Online Sorgula

TC Kimlik ile Veraset Sorgulama

TC Kimlik ile Veraset Sorgulama

TC kimlik ile veraset ilamı sorgulama, E-Devlet soy ağacı miras sorgulama hizmetlerinin patladığı dönemlerde sunulmuştur. Bundan birkaç ay önce soy sorgulaması yapan E-Devlet, yoğun talep üzerine hizmete bazı kısıtlar koymuştur. Ardından UYAP veraset ilamı sorgulama hizmetini (mirasçılık belgesi sorgulama hizmeti olarak da bilinir.) aktif eden E-Devlet, aşamalı olarak ölen kişinin TC numarasından miras sorgulama hizmeti vermeye başlamıştır.

TC ile veraset sorgulama hizmeti E-Miras sorgu adı altında UYAP Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi üzerinden verilmektedir. Mirasçılık belgesi verilmesi 06.03.2015 tarihinde UYAP tarafından elektronik ortama taşınmıştır. UYAP veraset ilamı alma hizmeti 16.12.2016 tarihinde zorunlu hale getirilmiştir. Elektronik ortamdan (bilgisayar kullanarak) veraset ilamı sorgulamak için:

 • E-Devlet şifrenizin olması gerekir.
 • Size miras bıraktığını düşündüğünüz kişinin TC numarası lazımdır.
 • Ölen kişinin kimliğinden E-Devlet veraset ilamı sorgulama için kişinin 1990 ve sonrasında ölmüş olması gerekmektedir.
 • Eğer ilgili ölen kişinin bıraktığı miras üzerinde herhangi bir hukuki süreç ilerliyorsa, bu durumda E-Devlet miras sorgulama işlemi yapılamaz.

TC No İle E-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC Kimlik ile Veraset Sorgulama işlemi için E-Devlet hizmetlerinden yararlanacağız. Adalet Bakanlığı veraset ilamı alma hizmetini E-Devlet üzerinden vermektedir. E-Devlet şifreniz varsa sorgulama aşağıdaki maddelerde anlatıldığı gibi yapılabilir. Yoksa, bir alt başlıkta ölenin miras belgesini sorgulama için nasıl E-Devlet şifresi alacağınızı anlattık. Adım adım E-Devlet’ten veraset ilamı (mirasçılık belgesi) sorgulama:

 • E-Devlet Kamu Uygulama Merkezi Veraset İlamı Sorgulama ekranına ulaşmak için ilk olarak www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulama adresine giriş yapın.
 • Sonrasında E-Devlet miras sorgulama ekranı için sizden TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz olarak kendi adınıza olacak şekilde girin.
 • Ölen kişinin E-Devlet hesabına girmek sizlerin ölen kişinin mirasını görmesine yardımcı olmayacaktır. Kendi E-Devlet hesabınıza girip, merhumun TC’si ile işlem yapabilirsiniz.
 • Açılan ekranda “Veraset İlamı Sorgulama” başlığı altında, miras bırakan TC kimlik numarası hanesi bulunur. Buraya ölmüş ve size miras bırakmış kişinin bilgisini yazın.
  TC Kimlik No İle Kimlik Bilgilerine Ulaşma

İşlemi böylece tamamlayıp veraset belgesinin çıktısını almak için herhangi bir yazıcıdan destek alabilirsiniz. Bu işlem dededen miras sorgulama, anneden kalan miras sorgulama, babadan miras sorgulama veya herhangi birinden adınıza bırakılmış malı sorgulama için kullanılabilir.

E-Devlet şifresi olmayanlar, şu şekilde E-Devlet’e giriş yapabilirler:

 • İnternetten E-Devlet şifresi almak mümkün değildir. İnternetten veraset ilamı sorgulamak için E-Devlet şifresini PTT şubesinden almanız gerekir.
 • PTT şubesine sadece kimlik sahibi gidip, şifre alabilir. Kimliğiniz ile birlikte herhangi bir PTT şubesine gidin ve sıraya girip, vezne memuruna şifre almak istediğinizi söyleyin.
 • Şifre alma ücreti 2₺’dir. Ücret demişken, Veraset ilamı ne kadar? sorusunu soranlar için E-Devlet’ten veraset alma işlemi ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Noterden veraset ilamı alma ücreti ise tek evrak için 136₺ olarak belirlenmiştir. İkili veraset ilamı çıkartma ücreti ise 153₺’dir.

E-Devlet Veraset İlamı Kayıt Bulunamadı Uyarısı Neden Çıkar?

