Online Sorgula

TC Kimlik ile Süt Parası Sorgulama

22.05.2018
43
TC Kimlik ile Süt Parası Sorgulama

Süt parası 5510 sayılı kanun kapsamında ortaya çıkmış bir yardımdır. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamına giren her birey bu yardımdan faydalanabilmektedir. Tabi çocuk sahibi olmak gerektiğini de ekleyelim. TC kimlik ile süt parası sorgulama işlemini yapabilmeniz için öncelikle kanun tarafından belirlenmiş olan şartları yerine getirmek gerekiyor. Bu şartları yerine getirdiğinizden emin olduktan sonra başvuruyu gerekli kuruma yapmalısınız.

Süt parası almak için başvurunuzu yapabilmeniz için iki önemli şart bulunmaktadır. Bunları sağlayan annelerin başvuruları kabul olacak ve süt parası yardımını alabileceklerdir. İlk şart ve en önemlisi doğan çocuğun mutlaka yaşamına devam etmesidir. Ülkemizde çocuk doğum oranları çok yüksek olmamakla birlikte bazen bu vahim durum yaşanabiliyor. İkinci en önemli şart ise anneden veya babadan birisinin sigortalı olması gerektiğidir. Bunun için minimum süre olarak 120 gün belirlenmiştir. Bu iki önemli şartı sağlayan her aile çocuk sahibi olduktan sonra başvurularını yapabilme hakkına sahip olabileceklerdir.

Süt Parası Sorgulama

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartları yerine getiren tüm aileler 5 yıl süre ile bu yardımdan faydalanmak için başvuru yapma hakkı bulunuyor. Yapılan başvurunun sonuçlarını öğrenmek için e-devlet sistemi sizlere çok büyük bir yardım sağlamaktadır. Bu yardımdan faydalanmak için başvurunuzu bu yöntemle basit bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Tabi sorgulamak için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer şifreniz yoksa bir PTT şubesine giderek basit bir şekilde temiz edebilirsiniz. Temin işleminizi başarılı bir şekilde yaptıktan sonra ana sayfadan siteye girebilirsiniz. Sitede sorgulama ekranına tıklayarak başvurunuzun olumlu mu olumsuz mu sonuçlandığını öğrenebilirsiniz.

PTT Doğum Parası Sorgulama

TC Kimlik ile Süt Parası Sorgulama

E Devlet Çocuk Parası Sorgulama

PTT Çocuk Parası Sorgulama

2018 yılı itibariyle yapılacak süt parası yardımı 149 TL olarak belirlenmiştir. Süt parası başvurusu için başvuruyu yapacak olan kişiden bazı evraklar istenmektedir. Bu evraklar çocuğun doğum belgesi ve başvuru yapacak olan kişinin kimlik fotokopisidir. Ayrıca SGK’ya yapacağınız başvuru için sizden bir dilekçe yazmanızda istenecektir. Bunun bir örneğini bularak rahatlıkla yazabilirsiniz. Başvurunuzun ardından yardımın tarafınıza ulaşma süresi olarak 1 ayı gösterebilirsiniz. Bu süre zarfında sorgulamayı yaparak süt parası yardımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

  TC Kimlik Numarası ile Bakım Aylığı Sorgulama
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.