Online Sorgula

TC Kimlik ile GSS Borç Sorgulama

30.05.2018
46
TC Kimlik ile GSS Borç Sorgulama

TC kimlik ile GSS borç sorgulama içeriğimiz sayesinde Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işleminizi kolayca yaptırabileceksiniz. Sağlık yönünde, devlet tarafından sunulan hizmetlere dahil olmanızı sağlayan GSS pirim borcu uygulaması, siz ödemedikçe borç olarak hanenize yansıtılmaktadır. Genel sağlık sigortası borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden kısıtlı olarak vatandaşlar, genel sağlık sigortası borcu sorgulama işlemini yaparak GSS borçlarının ne kadar olduğunu öğrenebilirler.

TC Kimlik ile GSS Borç Sorgulama

Devleti, halkının refah seviyesini yükseltmek ile sorumlu bir yapıdır. TC Genel sağlık sigortası uygulaması da bu seçenekler arasında yer alır. Kişiler Genel sağlık sigortası borcu üzerinden ödeme yaptıkları sürece, sağlık hizmetlerinden Devlet güvencesi altında yararlanabilirler. Genel sağlık sigortası borcu sorgulama işlemini her ay düzenli olarak yapmanız gerekir. Eğer önceden borcunuz varsa ilk olarak bu borçların da kapatılması gerekmektedir. Genel sağlık sigortası borç sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı anlatıyoruz.

TC Kimlik numarası ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) borç sorgulama işlemleri E Devlet internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Zorunlu sağlık sigortası olarak da bilinen Genel Sağlık Sigortası, Türkiye’de 2008 yılı itibari ile uygulanmaya başlanmıştır. 01.10.2008 tarihi sonrasında sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmayan, iş yeri sahibi olmayan ve emekli olmayan vatandaşlar, otomatik olarak genel sağlık sigortası güvencesine geçiş yaptırıldı. Bu geçişin sonrasında sisteme farkında olmadan dahil olanlara GSS borcu yansıtılmaya başlandı.

Genel Sağlık Sigortası aylık ödeme tutarı 2018 yılı itibari ile 61 TL olarak belirlenmiş durumdadır. Tabii bu rakam hane geliri yasada belirlenen rakamın üzerinde olan kişileri kapsamaktadır. Eğer aynı evde yaşadığınız kişilerin maaşları yani eve giren toplam gelir, asgari ücretin 3’de birinden az ise bu durumda sizin bir ödeme yapmanıza gerek kalmayacaktır. Hane geliri bu rakamın yani 500 TL’nin üzerinde ise bu durumda gelir testiyaptırarak ödemeniz gereken aylık GSS prim tutarını öğrenebilirsiniz.

TC İle Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Sorgulanır? 

TC ile genel sağlık sigortası sorgulama konusunda siz değerli okurlarımız için ne gerekiyorsa anlatacağız. TC ile GSS sorgulama işlemi için, ilk olarak E-Devlet paneline giriş yapmanız gerekmektedir. Bu girişi sağlamak için de E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. TC ile genel sağlık sigortası borcu sorgulama konusunda sorgulama yapabilmeniz için alacağınız E-Devlet şifresi ile, hemen her türlü işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle bu şifreyi alırken çekinmenize gerek yoktur. Genel Sağlık Sigortası sorgulama işlemi için E-Devlet şifresini, herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. Bunun için yanınızda kimlik kartınızın bulunması gerekmektedir. Ayrıca bu şifre alma sürecinde tarafınızdan 2 TL tutarında bir şifre alma ücreti tahsis edilecektir.

  Zorunlu BES Yeni İş Yerinde Tekrar Başlar Mı?

genel sağlık sigortası sorgulama

Şifresiz Genel sağlık sigortası borcu sorgulama diye bir olanak ne yazık ki bulunmamaktadır. GSS borcu sorgulama şifresiz olarak ancak Sosyal Güvenlik Kurumu veznelerinde yapılmaktadır. TC ile genel sağlık sigortası sorgulama ücretsiz olarak yapılmak isteniyorsa, şehirdeki SGK’ya gitmeniz yeterlidir. Ancak E-Devlet sayesinde TC ile sağlık sigortası sorgulama işlemi tek tıkla yapılabilmektedir.

