Online Sorgula

TC Kimlik Numarası ile Adres Bulma | TC ile Adres Sorgulama

TC kimlik numarası ile adres bulma, TC ile adres sorgulama, TC kimlik numarası bilinen kişinin adresini bulma, TC’den adres sorgulama gibi işlemlerin tamamının nasıl gerçekleştirileceğini öğrenebilirsiniz. TC ile adres bulma işlemi hakkında daha fazla bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

TC Kimlik Numarası ile Adres Bulma | TC ile Adres Sorgulama

TC kimlik numarası ile adres bulma kişilerin bazı durumlarda diğer insanlara kolayca ulaşmasına fayda sağlayabilir. Günümüzde devlet hemen her türlü kişiyi kimlik numarasına göre tanımaktadır ve kişisel bilgileri bu numara üzerinden sağlamaktadır. Ad, soyad ve diğer tüm bilgiler TC kimlik numarasına işlenir. Elbette TC kimlik no ile adres öğrenme bazı durumlarda mümkündür.

TC kimlik no ile adres bulmak istiyorsanız bu işlemin legal yani resmi olmadığını belirtmek istiyoruz. Anayasalarımız gereğince, kişilerin özel hayatlarına ilişkin bilgiler mahremdir ve üçüncü kişilerle paylaşılamaz. İnternetten adres sorgulamak mümkündür ancak TC ile adres bulma internetten mümkün değildir. Kişilerin tüm kimlik bilgileri istenmektedir.

İnternetten TC kimlik numarası ile adres bulma işlemi devlet tarafından oluşturulan bir sistem ile yapılabilmektedir ve kişinin tüm kimlik bilgileri gereklidir. Ayrıca bu sistem kişinin güncel oturduğu yeri değil, nüfusa kayıtlı olduğu yeri bulmanızı sağlar.

TC Kimlik Numarası İle Adres Bulma Nasıl Yapılır?

Kimlik numarasıyla adres öğrenme üzerine birçok farklı internet efsanesi bulunmaktadır. Adres bulma programı adı altında, isim soy isimden adres TC kimlik numarası öğrenme vaadi sunan bir program olduğu internet ortamında söylenmektedir ancak adres sorgulama programı diye bir şey yoktur. Bir zamanlar devlet sitelerinin yazılım açığı nedeniyle yapılabilen bu işlem şu anda yapılamamaktadır.

Bir kişinin TC kimlik numarasını biliyorsanız ve bir sebepten ötürü adresini bulmak istiyorsanız, bu durumda yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Kişi ile aranızda geçenleri dürüstlük çerçevesinde anlatabileceğinizden emin olun. Bu yöntemde illegal ifade vermek suçlu duruma düşmenize neden olabilir.
  • Her nerede ikamet ediyorsanız, o bölgenin sorumlu kolluk kuvvetlerine gidin. Bu en yakın karakola gitmeniz alamına gelir.
  • Sonrasında ihbarda bulunmak suretiyle derdinizi memurlara anlatın ve adres tespiti yapılarak gereğinin yapılmasını isteyin.
  • Bu aşamadan sonra TC kimlik numarasıyla birinin adresini öğrenmiş olursunuz ancak bireysel olarak bu veriyi kullanamazsınız. Çünkü olay polise intikal etmiştir.
  TC ile Aile Hekimi Sorgulama

Yukarıdaki maddelerden de anlaşılacağı üzere kimlik numarasından adres bulmak sanıldığı kadar kolay bir işlem değil. Ayrıca bu işlem yasal da değil. Sizin haklı olsanız bile birinin adresini kimlik numarasından bulup sonrasında oraya gitmek gibi bir hakkınız bulunmuyor.

TC Kimlik Numarası İle Adres Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası İle başkasının adresini bulma konusunu anlattıktan sonra sizlere bir de işin legal yani resmi kısmını anlatmak istiyorum. Devlet yetkilileri kişilere internetten kimlik bilgisi sorgulama olanağı vermektedir. Bu olanak sayesinde kişiler mevcut kimlik bilgilerini girerek sorgulama yapabilirler.

Bu işlem özellikle yabancı kimlik sahipleri tarafından yapılmaktadır. Yabancı kimlik sorgulama için E-Devlet kanalını kullanmanız yeterlidir. Kimlik numarasından adres bulmak aynı şekilde yabancı kimlik numaralarından da yapılabilir.

Normal kimlik sahipleri için TC kimlik numarasını sorgulamak için şu adımlar uygulanmalıdır:

  • tckimlik.nvi.gov.tr/Home adresine girin.
  • Sonrasında sorgulama metodunu seçin.
  • TC kimlik No doğrulama en mantıklı seçim olacaktır.
  • Bu kısımda kimliğiniz üzerinde yazılı olan bilgileri girerek formu doldurun.
  • Burada dilerseniz kurumlar tarafından verilen geçici kimlik bilgilerini de kullanabilirsiniz.

Sonrasında tarafınıza ait olan kimliğin sorgulama sonuçları ekrana gelecektir.

TC İle Başkasının Adresini Bulmak Suç Mudur?

TC kimlik no ile birinin adresini bulmak günümüz şartlarında legal olarak yapabileceğiniz bir eylem değildir. Bu nedenle her ne şekilde olursa olsun, kişisel bilgilerin güvenlik ilkesi ihlal edildiğinden dolayı bu işlemi yapmak ve yaptırmak suç sayılmaktadır. Bir kişi ile derdiniz varsa ve onun TC numarası ile adres bulma işlemi yapmak istiyorsanız durun ve polise başvurun. Bu her iki taraf için daha iyi sonuçların çıkmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir;

TC ile E Devlet Gelir Testi Sonucu Sorgulama

TC ile Emeklilik Maaşı Sorgulama

  E-Okul Öğrenci Devamsızlık Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yurt Dışı Çıkış Yasağı Sorgulama Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.