Online Sorgula

TC Kimlik Numarası ile Elektrik Borcu Sorgulama

TC Kimlik Numarası ile Elektrik Borcu Sorgulama

TC kimlik numarası ile elektrik borcu sorgulama internet üzerinden yapılabilen bir işlemdir. Elektrik faturası sorgulama işlemi internet üzerinden yapılabildiği için günümüzde birçok insan elektrik faturası ödeme veznelerine gitmemektedir. Geçmişte uzun kuyruklar olan o vezneler artık sadece yaşlı insanlara hizmet veriyor diyebiliriz. Özellikle mobil bankacılık elektrik faturası ödemek için en uygun platformdur. Mobil bankacılık kullanıyorsanız bu süreç sizler için daha kolay olacak.

TC kimlik no ile elektrik borç sorgulama sayesinde şimdiki ve geçmiş faturalarınızı görebilirsiniz. Her ay gelen elektrik faturası bizlerin aylık bazda tükettiği elektrik enerjisine karşılık olarak sunulan borçlanma makbuzudur. Bu faturalar ödenmelidir ve aksatılmamalıdır. Fatura ödenmediği takdirde yaklaşık 1 ay içerisinde elektrik kesilir. Fatura ödenmeyince elektrik kesilme süresi her ilde değişkenlik gösterebilir. Aynı durum su faturası sorgulama ve ödeme için de geçerlidir. Su faturasında fatura ödenmezse, suyun kesilme süresi elektriğe göre daha da fazladır. İnternetten elektrik faturası öğrenme işlemi için tercih edebileceğiniz ödeme yöntemleri şu şekildedir:

 • Mobil bankacılıktan elektrik faturası ödeme,
 • İnternet bankacılığından elektrik faturası ödeme,
 • Elektrik abone no sorgulama ile dağıtıcıya ödeme yapma,

Son maddeyi anlamadıysanız daha detaylı anlatalım. Büyük elektrik dağıtıcıları (Örnek: Enerjisa elektrik borç sorgulama sitesi) kendi siteleri üzerinden elektrik faturası ödemesi almaktadır. Bu yukarıdaki yöntemler arasındaki en kolay internetten elektrik faturası ödeme seçeneği hiç şüphesiz mobil ve internet bankacılığı kanallarıdır.

TC Kimlik Numarası İle Elektrik Borcu Öğrenme

Kimlik no ile elektrik faturası sorgulamak istiyorsanız, bu durumda ilk olarak hangi dağıtıcıdan hizmet aldığınızı tespit etmeniz gerekmektedir. Türkiye genelinde TEDAŞ (Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş) tarafından 21 bölgede dağıtım yapılmaktadır. Bu dağıtım bölgelerinde farklı dağıtım şirketleri görevlidir. Enerjisa, Edaş ve CK Boğaziçi Elektrik bunlardan bazılarıdır. Elektrik dağıtıcı şirketinizi öğrenmek için faturanızı incelemeniz yeterlidir. Dağıtıcı şirketi bulmak için:

 • Son gelen elektrik faturanızı edinin.
 • Sonrasında faturanın ön yüzünü çevirin.
 • Son olarak en üst kısımda yer alan büyük logoları inceleyin.
 • Orada elektrik faturasını kesen şirketin ismi muhakkak yer alacaktır.
  Banka Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır? TC ile Banka Borcu Sorgula

Elektrik faturası borcu sorgulama için dağıtıcı firmanızı öğrendiyseniz ilgili dağıtıcının sitesine girin ve fatura sorgulama ekranına ulaşın. Birçok tedarikçi elektrik faturası abone numarası istemektedir. Eğer bu numarayı bilmiyorsanız, isimden elektrik abone no öğrenme gibi bir işlem yapılamaz. Faturanızda yer alan elektrik abone numarasını bulmak için:

 • Faturanın ön yüzünü çevirin.
 • Faturanın isim yazan kısmına bakın.
 • 10-12 hane uzunluğunda olan abonelik numarasına bakın.
 • Bu numara tamamen rakamlardan oluşmaktadır ve TC numaranızdan farklıdır.

Buna ek olarak bazı elektrik dağıtıcıları da sizlerden TC kimlik numarası istemektedir. TC kimlik numarasıyla elektrik borcu sorgulamak istiyorsanız, bazı sistemlerde E-Devlet’i kullanarak da giriş yapabilirsiniz. Bu sizin tedarikçi firmanız tarafından sunulan hizmete bağlıdır.

Örneğin Enerjisa elektrik borcu sorgulama işlemleri için sadece TC kimlik numarası isteyip yine telefon numaranız üzerinden kayıt almaktadır. Bunu sitelerine girerek öğrenebilirsiniz. Enerjisa fatura ödeme sitesi : online.enerjisa.com.tr

ELEKTRİK FATURANIZI SORGULAMAK İÇİN size gerekli olan tüm bilgileri verdik. Bundan sonra tek yapmanız gereken tedarikçi fmriamnızın sitesine gitmek. Eğer elektrik faturasını internetten ödemek için mobil bankacılık kullanıyorsanız, bu durumda işiniz çok daha kolay. Hemen onu da anlatalım.

Mobil Bankacılık Su Faturası Sorgulama

TC kimlik numarası ile elektrik borcu sorgulama işlemi mobil bankacılık üzerinden de yapılabilir. Bunun için iki temel bilgiye ihtiyacınız vardır.

 • Elektrik dağıtım şirketinin adını bilmeniz gerekmektedir.
 • Elektrik faturası abone numarasını bilmeniz gerekmektedir.

Bu iki bilgiyi biliyorsanız elektrik faturası borcu sorgulama konusunda kolayca bankaların sağladığı mobil uygulamaları ve internet bankacılığı hizmetlerini kullanabilirsiniz. Mobil bankacılık ile elektrik faturası sorgulamak ve ödemek için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Bankanızın internet veya mobil bankacılık sayfasına giriş yapın.
 • Mobil bankacılık şifreniz yoksa banka iletişim numarasından alabilirsiniz.
 • “Ödemeler” kısmına giriş yapın ve “Faturalar” sekmesine girin.
 • Oradan “Elektrik Faturası” kısmını seçin ve fatura ödeme için ekrana tıklayın.
 • Ekranda sizlere sorulan tedarikçi ve abone numarası bilgilerini girin.
 • Sonrasında ödeme yapacağınız hesabı veya kredi kartını (kinlik numarasından elektrik faturası öğrenme işleminde kredi kartı geçerlidir.) seçin ve ödeyin.
  TC ile İgdaş Fatura Sorgulama

TC Kimlik Numarası ile Elektrik Borcu Sorgulama işlemi için yapacağınız işlemlerin tamamı ücretsizdir.

Doğalgaz Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC Kimlik ile Su Faturası Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.