek de bir alternatifiniz bulunmuyor. Şartlara uygun olarak gerçekleşen hemen her doğum sonrasında aileye ödenen bu yardımı alıp almadığınızı öğrenmenin temelde 2 yolu var. Bu yollarda yardımı nasıl aldığınıza göre değişkenlik gösteriyor. Doğum parası sorgulama konusunda ödeme seçeneklerine göre sorgulama yöntemlerini sizlere anlatalım. Doğum parasını temelde 2 yoldan alabilirsiniz. Bu iki yol şu şekildedir:

Memur Yeni Doğan Bebek Parası Öğrenme

Memur doğum parası sorgulama işlemi yapmak istediği takdirde oldukça basit bir süreç ile karşılaşmaktadır. Memurun hali hazırda Ziraat Bankası bünyesinde bir vadesiz hesabı olduğundan, kişiye bu kanal üzerinden ödeme yapılmaktadır. Bu kanal üzerinden ödeme yapılmasından dolayı ise basit bir bakiye sorgulaması ile doğum parası yattı mı sorusunun cevabı bulunmaktadır.

Ziraat Bankasında Hesabı Olmayanlar İçin Doğum Parası Sorgulama

Hesabı olmayanlar için doğum parası almak biraz karşılık gelebilir. Ancak bu durumun hiçbir karışık tarafı bulunmamaktadır. Devlet bu süreçte hesabı olmayanlara da yine kendi bünyesinde yer alan Ziraat Bankası ile hizmet sağlamaktadır. Kısacası sizin hesabınızın olup olmaması doğum parası alma sürecinde pek de etkili değildir. Bu gibi durumlarda doğum parası ödemesi Ziraat Bankası üzerinden kişinin kimlik numarası üzerine yapılır.

  PTT Çocuk Parası Sorgulama

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

TC Kimlik No ile Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

Ziraat Bankası bünyesinde aktif olarak hesabı olmayan ve çalışmayan ev hanımlarına doğum parası ödemesi kimlik numaraları sayesinde yapılır. Devlet hazinesi tarafından ödenen bu para hesap açılarak yatırılır. Sonrasında parayı çekmek isteyen kişinin Ziraat Bankası doğum parası hesabı bakiye sorgulaması için bankaya gitmesi gerekir. Başvuru sahibi kimliğiyle birlikte bankaya gittiği takdirde, adına yapılan ödemenin sorgulaması yapabilir.

Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

Doğum parası başvuru süreci tamamen müdürlük yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Ancak başvuru sonuçları ortalama olarak 10 günde açıklanıp kişiye iletilmektedir. Bu süreçte sabırlı olmanız gerekir. Eğer başvuru sonucunuzu telefondan sorgulamak istiyorsanız, şubeyi aramayı deneyebilirsiniz. Türkiye genelinde yer alan tüm müdürlüklerin telefon numaraları bulunmaktadır. Başvuru esnasında bu numaraları öğrenebilirsiniz. Doğum parası aylık ödeme günleri konusunda da bilgi verelim. Bu ödenek her ayın sekizinci ve on dördüncü günlerinde ödenmektedir.

Yeni doğan bebeğe verilen doğum parası sorgulama işlemi hakkında gerekli detayları size ilettik. Bu detayların ardından sorgulamasını anlattığımız “doğum parasının” ne olduğundan bahsetmek istiyoruz. Doğum parası almak veya doğum parası başvurusu yapmak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeğe Verilen Doğum Parası Desteği Hakkında

Yeni Doğan Bebek Parası Nedir?

Yeni doğan bebek parası adı altında anlattığımız şey ile doğum parası arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Bu kapsamda, devletin yeni doğan bebeklere verdiği yardımlara doğum parası denilebilir. Doğum parası tek seferlik bir ödemedir ve maaş olarak aydan aya verilmez. Ayrıca yazımızın başında da belirttiğimiz üzere bu yardımın geri ödemesi de bulunmamaktadır. Bu yardım yeni doğum yapan anneye devlet desteği adı altında, masrafları hafifletmek maksadıyla verilmektedir.

  TC Kimlik No ile Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

Yeni Doğan Bebek Parası Nasıl Alınır?

