Online Sorgula

TC Kimlik No ile İcra Sorgulama 2019

TC Kimlik No ile İcra Sorgulama 2019

E-Devlet’e yeni hizmetler eklenmeye devam ediyor. Son eklenen hizmet ise devlet kapısı üzerinden ‘İcra dosyası sorgulama’ olarak görülüyor. Artık vatandaşlar haklarında icra dosyası olup olmadığını e-Devlet kapısı sayesinde sorgulayabilir ve detayları görebilir.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken belirli bir sıralama olacaktır. Öncelikle Adalet bakanlığının sayfasına gitmeniz gerekiyor. Karşınıza birçok seçenek gelecektir. İcra sorgulamanızı yapabilmek veya diğer dava dosyalarını sorgulamak için “Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Sisteme giriş yapmış olduğunuz için sorgulama kendiliğinden yapılmaya başlanacaktır. Sistemde bulunan tüm dava dosyalarınız otomatik bir şekilde listelenecektir. Taraf rolünüz, davanın açılış tarihi, dosya yılı ve hangi mahkeme birimi tarafından açıldığı belirtilecektir.

TC Kimlik No ile İcra Sorgulama

Daha detaylı bilgi alabilmek içinse işlem kısmında yazan detay görüntüleme sekmesine tıklamanız gerekiyor. Davanın ne amaçla açıldığı, açan kişinin kim olduğu, ne zaman açıldığı ve dosya numarası gibi merak ettiğiniz birçok temel bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz. Ayrıca dosya durumuna bakarak davanın son durumuna da bakma şansınız var. Eğer sonuçlanmışsa karara çıkmış yazısını görebilirsiniz. Devam ediyorsa ise bu durumda belirtilecektir. Bu çok basit bir şekilde adliyeye gitmeden sizin dosyalarınıza ulaşmanız konusunda size yardımcı olunacak bir hizmettir.

Bilgiler siz talep ettiğiniz anda anlık olarak hazırlandığı için son güncel bilgiler olarak size sunulacaktır. O nedenle içinize herhangi bir şüphe düşmemesi gerektiğini belirtelim. İcrada dosyanız varsa bunu nasıl çözüme kavuşturacağınızı sistem üzerinden karar veremezsiniz. Ya sizi icraya veren kişiyi ya da işlemleri yapan avukatı bulmanız gerekiyor. Ancak bu sayede dosyanızı sonuca kavuşturma şansınız olacaktır.

İcra takibi nedir?

İcra takibi, borçlu bir kişinin, borcunu herhangi bir sebepten dolayı ödememesi durumunda, alacaklı olan kişinin, alacağını devletin el yardımıyla tahsil edebilmesi için icra daireleri aracılığıyla başlatmış olduğu yasal bir takip süreci olarak biliniyor. İcra takibi, herhangi bir icra mahkemesinin verdiği karar doğrultusunda başlatılmış olan bir icra takibidir. İlamsız icra takibi ise herhangi bir mahkeme kararı olmadan alacaklının tahsil etmek için başlattığı icradır. İlamsız icra ise ilk aşamada herhangi bir mahkeme kararı aranmıyor ancak ödemeye konu olan çek veya senet gibi birçok kıymetli evrak görüldüğünde, hukuki şartları taşıyor ise icra takibinin başlatılacağı görülüyor. Kısacası borcunuz var icralık olabilirsiniz.

  Banka Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır? TC ile Banka Borcu Sorgula

Milyonlarca kişiye her geçtiğimiz bir bir yeni hizmet sunan e-Devlet; artık birçok devlet kurumu ve özel sektör ile el sıkışarak yeni hizmetleri bünyesine katmaya devam ediyor. Devlet hizmetlerinin kişilere en çok kolaylık ve etkin yoldan bir hizmet sunmasını kaliteli ve hızlı bir şekilde kesinti olmadan e-Devlet kapısı üzerinden sunan platformda artık Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı (UYAP) hizmetleri kapsamında ‘İcra dosyası sorgulama‘ hizmeti de eklenmiş durumda. İcra dosyası sorgulama sistemiyle artık, vatandaşlar haklarında başlatılmış olan bir icra dosyası varsa, bu sorguya çok basit bir şekilde e-devlet kapısı üzerinden ulaşabilir ve icra dosya numarasını öğrenebilir.

Yurt Dışı Çıkış Yasağı Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC ile Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama 2018

TC Kimlik No ile Mahkeme Sorgulama

TC kimlik ile e-devlet icra sorgulama nasıl yapılır?

E-devlet üzerinden Adalet Bakanlığı’nın ‘icra Dosyası Sorgulama” başlığı kapsamında açılan yeni hizmet ile hakkınızda başlatılan icra dosyası davası var mı yok mu? sorgulayabilirsiniz.

E-devlet ile Tc kimliğinizi kullanarak icra dosyası sorgulamak isterseniz mutlaka e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer şifreniz yoksa ilk olarak PTT‘den 2 TL karşılığında şifre alabilirsiniz.

Daha sonra ise E-devlet kapısına giriş yapmak için (https://www.turkiye.gov.tr/)  TC kimlik numaranız ve şifrenizi yaparak giriş yapın. Ardından arama kısmına “İcra Dosyası Sorgulama” yazarak hizmete bakabilirsiniz. Daha sonra sizin İcra hakkında tüm detaylarınızı gösterecek bir sayfa açılacaktır.

TC kimlik numaranız ile birçok işlemi günümüzde yapmak artık mümkün hala gelse de icra bilgisi sorgulama bunlardan bir tanesi değildir. Bu bilgiye ulaşmak için sadece kimlik numarası yeterli olmayacaktır. Bununla birlikte e-devlet şifresine de ihtiyaç duyacaksınız. Bu ikisi birlikte sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Eğer şifreniz yoksa veya unuttuysanız yapmanız gereken bir PTT şubesine giderek şifre bilgilerinize ulaşmak olacaktır. Şifre almak için belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Sizin adınıza hazırlanmış olan şifreyi alarak e-devlet giriş sayfasını açmalısınız. Buraya kimlik numaranızı ve almış olduğunuz şifreyi girerek sisteme kolayca giriş yapabilirsiniz.

  Doğalgaz Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sistem giriş yaptıktan sonra tavsiye edilen PTT üzerinden almış olduğunuz şifreyi güncellemek olacaktır. Çünkü sistem bunu yapmanızı sizden isteyerek bilgilerinizi güvence altına almanız istenecektir. Ardından ise icra sorgulama işleminizi veya diğer işlemleri yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.