Online Sorgula

TC Kimlik ile Doğum Parası Sorgulama

TC Kimlik ile Doğum Parası Sorgulama

TC kimlik ile doğum parası sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden yapmak mümkündür. Ülkemizde yeni çocuk sahibi olmuş ailelere destek olmak amacıyla hazırlanan kanunla en az 120 gün primi olan annelere yardım yapılmaktadır. Bu yardımdan faydalanabilmek için öncelikle başvuru yapmak şart koyulmuştur.

Başvuru doğum yaptıktan sonra ki bir yıl içerisinde anne veya baba tarafından yapılmalıdır. Başvuru yapılmadığı taktirde bu hak otomatik bir şekilde ortadan kalkacaktır. Bu ve buna benzer yardımların alınabilmesi için haklı bir durumda olmanız gerekiyor. Başvurunuzu en doğru şekilde yaptıktan sonra alacağınız yardımı e-devlet üzerinden sorgulama hakkınız bulunuyor. Sorgulama işleminin nasıl yapılacağını kısaca sizlere aktaralım.

TC Kimlik ile Doğum Parası Sorgulama

Sadece TC kimlik numaranız ile doğum parası sorgulama işlemi yapamayacağınızı söyleyelim. Bunun yanı sıra e-devlet şifresine de sahip olmalısınız. Eğer şifreniz yoksa yakınınızda bulunan bir PTT şubesine kimliğiniz ile giderek 2 TL ücret karşılığında e-devlet giriş şifrenize sahip olabilirsiniz. Bu şifre ve kimlik numaranız ile www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapabilirsiniz.

Sağlıklı bir girişin ardından SGK’ya ait sayfadan veya arama kısmına doğum parası sorgulama yazarak iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Sorgulama linkine ulaşıp tıkladıktan sonra işleminiz birkaç dakika sürecektir. Eğer başvurunuz hala inceleniyorsa bir sonuç alamayacaksınız. Ancak başvurunuzda ki tüm işlemler tamamlanmışsa buradan yardımı alıp almayacağınızı hemen öğrenebilirsiniz.

TC Kimlik ile Süt Parası Sorgulama

Doğum Parası Sorgulama

E Devlet Çocuk Parası Sorgulama

Doğum yardımı veya analık iz göremezliği parası kanunu 2015 yılında yürürlüğe girdi. Bu yardımı hazırlayan Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığıdır. Yapılacak yardım ilk çocuk veya üçüncü çocuk olmasına göre değişiklik göstermektedir. İlk defa çocuk sahibi olan ailelere yapılacak yardım 300 TL olarak belirlenmiş, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk içinse 600 TL yardım yapılmasına karar verilmiştir.

  E Devlet Şifresi Sıfırlama Değiştirme

Tabi ilk çocuğunuz olurken bu ikiz olursa alacağınız doğum yardımı da daha farklı olacağı da kanunen belirtilmiştir. Bu kanunda ki amaç yeni evlenen ve çocuk sahibi olan ailelere devletin sosyallik ilkesi gereğince gerekli desteğin verilmesini sağlamaktır. Doğum yardımının yanı sıra bir aileye çocukları için yapılan toplam yardım miktarı 10 bin TL’yi bulmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.