Yeni doğan bebeklere masrafların azaltılması dolayısıyla verilen bu paranın alınması için başvuru yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda eğer memursanız kurumunuza dilekçe yoluyla başvuru yapabilirsiniz. Ya da memur olduğunuz kurumun mali işler sorumluluğu alan dairesine de başvuru yapabilirsiniz. Doğum parası başvurusu için eğer memur değilseniz bir başvuru kanalınız yoksa fiziken başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için de hemen her ilde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine gitmeniz gerekmektedir. Burada sizlere verilen başvuru formunu doldurarak istediğiniz şartlara uygun başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeklere Yapılan Doğum Yardımı Şartları

  • Doğum öncesinde ki bir sene içerisinde annenin veya babanın en az 90 günlük kısa vadeli sigorta sahibi olması.
  • Annenin veya babanın yabancı olması doğum parası almak istemeniz durumunda sorun çıkartmayacaktır.
  • Annenin sağlık bir şekilde doğumu gerçekleştirmiş olması gerekmektedir.
  • Kişinin doğum izni yükümlülüklerini taşıyorsa, bu hususta da uygunluk göstermesi gerekmektedir.
  • Çocuğun doğum sonrasında yaşıyor halde olması gerekmektedir.
  • Maddi durum itibariyle çok yüksek bir potansiyelin olmaması da şartlar arasında yer alabilir.

Yeni Doğan Bebek Parası Kaç Liradır?

Doğum parası miktarı her sene zam alır ve güncel masraflara göre yeniden hesaplanır. Bu sayede kişilerin ihtiyaçlarını görmeleri sağlanmaktadır. Yeni doğum yapan annelere, devlet tarafından ödenen bu yardımın miktarı şu şekilde sıralanabilir.

  • İlk kez anne olan bayanlara 300 TL ödeme yapılmaktadır.
  • İkinci kez anne olan hanımlara 400 TL ödeme yapılmaktadır.
  • Üçüncü kez anne olan hanımlara ise 600 TL ödeme yapılmaktadır.
  • Daha sonrasında doğan çocuklara da yine 600 TL ödeme yapılmaktadır.

B ödeme miktarları tekli doğumlarda geçerlilik arz etmektedir. Eğer ikiz veya üçüz çocuk sahibi olduysanız durum değişir. Bu durumda ikiz doğumları devlet birinci ikinci olarak değerlendirir. Bu durumda 300 + 400 lira olacak şekilde totalde 700 TL ödeme yapılmaktadır. Yine tekrar ikiz çocuğunuz olursa bu durumda üçüncü ve dördüncü çocuk olarak işlem yapılmaktadır. Bu da 600 ve 600 ödeme anlamına gelir. Toplamda 1200 TL doğum parası ödenir. Doğum parası kaç lira sorusuna da cevap verdikten sonra, bir diğer başlığa geçelim.

  E Devlet Çocuk Parası Sorgulama 2019

Doğum Parasına Kaç Kez Başvuru Yapılabilir?

Doğum parasında başvuru sınırı yoktur. Dünyaya gelen her çocuk için bu başvuruyu yaparak ödeme alabilirsiniz. Ancak devlet başvuru yapmadığınız takdirde tarafınıza ödeme yapmamaktadır. Birinci çocuğunuza başvuru yapıp, ikinci bir evlat sahibi olmanız durumunda beklemeniz doğru değildir. Her çocuk için doğum parası başvurusu yapmanız önerilmektedir. Bu sayede her çocuk için kesintisiz bir ödeme elde edebilirsiniz.

E-Okul Öğrenci Devamsızlık Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi Kartından Yapılan Harcama Sorgulama!

Doğum Parasına Ne Zamana Kadar Başvuru Yapabiliriz?

Doğum parası başvuru zaman aşımı olan bir uygulamadır. Yani bir zamandan sonra doğum yapmanız dolayısıyla bu yardıma başvuru yapamazsınız. Doğum parasına başvuru yapmak ve almak için doğumdan sonraki 4 seneyi değerlendirmeniz gerekmektedir. 4 sene içerisinde başvuru yapmamanız durumunda, bu hedef doğum hadisesi dolayısıyla başvuru hakkınız yanmaktadır.

Doğum Parasını Hesapta Ne Kadar Çekmeden Bekletebilirim?

Doğum parasının başvuru süresinde kısıtlama olduğu gibi yine aynı şekilde hesaptan çekme aşamasında da kısıtlamalar bulunmaktadır. Doğum parasını almak istiyorsanız başvuru yaparsınız. Sonrasında hesabınıza ödeme yapılması durumunda başvurunuz olumlu sonuçlanmış olur. Bu paranın en geç ödeme yapıldığı tarihten itibaren 5 sene süreyle çekilmesi gerekmektedir. Doğum parasını çekmek isteyenlerin bu süre dışına çıkmamaları gerekmektedir. Aksi takdirde paraya karşın haklarınız yanar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.