TC ile İstirahat Parası Sorgulama

İşçilerin iş kazası, analık veya hastalıktan ötürü çalışamaması durumunda, geçici iş göremezlik gibi birçok durumda Sosyal Güvenlik Kurumu olan (SGK) tarafından rapor parası yani iş görememezlik parası ödenmekte. Bu bakımdan çalışamadığı günler için maaş da alamamışsa kendilerine maddi konuda destek sağlanıyor.

TC ile İstirahat Parası Sorgulama

Hastalık parası veya istirahat parası olarak bildiğimiz bu maaş, sağlık sorunları nedeninden ötürü çalışılmayan günler için oldukça önemli. İşletmelerin birçoğu da söz konusu çalışamayan kişilerin maaşlarında kesinti yapmakta. Kesintiyi ise işçiye SGK’dan alacağı ödeme ile tamamlaması gerektiğini söylemekte. SGK bu bakımdan bir ay içerisinde 7-8 bin civarı iş göremezlik dosyası açmakta. Fakat uygulama ele alındığında birçok rapor parası SGK hesabında kalıyor. Bunun sebebi ise işverenlerin önemli bir yüzdesi rapor almış olan çalışanın maaşından o günler için kesinti yapmamasından kaynaklı. Bunun yanı sıra işçiler SGK’da ki rapor parasının peşine düşmemesi olarak biliniyor.

Rapor parası nasıl hesaplanıyor?

İş görememezlik ödemesi her ay 8 ile 14’ü arasında çekilmesi için SGK tarafından işçi adına banka hesaplarına yatırılmakta. Fakat yatırılan paralar bu tarihler içerisinde çekilmemişse eğer, para SGK‘nın hesabına geri gönderiliyor. Rapor parasının unutulması durumunda ise emanet hesapta kalıyor. Eğer 5 yıl içerisinde çekilmemişse rapor parası zaman aşımına uğruyor. Günlük iş göremezlik parası rapor tarihinden önceki 3 aylık brüt kazanca göre hesaplanmakta. 3 aylık brüt kazanç ise 90’a bölünerek günlük brüt kazanç olarak karşımıza çıkıyor.

Bazı şartlar var!

  1. Bu ödeme konusunda son bir yılda bazı şartlar var ilk göze çarpan ise şunlar;
  2. Son 1 yılda en az 90 gün prim şartı bulunuyor ve iş kazası, meslek hastalığı analık hallerinden birinden dolayı geçici iş göremezlik durumu yaşanmış olması şart.
  3. SGK tarafınca yetkili olan sağlık kurullarından sağlık raporu almak.
  4. Köy ve mahalle muhtarları ile hizmete bağlı olmadan kendi adına çalışanlara bu ödeneğin ödenmesi için prim borçlarının olmaması ve yatarak tedavi görmeleri nedeniyle iş görememezlik raporu alması.

Ayakta tedavide 20 gün için en az 810 tl ödeniyor

  • Hastalıktan dolayı ayakta tedavi ile 20 günlük rapor alan bir sigortalı (18 gün için ödeme yapılıyor) 810 TL
  • Hastalıktan dolayı yatarak tedavi ile 20 günlük rapor alan bir sigortalı (18 gün için ödeme yapılıyor) 608 TL
  • İş kazasından dolayı ayakta tedavi ile 20 günlük rapor alan bir sigortalı (20 gün için ödeme yapılıyor) 900 TL
  • Doğum öncesi ve doğum sonrası rapor alan annelere 112 günlük toplam istirahat için 5040 TL

Ayrıca belirtelim: 2018 yılında 2029 TL brüt asgari ücret ile hesaplandığından bir günlük en düşük iş göremezlik ödeneği ayakta tedavi için 45 TL, yatarak tedavi görenler için 33.8 TL olarak uygulanmakta. Brüt maaş arttıkça ödemedeki rakamda artış gösterecektir.

tc-ile-istirahat-parasi-sorgulama

tc-ile-istirahat-parasi-sorgulama

Rapor parası sorgulama nasıl yapılır?

E Devlet Rapor Parası Sorgulama

Rapor parası kısaca iş göremezlik ödeneğini e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. İş göremezlik sorgulama işlemini yapabilmeniz için e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor.

TC Kimlik ile E Devlet SGK Rapor Parası Sorgulama

PTT Rapor Parası Sorgulama

Bunun için PTT şubesine gidip TC kimlik numaranızın yer aldığı ve fotoğraflı kimliğiniz ile e-devlet şifresi alabilirsiniz. Yaklaşık 3-4 TL civarında olan bu şifreyi mutlaka almalısınız. Diğer konularda da size yardımcı olacak bir hizmet şifresidir.

TC ile Rapor Parası Sorgulama

TC ile Rapor Parası Sorgulama

Bu adresden E-Devlet 4A/4B iş göremezlik ödemesi görme işlemi için (https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme) PTT’den aldığınız şifreniz ile e-devlet kapısına giriş yapınız. Giriş yapmak için TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girmelisiniz. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu kategorisinden Ortak Hizmetler sekmesi altında 4a/4b iş göremezlik ödemesi sorgulama menüsüne tıklayın. Ardından tüm sonuçlar karşınıza çıkacaktır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir