Online Sorgula

TC ile Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama 2019

TC ile Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama 2019

TC ile siyasi parti üyeliği sorgulama hizmeti kısa bir süre önce E Devlet üzerinden verilmeye başlandı. Kendinizin hiç bir partiye üye olmadığınızdan emin olsanız dahi siyasi parti üyeliği sorgulama işlemini yapmanız faydalı olacaktır. Bunu söylememin nedeni ise kapısından bile girmediğim bir partiye 2004 yılında üye olduğumun görünmesidir. Bu üyelik nasıl yapıldı? beni kim üye yaptı? hiç bilmiyorum ancak üyeliğimi sildirmeye de gerek duymadım.

Siyasi parti üyeliği sorgulama işlemleri E Devlet internet sitesinin yanı sıra Yargıtayın internet sitesi üzerinden de gerçekleştirilmektedir. Sorgulamanızı yargıtayın internet sitesi üzerinden yapmak isterseniz, herhangi bir şifreye ihtiyacınız bulunmuyor. Buradan yargıtayın internet sitesi üzerinde yer alan siyasi parti üyeliği sorgulama sayfasına hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yargıtayın internet sitesi üzerinden yapılacak olan sorgulamada TC Kimlik numaranız ve kimlik seri numaranız yeterli olacaktır.

Siyasi Parti Üyeliği

Ülkemizde ki siyasi partiler daha aktif olmak ve insanlar ile daha iyi iletişim kurabilmek için onların partilerin üye olmalarına ikna etmeye çalışıyorlar. Bu bazı noktalarda kişilerin işine yarayabiliyor. Partiler açısından bu onların ne kadar güçlü olduğunu ve ne kadar büyük bir kitleye yardımcı olduklarını göstermeye yarıyor. Peki haberiniz olmadan veya çok önceden bir partiye üye olup olmadığınızı öğrenmeniz gerektiğinde ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Yargıtay tarafından bu işlem çok basit bir şekilde yapılabiliyor. Artık e-devlet üzerinden rahatlıkla bir siyasi parti üyeliğiniz olup olmadığını basit bir şekilde öğrenebilirsiniz. Eğer unuttuğunuz bir üyeliğiniz varsa ve iptal etmek istiyorsanız bu yöntem size yardımcı olabiliyor. Ya da üye olduğunuzu düşündüğünüz ancak üye olmadığınız partiye de bakabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için öncelikle e-devlete giriş yapmanız gerekiyor.

TC Kimlik ile Parti Üyeliği Sorgulama

Bu işlemi yapabilmeniz için e-devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. Bu şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine kimliğiniz ile giderek 2 TL ücret ödeyerek alabilirsiniz. Şifreniz ve kimlik bilginiz ile sisteme kolayca giriş yapabilirsiniz. Sayfaya girdikten sonra arama kısmından veya seçeneklerden Yargıtay’ın sayfasını bulmalısınız. Bu sayfada sunulan hizmetler adı altın da üç farklı başvuru yöntemi vardır. İş başvurusu, dava dosya sorgulama ve siyasi parti üyeliği sorgulama seçenekleri vardır.

  TC ile E Devlet Gelir Testi Sonucu Sorgulama

Siz siyasi parti üyeliği sorgulama sekmesin tıklamanız gerekiyor. Sorgulama işleminizi başlattıktan sonra otomatik olarak bilgiler aranmaya başlayacaktır. Aranan bilgilerin durumuna göre tam bir zaman söylemek doğru olmaz ancak çok da uzun olmayan bir sürede sonuç tarafınıza iletilecektir. İşlem uzun sürerse çıkabilirsiniz. Arama devam edecek ve tekrar giriş yaptığınız da bilgi verilecektir.

TC Kimlik Numarası ile Adres Bulma

TC ile Elektrik Borç Sorgulama

Eğer bir partide üyeliğiniz yoksa kaydınız bulunmadı mesajı gelecektir. Ancak bir üyeliğiniz varsa bu konuda net bir şekilde bilgi verilecektir. Yukarı da belirttiğimiz gibi unuttuğunuz bir bilgi varsa bu burada net bir şekilde görülecektir. Artık o partide yer almak istemiyorsanız onlara giderek üyeliğinizin silinmesini rahatlıkla talep edebilirsiniz. Bu işlemin hayata geçirilmesi birçok insanın işine yaramaktadır.

TC ile Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC ile siyasi parti üyeliği sorgulama işleminin E Devlet internet sitesi üzerinden yapıldığına yazımızın başında değinmiştik. E Devlet internet sitesi girişi için öncelikle E Devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. Eğer hala E Devlet şifrenizi almadıysanız, siz en yakın PTT şubesine uğrayarak şifrenizi alabilirsiniz. Ancak teknolojinin gelişmesi ve E Devlet internet sitesinin yenilenmesi ile birlikte artık E Devlet şifreniz olmadan da sisteme giriş yapmanız mümkündür. Şifresiz giriş içinse herhangi bir bankanın internet bankacılığını kullanıyor olmanız ve internet bankacılığı bilgileriniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

E Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sitenin ana sayfasında yer alan aram bölümüne arama kısmının resmini aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Bu arama kısmına “siyasi” yazdığınızda karşınıza gelen ilk başlık siyasi parti üyeliği sorgulama olacaktır. Bu başlığa tıkladığınızda herhangi bir siyasi parti üyeliğiniz bulunuyor ise karşınıza çıkacaktır. Karşınıza çıkan bilgilerde hangi partiye ne zaman üye olduğunuz, partinin hangi teşkilatına üye olduğunuz yer alacaktır. Eğer ki birden fazla siyasi partiye üyeyseniz, yine buradan tüm üyeliklerinizi görebilirsiniz.

tc-ile-siyasi-parti-uyeligi-sorgulama

tc-ile-siyasi-parti-uyeligi-sorgulama

Siyasi Partiden Üyelik İptali Nasıl Yapılır?

TC ile siyasi parti üyeliği sorgulama işleminin ardından bir veya birden fazla partiye üye olduğunuzu öğrendiniz ve bu üyelikleri iptal etmek istiyorsunuz. Siyasi parti üyeliğinizi iptal etmek için günün 1 saate yakınını belki daha fazlasını bu iptal işlemine ayırmanız gerekmektedir. Öncelikle buradan gerekli dilekçeyi indirmeli ve kendinize göre doldurmalısınız. Sonrasında ise noter aracılığı ile bu dilekçeyi ilgili partiye göndermelisiniz. Bu dilekçeyi ilgili siyasi partinin yanı sıra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına’da gönderebilirsiniz. Dilekçenizin ilgili yerlere ulaşmasının ardından parti üyeliğiniz iptal edilecektir.

  Araç Muayenesi Sorgulama

Dilekçenizi noter aracılığı ile göndermek istemezseniz, bu durumda bulunduğunuz yerdeki ilçe seçim kuruluna elden teslim etmeniz gerekmektedir. Yine bu şekilde de dilekçeniz işleme alınacak, kısa bir süre içerisinde ilgili partiden üyeliğiniz silinecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.