Online Sorgula

TC ile Engelli Maaşı Sorgulama 2019

26.06.2018
141

TC ile engelli maaşı sorgulama, E Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Engelli maaşı sorgulama işlemi dışında TC ile 2022 maaşı sorgulama, TC ile engelli maaşı sonucu öğrenme, TC ile engelli maaşı yatmış mı? öğrenme gibi işlemlerde yapılabilmektedir.

TC ile Engelli Maaşı Sorgulama 2019

Engelli maaşı sorgulama yapmak isteyen kişiler, maaşlarının yatıp yatmadığını öğrenmek için daima bankaya gitmekte. Elbette maaş yatmadığı zaman bu durum biraz işler acısı olabiliyor. Bu sıcakta bankaya kadar yürümek yerine, maaşın yattığını görüp gitmek daha doğru olacaktır. Hatta bu durum üzerine bankalara gidip sıra beklememek için TC numaranız ile engelli parası sorgulama 2018 hizmeti başladı. Bu bakımdan e-devlet üzerinden engelli maaşı veya özürlü maaşını öğrenmek mümkün.

TC ile engelli maaşı sorgulama işlemi için sadece E-Devlet platformuna girmeniz yeterlidir. Sonrasında tek yapmanız gereken ilgili hizmeti arayıp, sonrasında sorgulama yapmak olacaktır. Engelli maaşı sorgulama işleminde herhangi bir ücret alınmamaktadır. Engelli maaşı sorgulama TC ile yapılmak isteniyorsa ilk olarak E-Devlet şifresi alınmalıdır. Engelli maaşı sorgulama şifresiz olarak yapılamamaktadır. Bu neden E-Devlet şifresi almak zorundasınız.

TC ile Engelli Maaşı Sorgulama

Sevgili arkadaşlar 2022 özürlü maaşı sorgulama 2018 yılında engellilerin ne kadar maaşlarını olduğunu öğrenmeleri ve maaş durumu hakkında diğer detayları görmeleri için sunulan bir hizmet. Devletin özürlü, engelli ve yatalak olarak kişilere her 3 ayda bir ve yılda 4 kez ödeme yaptığı bir maaştır. Maaşı olan kişiler maaş almaya giderken yanlarında bir akrabasının olması şartı bulunuyor. Genel anlamda yatalak olan hastaların maaşları çekildiği sırada, beyanname vermesi ile engelli yakın akrabası maaşı çekebiliyor.

Engelli maaşınızı sorgulamak için e-devlet şifrenizin olması gerekmekte. Bu şifreyi ise PTT şubesinden 2-3 TL gibi bir ücretle alabilirsiniz. Şifreyi aldıktan sonra ise TC numaranız ile maaş sorgulaması yapabileceksiniz.

  • ÖZÜRLÜ MAAŞI SORGULAMASI İÇİN buraya
  • ENGELLİ MAAŞI SORGULAMA İÇİN buraya
  • 2022 3 AYLIK MAAŞI SORGULAMA İÇİN buraya
  Zorunlu BES Yeni İş Yerinde Tekrar Başlar Mı?

Ayrıca E-devlet engelli yakınlarının kafasında oluşan bazı cevapsız sorular için bir hizmet vererek sizlerin platform üzerinden bu sorulara yanıt bulmanıza olanak sağladı. E-devlet üzerinden birçok engelli veya özürlü – 2022 adı altında cevapsız sorularınıza yanıt bulacaksınız. Hemde çok basit bir şekilde…

engelli-maasi-sorgulama

engelli-maasi-sorgulama

Engelli vatandaşlarımız ve aileleri için hayatlarını en iyi şekilde idame ettirebilmeleri için farklı yardımlar yapılmaktadır. Bunlardan birisi de verilen engelli maaşıdır. Bunun için çıkarılan özel bir kanun vardır. 2022 numaralı kanun gereğince engelli vatandaşlar için yardım yapılmaktadır. Engelli maaşı alabilmek için belirli şartları sağlamak gerekiyor. Eğer şartları yerine getirirseniz maaşı üç aydan üç aya alabileceksiniz. Tabi engelli raporu bu noktada en önemli detaydır. Raporunuzun oranına göre alacağınız maaş miktarı da belirlenmiş olacaktır.

Maaşı alabileceğiniz emin olduktan sonra yardımınızı Ziraat Bankası şubelerinden veya PTT şubelerinden giderek temin etme şansınız var. Tabi kanunda sadece engelli vatandaşlara değil aynı zamanda 65 yaş üzeri vatandaşlar içinde maaş verilmektedir. Öncelikle maaş için başvuru yapmak gerekiyor.

TC Kimlik ile Engelli Maaşı Sorgulama

Öncelikle gerekli sağlık kurulundan engelli raporu almak gerekiyor. Bu raporun oranına göre alacağınız maaş da belli olacaktır. Eğer engellilik durumunuz yüzde 70’in üzerinde olursa 1470 TL maaş alacaksınız demektir. Eğer raporunuz %40 ile %70 arasındaysa alınacak maaş miktarı 980 TL olarak belirlenmiştir. Bu rapor ile birlikte SGK’ya giderek başvurunuzu kimliğiniz ile birlikte kolayca yapabilirsiniz. Bunun haricinde herhangi bir belge istenmemektedir. Çünkü diğer bilgilerinize e-devlet sistemi üzerinden ulaşabilme şansınız var. Başvurunun ardından sorgulamanızı internet üzerinden kuruma gitmeden yapabilirsiniz.

Engelli Maaşı Sorgulaması TC İle Nasıl Yapılır?

