Online Sorgula

TC Kimlik ile Ölen Kişiye Ait Tapu Sorgulama

TC Kimlik ile Ölen Kişiye Ait Tapu Sorgulama

Tc Kimlik numarası kullanarak gelişen sistemler sayesinde birçok alanda sorgulama işlemini rahat bir şekilde yapabilme şansımız bulunuyor. Bu işlemler arasına yapılan düzenlemeler ile birlikte ölen insanlara ait tapu bilgilerini sorgulama da eklendi. Artık bir çok kurum gezmeye gerek kalmadan rahatlıkla e-devlet sistemi üzerinden sorgulamanızı birkaç doğru adım ile yapabilme şansınız var.

Tabi ölen insanlar dediğimizde aklımıza sorgulamayı herkes adına yapabileceğiniz gelmesin. Bu durumda belirli bir kısıtlama bulunuyor. Ölen insanların sizin yakından akrabanız olması gerektiğini ekleyelim. Yani dedeniz, babanız, anneniz veya size mirası düşebilecek birisi olması gerektiğini özellikle belirtelim.

TC Kimlik ile Ölen Kişiye Ait Tapu Sorgulama

Dediğimiz gibi sorgulama işleminizi e-devlet sistemi üzerinden yapma şansınız var. Tabi bunu yapabilmek için bu sisteme giriş yapabilmeniz gerekiyor. Sisteme giriş çok basittir. Ancak doğru verilere sahip olmanız gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Öncelikle e-devlet şifresine sahip olmalısınız.

Eğer bu şifreniz yoksa şifrenizi bir PTT şubesine giderek kimlik numaranız ile rahatlıkla alabilirsiniz. Ardından TC Kimlik numaranız ve almış olduğunuz şifre ile e-devlet sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra ölen kişiye ait tapu bilgileri sorgulama işlemini yapabileceğiniz sayfaya gitmelisiniz. Sorgulama için ölen kişinin kimlik numarasını bilmeniz veya veraset ilamı sayfasına giriş yapmanız gerekiyor.

TC Kimlik ile Başkasına Ait Tapu Sorgulama Yapılır Mı?

TC Kimlik ile Veraset Sorgulama

Direkt olarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sayfasından sorgulama yapabilme şansınız yok. Bu sayfadan ancak kendi tapu bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. Ancak veraset ilamı bölümünden gerçekten miras sahibi olan kişinin bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu konuda ki sorgulamanızı Adalet Bakanlığı sayfasında bulunan Veraset ilamı sorgulama ekranına giderek yapabilirsiniz. Buradan size miras bırakması muhtemel olan kişileri belirleyerek sorgulama işleminizi basit bir şekilde yapabilme şansınız bulunuyor.

  Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi Nedir?

Bu en kolay işlemlerden bir tanesidir. Rahatlıkla işleminizi yaparak size kalan mirasın ne olduğunu öğrenme hakkınız var. Tabi bu işlem için size gerekli tek bilgilinin ölen kişiye ait TC kimlik numarası olduğunu söyleyelim. Sorgulamayı gelişi güzel bir kimlik numarası girerek yapmak istediğinizde sonuç maalesef çıkmayacaktır. Onun için farklı numaraları aramanızı tavsiye etmeyiz. İşlem birkaç dakika sürecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.