Online Sorgula

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı Ne Kadar?

07.03.2019
18
Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı Ne Kadar?

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı Ne Kadar? veya Tıbbi görüntüleme teknikeri maaş miktarı?sorularını soran üniversite öğrencileri tıbbi görüntüleme teknikeri maaşı almak için ilk olarak 2 yıllık ön lisans bölümünü bitirmelidir. Radyoloji teknisyeni, radyoloji teknikeri ve röntgen teknikeri halk arasında çokça bilinen diğer adlarıdır. Tıbbi laboratuvar teknikeri maaş almak için farklı yerlerde görev alabilir. Tıbbi görüntüleme teknikeri olmak çok da zor değildir. Ülkemizde bulunan devlet veya özel üniversitelerinden birine giderek tıbbi görüntüleme teknikeri aylığı alma hakkını size verecek olan diplomayı alabilirsiniz. Radyoloji teknikeri maaşları özel hastane ve devlet hastanesinde değişir.

Tıbbi görüntüleme teknikeri doktor, tıbbi laboratuvar teknikeri maaşı alan kişi veya hemşire değildir. Her ikisinden de farklı bir meslek dalıdır. “Tekniker” sıfatıyla işe başlarlar ve 2 yıllık “Tıbbi Görüntüleme Teknikeri” bölümünden mezun olurlar. Bu bölüm üniversite sınavında TYT ile yani ilk oturum ile almaktadır. Puanları çok yüksek değildir. Tıbbi görüntüleme teknikeri devlet hastanesi maaşları ve özel hastane maaşları değişkenlik gösterir. Maaş miktarı her ne kadar farklı olursa olsun her tıbbi görüntüleme teknikeri herhangi bir Sağlık Meslek Yüksek Okulu bünyesinden mezun olmuştur.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Görevleri Nelerdir?

 • Tıbbi görüntüleme teknikerliği ön lisans bölümünde anlatılanları tam anlamıyla kavramak ve sahada uygulama becerisine sahip olmak.
 • Tıbbi görüntüleme araçlarında yaşanan gelişmeleri takip etmek, rahatça kullanabilmek ve bazen onarım yapabilmek.
 • Bilgisayar kullanabilmek tıbbi görüntüleme araçlarınca kullanılan programları kullanabilmek ve düzenleyebilmek.
 • Röntgen, tomografi, direkt filmler, Magnetik Rezonans, Mammografi, Ulrtasonografi ve benzeri çekim yöntemlerini bilmek ve uygulamak.
 • Doktorlar tarafından yönlendirilen tıbbi görüntüleme taleplerini yerine getirmek ve yerel bulut sistemine verileri yüklemek.
 • Hastaların tıbbi görüntüleme teknikeri maaşı alan kişi tarafından filmi çekilirken zarar görmesini engellemek ve kendisini korumak.
 • tıbbi görüntüleme teknikeri maaş almak için devamlı olarak çalışmalıdır. Uzaktan yapılabilen bir meslek değildir.
  Gardiyan Maaşları Ne Kadar? Gardiyanlar Ne Kadar Maaş Alır?

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Kimdir?

Hastanelerde tıbbi amaçlar uğurunda kullanılan “tıbbi görüntüleme araçlarını” hastalara ve kendisine zarar vermeden, radyasyon sorunlarının bilincinde olarak, dikkatli ve kurallara uygun şekilde kullanan; doktorlara bu araçlar sayesinde hastalar ile ilgili veri sağlayan kimselere “tıbbi görüntüleme teknikeri” denilir. Yan eleman sıfatıyla çalışırlar ve altlarında zaman zaman stajyerler olabilir. Kıdem durumu yüksek bir meslek değildir. Ameliyathaneye zaruri durumlar haricinde girmezler. Radyoloji olarak da bilinen 2 yıllık okuldan mezun olurlar. Sonrasında aldıkları diploma tıbbi görüntüleme teknikeri maaş alma hakkını kazanmalarına neden olur.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Nasıl Olunur?

Röntgen teknikeri maaşı almak için ilk olarak Tıbbi Görüntüleme Ön Lisans bölümünden mezun olmak gerekir. Bazı devlet ve özel üniversitelerden tıbbi görüntüleme teknikeri ve radyoloji iki yıllık taban puanları:

Devlet Üniversiteleri Tıbbi Görüntüleme Ön Lisans Bölümü Taban Puanları

 • Siirt Üniversitesi İÖ (gece eğitim) TYT 226
 • Atatürk Üniversitesi TYT 232
 • Süleyman Demirel Üniversitesi İÖ (gece eğitim) TYT 235
 • Trakya Üniversitesi TYT 238
 • Akdeniz Üniversitesi İÖ (gece eğitim) TYT 237

Özel üniversite taban puanları özetle şu şekildedir, 250 puan alan herkes tıbbi görüntüleme teknikerliği bölümünü parayla okuyabilir. Tıbbi görüntüleme teknikeri maaş konusunda sınavla pek bir işiniz yok anlayacağınız. Sadece bir ara KPSS kasmanız yeterli olacaktır.