TC kimlik numarası ile veraset ilamı sorgulama işlemleri sırasında elbette her şey istendiği gibi gitmeyebilir. Bu gibi durumlarda E-Devlet mirasçılık belgesi sorgulama ekranında “Veraset İlamı Kayıt Bulunamadı” uyarısı çıkmaktadır. Bu uyarının sebepleri ve olası çözümleri şunlardır.

 • Kişi kendi TC numarasını girerse bu sonuç çıkar, ÖLEN KİŞİNİN TC NUMARASI girilmelidir.
 • Kişinin sahip olduğu mal varlıkları hukuki işlem sürecindedir ve henüz dağıtıma açık hale gelmemiştir. (Örn. mirasçılardan birisi veraset ilamı itiraz dilekçesi verirse.)
 • Kişi henüz ölmemiştir. Ölmeden önce verilen miras talimatları, devlet kurumlarına kişi ölümünden sonra yansıtılır.

Veraset ilamı süresi oldukça kısadır. Sorgulama için sisteme giriş yaptıktan sonra, veraset ilamı sorgulama hizmetinin tahmini bekleme süresi sadece 1 dakikadır. Veraset ilamı örneği görmek isterseniz sorgulama ekranından destek alabilirsiniz.

Dededen Kalan Miras Nasıl Paylaşılır? Nasıl Alınır?

Dededen kalan miras paylaşımı için yasalar gereğince mirasçılar belirlenmektedir. Her mirasçıya mal üzerinden pay ve payda kullanılarak hak verilmektedir. Sonrasında belli başlı işlemler yapılarak kişilerin üzerine mal intikali yapılmaktadır. Her mirasçının üzerine anlaşma sağlanmayıp, iş devlete bırakıldığı takdirde parça parça mal varlığı düşer. Bu işlem E-Devlet veraset sorgulama hizmetiyle öğrenilebilir.

  TC Kimlik Numarası ile Adres Bulma | TC ile Adres Sorgulama

Dededen kalan mirasın sorgulanması için E-Devlet tapu sorgulama hizmeti de kullanılabilir. TC ile dede mirası sorgulamak tamamen ücretsizdir.

E-Devlet’ten Reddi Miras Sorgulama TC Kimlik Numarasıyla Nasıl Yapılır?

Reddi miras sorgulama için E-Devlet kullanmak yetersiz olabilir. Reddi miras yapan kişinin, yürüttüğü hukuki süreç bünyesinde netice ortaya çıkmaktadır. Elbette bu hukuki dava süreci de reddi miras davası sorgulama adı altında E-Devlet’ten kontrol edilebilir ancak dava kararı ne yazık ki görüntülenemeyecektir. Elde edilebilecek bilgiler:

 • E-Miras reddi konusunda açılan davanın dosya bilgileri,
 • Reddi miras sorgulaması için taraf bilgileri,
 • Davanın son yapıldığı tarih,
 • Davanın gerçekleştiği diğer geçmiş
 • tarihler ve dosya özeti,
 • Davanın gelecek duruşması,

Bilinmeyen Miras Nasıl Öğrenilir?

TC kimlik ile veraset ilamı sorgulama konumuzu okuyanların %90’ı bilinmeyen çok kıymetli (!) zengin dedelerin varlığını da öğrenmek istiyor. Bu gibi bilinmeyen mirası bulma işlemi için E-Devlet kullanılamaz. E-Devlet miras öğrenme işlemi sadece TC kimlik numarası bilinen kişiler için yapılabilmektedir. Bir gün size birisi yüklü bir miras bırakırsa, bunu E-Devlet daha yetişemeden o zengin dedenizin avukatı size yetiştirecektir 🙂

Miras Sorgulama TC Yoksa Nasıl Yapılır?

Miras hakkı sorgulama işlemi TC yoksa daha karışık bir hal almaktadır. Eğer miras sorgulaması yapmak istediğiniz kişinin, TC kimlik numarasını bilmiyorsanız ancak mirasçı olduğunuzdan eminseniz; bu durumda en yakın Nüfus Müdürlüğüne giderek konu hakkında bilgi alabilir. Cenaze yakınları ile ilişkiniz varsa o kişilerden yardım alabilirsiniz.

Sayın okurlarımız, veraset ilamı almak ve sorgulamak ölen kişi ardından yapışması gereken önemli bir yükümlülüktür. Veraset ilamı geçerlilik süresi ve veraset ilamı cezaları konusunda sorununuz varsa bir avukattan yardım almayı deneyebilirsiniz. TC Kimlik ile Veraset Sorgulama konusunda hukuki süreçler bireysel olarak yürütülmemelidir.

  Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.