Online Sorgula

TC İle Eğitim Bilgileri Sorgulama

TC İle Eğitim Bilgileri Sorgulama

TC ile eğitim bilgileri sorgulama konusunda sizlere genel bir bilgi vereceğiz. Günümüzde iş başvuruları başta olmak üzere birçok farklı platformda eğitim bilgileri sorulmaktadır. Örnek vermek gerekirse bir başvuru yapmaya kalktığınızda sizlere hangi okullarda okuduğunuz ve bu okulların mezuniyet bilgileri sorulmaktadır. Bu gibi durumlarda devlet kayıtlarında nasılsa aynı şekilde karşı tarafa bilgi aktarmak için farklı yöntemlere ihtiyaç duyarsınız. Lise ve sonrasını görüntülemeye yarayan bu sistem sayesinde, eğitim sürecinize dair birçok farklı bilgiyi kolayca elde edebilirsiniz.

Okul mezuniyet sorgulama işlemi olarak da adlandırabileceğimiz bu sistem ile hemen her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunun için temel bir ÖSYM şifresi almanız gerekmektedir. Daha önce bu yönde bir sınava girdiyseniz sizlerin ÖSYM şifresi verilmiştir. Bu şifreyi kullanarak işlem yapabilirsiniz.

TC Kimlik No İle Mezun Olunan Okullar Nasıl Sorgulanır?

TC ile okul sorgulama konusunda yukarıdaki başlık altında da dediğimiz üzere ÖSYM şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Bu şifreye sahip olup kimlik numarası ile okul bilgisi sorgulaması yapmanız durumunda, aşağıdaki bilgileri elde edebilirsiniz.

 • Bilgi kaynağı
 • Kayıt yapılan tarih
 • Kodlarıyla birlikte okul türleri
 • Kodlarıyla birlikte bölümler
 • Kodlarıyla birlikte yabancı diller
 • Varsa bölüm ve okul ile alakalı alan/dal bilgileri
 • Mezuniyet tarihi
 • Mezuniyet ortalaması

TC ile okul ortalama sorgulama işleminde yapılması gereken ilk aşama ÖSYM şifresi edinmek olacaktır. ÖSYM şifresini hiç almadıysanız, bu durumda internet üzerinden şifre almanız ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Bu süreçte herhangi bir ÖSYM Merkezine gitmeniz gerekmektedir. Vatandaşların kolayca erişmesi maksadıyla ÖSYM Danışmanlıkları hemen her ilde birçok yerde bulunmaktadır. Bu aday işlemleri için hazırlanan alanlara giderek ÖSYM AİS şifre alma işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Bu süreçte sizlerden şifre aldığınız için 5 TL gibi bir ücret alınacaktır.

ÖSYM’den Eğitim Bilgileri Sorgulama

ÖSYM üzerinden sizlere ait birçok farklı kişisel bilgiye erişim sağlamak mümkündür. Başvuru yapılırken kişinin hemen her türlü bilgisi gerekli olabileceği için ÖSYM tarafından tüm devlet kurumlarından bilgileriniz toplanmaktadır. Bu nedenle E-Okul ve YÖKSİS kayıtlı olan hemen her türlü bilgiyi burada bulabilirsiniz. Bu şifrei kimseyle paylaşmayınız ve kendiniz haricinde kimsenin erişimine izin vermeyiniz. Bu sizlerin bilgilerinin korunması için çok ama çok önemlidir.

Aşağıdaki başlıkta şifre alanlar için adım adım neler yapılması gerektiğini anlattık.

  TC ile Aile Hekimi Sorgulama

Çocuk Parası Sorgulama Yöntemleri 

PTT Doğum Parası Sorgulama

Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama

Kimlik No İle Eğitim Görülen Okulları Sorgulama

 • ÖSYM AİS şifrenizi yukarıdaki talimatlara göre alın.
 • Sonrasında https://ais.osym.gov.tr/ adresine girin. Ya da tarayıcı satırına “ÖSYM Giriş” yazın.
 • Bu işlem sonrasında TC Kimlik numaranızı ve şifrenizi ilgili kutulara girin. Eğer kutular yoksa sağ üst köşede yazılı olan “SİSTEME GİRİŞ” butonuna tıklayın.
 • TC kimlik numaranızı girdikten sonra aldığınız ÖSYM şifresini de tuşlayın ve giriş yap diyerek sisteme giriş yapın. Her şeyi doğru yaptığınız takdirde kendi ÖSYM sisteminize giriş yapmış olacaksınız.
 • Sonrasında ekranın sağ tarafından alt alta sıralanan menüye yakından bakın. Orada en altta “Sarı renkteki Profilim yazısının altında” Eğitim Bilgilerim yazmaktadır.
 • Eğitim Bilgilerim sekmesine tıklayın.
 • Sonrasında karşınıza sizlere ait olan eğitim bilgileri çıkacaktır. Eğer eğitim bilgisi yoksa ekranın sol alt köşesinde yer alan siyah tuşa bakın. “Eğitim Bilgilerimi E-OKUL/YÖKSİS’ten güncelle” yazıyorsa o tuşa basın.
 • Bu sayede ekranınıza geçerli olan tüm E-OKUL ve YÖKSİS dengi mezun olduğunu okullar gelecektir. Orada yer alan bilgiler devlet güvencesi adı altında saklanmaktadır. Bu bilgileri rahatlıkla istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.