TC Kimlik No İle Kimlik Bilgilerine Ulaşma

TC kimlik numarası bir kişinin devlette ki ismidir. Devlet sizi isminizle ve soyadınızla tanımaz. Devlet sizi tanımak ve size işlem yapabilmek için kimlik numaranızı baz alır. Kimlik numaranız yoksa siz de yoksunuz. Bu nedenle TC kimlik numarasından birçok farklı bilgiye ulaşma olanağınız bulunmaktadır. Kimlik no ile kimlik bilgilerine ulaşma işlemi de elbette bir noktaya kadar mümkündür. Dilerseniz konunun detaylarına geçelim.

TC kimlik numaraları her ne kadar güvenlik tehditleri ile karşı karşıya olsalar da, devlet kurumlarınca işlemlere konumlandırılan kimlik numaraları en az devlet sırrı kadar güvence atında saklanıyor. Bu verilerin sızdırılması veya art niyetli kişilerin eline geçmesi çok ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Bu yazımızda anlatılan kimlik numarası tespit aşamalarının kesinlikle kötü niyete yönelik olarak kullanılmaması gerektiğini, kullanılması durumunda yasal işleme maruz kalabileceğinizi bildirmek istiyoruz.

Birkaç aşamalı olarak kimlik numaralarının sırlarını sizlerle paylaşacağız. Dilerseniz hemen kimlik numarası doğrulama işlemi ile başlayalım.

NVİ İle TC Kimlik No Doğrulama

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen bir işlemdir. İnternet sitesi üzerinden kimlik numaranızı doğrulama olanağı verir. Bu arada merak edenler için NVİ kısaltmasının Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü anlamına geldiğini belirtelim. Bu İç İşleri Bakanlığı tarafından sağlanan bir genel müdürlüktür.

Merak edenler için TC kimlik no kime ait olduğunu öğrenme konusunda bu sorgulama ekranının yardımcı olabileceğini belirtelim. Ancak kişinin kimlik numarasını doğrulmak için hemen her türlü kimlik bilgisine sahip olmanız da gerekmektedir.

https://tckimlik.nvi.gov.tr/Modul/TcKimlikNoDogrula adresine giriş yapın. Sonrasında sizden istenen bilgileri girin. Burada eski kimliğinize ihtiyaç duyulmaktadır. Aile ve cilt no bulmak için yeni kimliklerinizi ne yazık ki kullanamazsınız. Bu sorgulama sonrasında ilgili bilgilere göre kimlik numaranız ortaya çıkacaktır.

TC Kimlik No İle Adres Bilgilerine Ulaşma

TC kimlik numarası ile birçok farklı sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Adres bilgilerinizi de yine bu kurumun sağladığı olanaklar sayesinde sorgulayabilirsiniz. Ancak hatırlatmamız gereken bir nokta bulunuyor. Ülkemiz devlet hizmetlerinden, kimlik bilgileri arasında sadece kimlik numarasını bildiğiniz birisi için sorgulama yapamazsınız. Tüm kimlik bilgilerinin elinizde olması gerekmektedir.

 Tc kimlik numarasından adres bulmak istiyorsanız ilk olarak buraya tıklamanız yeterlidir. Buraya tıkladıktan sonra muhakkak eski kimliğinizde yer alan bilgilerle birlikte sorgulama ekranını doldurmanız gerekir. Bu bilgileri girmeniz ve sistem tarafından onaylanması durumunda tarafınıza ilgili kimlik numarasının adres bilgileri sunulur.

Yukarıda bazı kurumlarca sunulan kimlik numarası sorgulama işlemlerini gördük. Ancak ülkemizde oturum izni olan ve ülkemizde yaşayan aynı zamanda yabancı kimlik sahibi olan insanlarda var. Onların kullanımına sorulan sorgulama işlemlerini de incelemek istiyoruz.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir