Online Sorgula

TC Kimlik ile E Devlet SGK Rapor Parası Sorgulama

20.05.2018
38
TC Kimlik ile E Devlet SGK Rapor Parası Sorgulama

TC Kimlik ile E Devlet SGK parası sorgulama işlemi turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Sorgulama yapmadan önce rapor parası alıp alamayacağınızı bilmeli, sonrasında sorgulama işlemi yapmalısınız. SGK rapor parası sigortalı olarak çalıştığı sırada rahatsızlanan, hastalanan ve bir sağlık kuruluşundan iş göremez raporu alan çalışanlara yapılmaktadır. İş verenlerin SGK tarafından yapılan rapor parasını alması mümkün değildir. SGK tarafından ödenen rapor parasını alabilmek için rapor sürenizin en az 3 gün olması gerekmektedir. 3 günün altındaki süreler için SGK tarafından bir ödeme yapılmamaktadır.

E Devlet SGK Rapor Parası Sorgulama

E Devlet SGK rapor parası sorgulama işlemi için E Devlet şifreniz bulunması ya da bir bankanın internet bankacılığını kullanıyor olmanız gerekmektedir. Öncelikle https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ buradan E Devlet internet sitesine giriş yapmalısınız. Giriş işleminin sonrasında sistem sizleri otomatik olarak sitenin ana sayfasına yönlendirecektir. Ana sayfada üst kısımda yer alan arama kutusu, E Devlet internet sitesini hızlı bir şekilde kullanmaya olanak sağlayacaktır. Bu kısma “rapor” yazdığınızda aşağıdaki resme benzer sonuçlar önünüze çıkacaktır.

SGK rapor parası ödemelerinin 3 gün ve sonrasını kapsadığını yukarıda belirtmiştik. Bu durum çoğu kişi tarafından yanlış anlaşılmaktadır. Konuyu biraz daha açmak gerekirse, raporlu olduğunuz ilk 2 gün SGK tarafından ödenmeyecektir. Yani 3 gün raporluysanız, SGK tarafından sizlere ödenecek olan rapor parası ücreti 1 günlük olacaktır. Ödenmeyen ilk 2 günlük tutar ise işverenin insiyatifi doğrultusunda çoğu zaman çalışana işveren tarafından ödenmektedir.

SGK Rapor Parası Sorgulama

TC ile Rapor Parası Sorgulama

TC Kimlik Numarası ile SGK Sorgulama

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

SGK rapor parası, raporlu olduğunuz sürenin sona ermesinin ardından takip eden ayın 8’i ile 14’ü arasında yatırılmaktadır. Önceki dönemlerde Ziraat Bankası’na yatırılan SGK rapor parası ödemeleri artık sadece PTT’ye yatırılmaktadır. Tarafınıza yatırılan rapor parasını çekmek için ise kimliğiniz ile birlikte en yakın PTT şubesine gitmeniz yeterli olacaktır.

  TC Kimlik ile Gelir Testi Sorgulama | GSS Sonucu Öğrenme

SGK Rapor Parası Günlük Kaç TL’dir?

SGK tarafından ödenecek olan rapor parası ücreti günlük brüt ücretinizin 3/2 sine denk gelmektedir. Yani günlük ücretiniz 60 TL ise SGK tarafından yatırılacak olan günlük rapor parası ücretiniz 40 TL olacaktır. Tabi bu durum ayakta tedavilerde geçerlidir. Yatarak yapılan tedavilerde ise günlük brüt ücretin yarısı ödenmektedir.

Emekli Çalışanlar Rapor Parası Alabilir mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.