120 AKTS kredilerini tamamlayarak mezun oldukları 2 yıllık bir okulu bitirmeleri gerekmektedir. Tıbbi Görüntüleme Teknikeri (Radyoloji) bölümü olarak bilinmektedir. Dikey geçiş ile tıbbi görünteleme teknikerliğinden geçiş yapabilirler. Hemşirelik bu geçiş yapılabilen bölümlerin başında gelmektedir. Vize, final ve tek ders sınavı uygulamaları yapılmaktadır. Standart olarak tıbbi görüntüleme teknikeri staj uygulaması bulunmaktadır. Her üniversitede değişkenlik gösteren staj standartları şunlardır:

 • 2. dönemde yaz stajı 30 gün süreyle yapılmalıdır.
 • 4. dönem itibariyle haftada 3 günlük staj programları bulunur.
  Öğretmen Maaşı Ne Kadar 2019

Halk arasında röntgen teknikeri olarak da bilinen tıbbi görüntüleme teknikerleri, KPSS Ön Lisans ile TC Sağlık Bakanlığı tarafından yönetilen Devlet hastanelerine atanabilirler. Tıbbi görüntüleme teknikeri atamaları taban puanları düşük değildir. Son atamada 128 kişi alınmıştır ve en düşük atanma puanı 86 olarak kayıtlara girmiştir. Tıbbi görüntüleme teknikeri atamaları şehir hastaneleri ile birlikte artan kadro sayıları ile daha iyi seviyelere gelecektir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Nerede Çalışır?

Radyoloji teknikeri maaşları devlette, özele göre daha yüksektir. Röntgen teknikeri aylıkları zamanla her kurumda artış göstermektedir. Küçük illerde bulunan sözde özel hastaneler radyoloji teknikerleri için çok az paralar ödemektedir. Bu kişiler devlet hastanelerinde, sağlık ocaklarında, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı sağlık yönetim merkezlerinde ve diğer sağlık kurumlarında çalışabilirler. Dişçiler, poliklinikler ve bireysel sağlık merkezleri de tıbbi görüntüleme teknikeri iş ilanları arasında yer almaktadır. Bu meslek dalı devlette olmasa bile özel sektörde kolayca iş bulabilir. Tıbbi görüntüleme teknikeri maaş almak için yoğun ortamlarda çalışabilir. Çok da basite alınacak bir meslek değildir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikerliği Nasıl Bir Meslektir?

Tıbbi görüntüleme görüntüleme teknikerliği rahat bir meslek denemez. Gece nöbetleri olabilir. Çalışma esnasında kişilerin güçlü ve dirayetli olması gerekmektedir. Örnek olarak acilden gelen açık yaralı bir hastanın verilerinin alınması esnasında kişinin kandan korkmuyor olması gerekmektedir. Kısacası kolay değildir ancak yapılmayacak iş de değildir. Tıbbi görüntüleme teknikeri maaş verileri, verilen emeğin karlığını yansıtmaktadır.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Röntgenci Maaşları

Röntgenci maaşları devlette ve özel hastanelerde değişiklik gösterir. Yeni mezun tıbbi görüntüleme teknikeri maaşları devlet ortamında oldukça düşüktür. Devlette zamanla artan maaş güzel seviyelere erişebilir. Devlette güvence bulunmaktadır. Devlette tıbbi görüntüleme teknikeri, memur olarak görülür ve hayatı kurtulmuş demektir. Özelde işten çıkarılma ihtimali söz konusu olabilir. Yine özelde sorumluluğunuz dışında olan işleri yapmak zorunda da kalabilirsiniz. Tıbbi görüntüleme teknikeri radyoloji maaşları:

 • Tıbbi görüntüleme teknikeri maaşı döner sermayeden pay alır.
 • Fazla mesai yapınca devlet maaşı ve özel hastane maaşı artar.
 • Devlette başlangıç ortalama üniversite hastanelerinde 3100₺ olarak bilinir.
 • Devlet hastanelerinde ise durumda 3200₺ civarına tırmanabilmektedir.
 • Özel hastane yeni başlayan röntgenci maaşı ise 2750₺ civarındadır.
 • Radyoloji teknikeri özel hastane ve devlet hastanelerinde kıdem aldıkça maaşınız artacaktır.
  Anestezi Maaşları Ne Kadar? Anestezi Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.