Genel sağlık sigortası borcu sorgulaması yapmak için aşağıdaki yöntemleri uygulamanız yeterli olacaktır. Genel sağlık sigortası borcu nasıl sorgulanır sorusunun cevabı:

  • Buraya tıklayarak genel sağlık sigortası borç sorgulama ekranına erişin.
  • Sonrasında “Kimliğimi Şimdi Doğrula” tuşuna basın.
  • Buraya TC kimlik numaranızı ve aldığınız E-Devlet şifrenizi yazın.
  • Sonrasında “Sisteme Giriş Yap” tuşuna basın. ,
  • Açılan ekranda size ait tüm genel sağlık sigortası borcu bilgileri yer alacaktır.

Burada gözlemlerinizi yaptıktan sonra, ilgili tutarı yine ekranda yer alan “ödeme” seçeneğiyle ödeyebilirsiniz. Genel sağlık sigortası borcu hakkında sorgulama işlemi bu şekilde yapılmaktadır. Genel sağlık sigortası TC ile sorgulama işlemi tamamen ücretsizdir. Alınan E-Devlet şifresi ücreti, kimlik veya şifre kaybı olmadıkça size ücretsiz olarak hizmet verecektir. Herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

TC İle Genel Sağlık Sigortası Sorgulama Hakkında Sorular ve Cevaplar

TC ile genel sağlık sigortası sorgulama konusunda sıkça sorulan soruları derledik. Bu sorulara ek olarak sizlerinde bizlere sormak istediği bir şey olursa yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

TC ile genel sağlık sigortası sorgulama ücretli midir? 

Hayır, TC ile yapılan genel sağlık sigortası sorgulaması herhangi bir ücrete tabi değildir.

TC ile genel sağlık sigortası kaç yaşındakiler için geçerlidir?

TC ile genel sağlık sigortası sorgulama için kişinin 18 yaşından büyük ve sigorta kapsamı dışında olması gerekir.

TC ile genel sağlık sigortası telefondan yapılır mı?

TC ile genel sağlık sigortası sorgulaması mobil üzerinden yapılabilir. Uygulama marketlerden E-Devlet Kapısı adındaki uygulamayı indirip, aynı şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

  TC ile Rapor Parası Sorgulama

TC Kimlik ile GSS Borç Sorgulama

TC Kimlik ile GSS Borç sorgulama işlemi, SGK müdürlüklerinden ve E Devlet üzerinden yapılmaktadır. Sorgulama işlemini E Devlet üzerinden yapmayı planlıyorsanız, E Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bunun için en yakın PTT şubesinden kimliğiniz ile başvuruda bulunarak E Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Eğer başvurunuzu SGK Müdürlüğünden yapmayı düşünüyorsanız, kimliğiniz ile birlikte SGK Müdürlüğüne başvurmanız yeterli olacaktır.

TC Kimlik ile GSS Borç Sorgulama

E Devlet GSS Borç Sorgulama

E Devlet üzerinden GSS Borç sorgulama işlemi için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra site üzerinde yer alan arama kısmına GSS yazarak, GSS borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir ya da buradan direk olarak ilgili sorgulama alanına ulaşabilirsiniz. Yapacağınız sorgulama işleminin ardından çıkan borcunuzu kredi kartınız ile ödemeniz de mümkündür.

TC ile E Devlet Gelir Testi Sonucu Sorgulama

GSS Kaydı Nasıl Yapılır?

GSS kaydını yaptırmak için yaşadığınız şehirdeki Kaymakamlıkların sosyal yardımlaşma dayanışma vakfına başvurmanız gerekiyor. Yapılacak olan başvurunun sonrasında kişiler gelir testine tabi tutulacak ve fert başına ödeyecekleri asgari ücret ne ise kendilerine bildirilecektir. Yapılacak olan gelir testinin ardından yaşadığınız yerdeki SGK Müdürlüğüne giderek genel sağlık sigortası başlangıcınızı yaptırabilirsiniz.

Gelir Testi Nedir? Gelir Testi Başvurusu Nasıl Yapılır?

18 Yaşın altında Olanlar: Eğer 18 yaşın altında iseniz ve anne babanız hiç bir şekilde sigortalı değil ise sizler 18 yaşınıza kadar hiç bir ücrete ve GSS durumuna bakılmaksızın her türlü devlet hastenesine gidebilir. Sağlık hizmetlerinin tamamından yararlanabilirsiniz.

18 Yaşın Üzerinde Olanlar; Okulu biten, bir işyerinde çalışmayan kişiler anne ve babası sigortalı olsun ya da olmasın kendi adlarına GSS tahsis işlemlerini yaptırmak zorundadırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.