E-Devlet şifrenizi aldıktan hemen sonra engelli maaşı sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapmak için muhakkak E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer maaşa başvuru yaptıysanız ve onaylanıp onaylanmadığını merak ediyorsanız; engelli maaşı yattı mı sorgulama hizmeti haricinde başvuru sorgulama gibi hizmetler verilmemektedir. Engelli maaşı sorgulama işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

  • Engelli maaşı sorgulama TC numarası ile yapılacaksa, ilk olrak bir bilgisayar bulmanız gerekir.
  • Sonrasında buraya tıklayarak, engelli maaşı sorgulama ekranı bilgilerine ulaşmanız gerekmektedir.
  • Bu ekranda “kimliğimi şimdi doğrula” seçeneğine tıklayın.
  • Açılan ekrana TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girin.
  • Sonrasında “sisteme giriş yap” diyin ve sisteme giriş yapın.
  Emekli Çalışanlar Rapor Parası Alabilir Mi?

Açılan ekranda, tarafınıza ait olan engelli maaşı hakkında bilgi yer alacaktır. Bu ekranda engelli maaşının miktarından ne zaman yattığına kadar hemen her türlü bilgi yer almaktadır. Bu engelli maaşı sorgulama işlemine bağlı olarak, ödemenizin tahsilata hazır olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Engelli Maaşı Sorgulama

2018 yılında bu maaş için başvuru yapan ve bağlanacağından neredeyse emin olan insanların maaşlarını alıp almayacaklarını e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yaparak öğrenme hakkı bulunmaktadır. Sorgulamayı yapabilmeniz için e-devlete giriş yapabilmeniz gerekiyor. Bunun için kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Şifreniz yoksa yapmanız gereken bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Şifre almak için yanınızda kimliğinizi götürmeyi unutmamalısınız. Şifrenizi aldıktan sonra kimlik numaranız ile birlikte basit bir şekilde sisteme giriş yapabilirsiniz. Ardından SGK sisteminde bulunan engelli maaş sorgulama linkine tıklamalısınız. Sorgulama işleminiz sadece birkaç dakika sürecektir. İşlemin basit bir şekilde yapılmasının ardından maaşınız hakkında başvuran kişiye gerekli bilgi verilecektir.

Engelli Raporu Sorgulama

TC Numaranız ile 2022 Maaşı Sorgulama

Engelli maşının verilmesinde ki amaç bu insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gerekli olan iş gücüne sahip olamadıklarından dolayı onlara yardım etmektir. Sosyal devlet anlayışını çatısı altında alınan kararlar ile birlikte her yıl düzenli olarak bu maaşta düzenlemeler yapılmaktadır.

Tc Kimlik No İle Engelli Maaş Sorgulama 

Engelli vatandaşlarımızın engelli yüzdesine göre maaşa bağlandığı ve yüzdenin fazla olmasıyla maaşında fazla yatacağını belirtelim. Ülkemizde engelli kişi sayısı net olup, sonradan da engelli olanların sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Bu bakımdan hayat koşullarının yeniden sağlanması adına devletimiz tarafından bütün kamu ve özel sektörlerinde engelli vatandaşları çalıştırma zorunluluğu getirilmiş durumda.

Engelli maaşlarınızı sorgulamak isterseniz hem e-devlet üzerinden hemde internet bankacılığı hizmeti üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  PTT Doğum Parası Sorgulama

TC ile Rapor Parası Sorgulama

2022 maaşı alanların sosyal güvenсe kapsamı

2022 maaşı alan vatandaşlar SGK sosyal güvenlik kurumu tarafınca genel sağlık sigortası kapsamında olup, muhtaç sayıldıklarından bu hizmetten ücretsiz faydalanmaktadırlar.

Evde bakım maaşı alan kişi 2022 maaşı alabilir mi?

Bu durum çok fazla sorgulanmakta olup bunun cevabını EVET olarak veriyoruz. Henüz daha bakım maaşı alan binlerce kişi aynı anda 2022 maaşı alıyor.

Özürlü maaşı sorgulama nasıl yapılır?

sgk.gov.tr adresine girip tc kimlik numaranız ile 2022 maaş sorgulama hizmetinden yararlanabilirsiniz.

SGK’ya giriş yaptıktan sonra aşağıdaki link ile direk sorgulama sayfasına gidebilirsiniz. Giriş yapmadan bu linke tıklarsanız sayfa açılmayacaktır.

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/LoginT.action

Yukarıdaki adres üzerinden sadece tc kimlik numaranız ile sorgulama yapabileceğinizi belirtelim. Boş alanlara tc kimlik numaranızı girip sorgulama yapabilir veya e-devlet üzerinden bu sorgulamayı yapma imkanına sahipsiniz.

Kimler 2022 Maaşı Alır Aranan Özel Şartları Var Mı?

Gerekli belgeler arasında asıl şartın sağlık kurulunun rapor oranı kısmında %40 üstü olması. Bunun yanı sıra engelli kişinin, sgk, Bağkur ve emekli sandığına tabi olmaması şart. Ayrıca ailede kişi başına 2015 ilk 6 ayı için: 286,37 TL, 2015 ikinci 6 ayı için: 303 TL‘yi geçmemesi olarak belirtilmiş durumda.

Yukarıdaki rakamların üzerinde gelire sahip olanlar 2015 ilk ayı için 286, ikinci altı ayı 303 tl’yi geçenler 2022 sayılı kanun kapsamınca bu aylıklardan faydalanamıyor. Kişi başı gelirin bu rakamlarının altında olan kişiler ve gerekli özürlü sağlık raporu olan vatandaşlar 2022 engelli aylığı alabiliyor.

Sizlerde eğer bu kişi başına düşen maaşın hem ilk 6 ay hemde ikinci 6 ay altındaysanız, ve raporunuz bulunuyorsa 2022 maaşını alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.