Online Sorgula

Araç Muayenesi Sorgulama

Araç Muayenesi Sorgulama

Araç muayenesi sorgulama işlemi için devlet tarafından yapılan uygulamalar bulunmaktadır. Araç muayenesi sorgulama konusunda illa bir kuruma gidip sıra almanıza gerek yoktur. Devlet tarafından sunulan araç vizesi sorgulama işlemi sayesinde, aracınızın muayene bilgilerine dair hemen her türlü bilgiyi sorgulama sonucunda kolayca öğrenebilirsiniz.

Araç muayenesi sorgulama işlemini TÜVTÜRK adındaki kuruluş yapmaktadır. Araçların uluslararası kurallara göre, trafik şartlarına uyup uymadığını tespit etmekle yükümlü olan bu kurum; belli araçların bakım periyotlarını belirler ve o tarihlerde şoförle birlikte aracı muayene istasyonu denilen test alanlarına çağırır. Araç vizesi olarak bilinen bu uygulama sonucunda, aracın eksikleri ve onaylanan verileri trafiğe çıkabilirliği açısından değerlendirilir. Sonuca bağlı olarak aracın bünyesinde barınan hatalar giderilir ve araç trafiğe hazır hale gelir. Aracımın ne kadar muayenesi kaldı veya aracımın vizesi ne zaman gibi soruları soruyorsanız hemen aşağıdaki bilgileri okuyabilirsiniz.

Araç Muayenesi Sorgulama 2018

Eğer ki araç muayenesi sonucu sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, ilk başlığımızda bu konuyu anlatacağız. Araç vizesi sonucu sorgulaması bir tık ile TÜVTÜRK resmi sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulamayı yapmak tamamen ücretsiz olmakla birlikte, sınır olmaksızın istenildiği kadar yapılabilmektedir. Bu sonuca bağlı olarak aracın muayeneden geçip geçmediği bilgisi verilmez. Bu sadece araç verilerinizi görmeniz içindir. Araç muayene sonuç sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

 • Buraya tıklayarak sorgulama ekranına gidin.
 • Sonrasında aracınızın plakasını girin.
 • Sonrasında araç muayene numarasını tuşlayın
  • Araç muayene numarası nerede yazar sorusunu soruyorsanız, biraz altta bu konuyu da açıklığa kavuşturduk. Yazımızı aşağıya kaydırarak araç muayene numarası hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Sonrasında altta yer alan güvenlik sorusunu cevaplayın.
 • Sonrasında “SORGULA” butonuna bir kez basın.
  TC Kimlik No ile Mahkeme Sorgulama

Bu sorgulama sonucunda “hizmet, tip ve tarih” gibi bilgileri görüntüleme fırsatı bulabilirsiniz. Araç muayene sonucu sorgulaması için aracınızın çeşitli değerlendirme testlerinden ne puanla geçtiğini de yine bu sonuçtan öğrenebilirsiniz. Ancak tekrar belirtelim BU SONUÇTA MUAYENE SONUCU belli olmamaktadır.

E-Devlet Araç Muayenesi Sorgulama

E-Devlet araç muayenesi sorgulama işlemi için ilk olarak bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Şifresiz muayene sorgulama E-Devlet üzerinden yapılamaz. Bir kişinin hemen her işlem için E-Devlet platformuna girmesi gerektiğinde, muhakkak şifreye sahip olması gerekmektedir. Bu şifreyi de en yakın PTT şubesine kimliğinizle birlikte giderek alabilirsiniz. Araç muayenesi sorgulama E-Devlet üzerinden yapılacaksa, alınacak şifre için PTT’ye bir kereye mahsus 2 TL ücret ödenmelidir. Bu şifreyi kaybetmediğiniz sürece sınırsız olarak kullanabilirsiniz. E-Devlet mahkeme sorgulamadan tutun da, şekil A-1’de olduğu gibi araç muayenesi sorgulama işine bile yaramaktadır.

E-Devlet araç vizesi sorgulama işlemi için aşağıda ki adımları uygulamanız yeterli olacaktır. ,

 • Buraya tıklayarak E-Devlet araç muayenesi sorgulama ekranına giriş yapın.
 • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basın.
 • Muayene sorgulama ekranı girişini yaptıktan sonra TC numaranızı ve E-Devlet şifrenizi tuşlayın.
 • “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak, araç muayenesi sorgulama için ayrılan kısma giriş yapın.
 • Ekranda tarafınıza ait olan araçların muayene ve vize bilgilerini görebilirsiniz.

Araç Muayene No Nerede Yazar?

Araç muayene no nerede yazar ve araç muayene numarası nedir sorularını soruyorsanız hemen cevabımızı verelim. Bu numaralar tarafınıza verilen muayene dahili evrakında yer almaktadır. Evrakı detaylı olarak incelediğinizde bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Araç muayene numarası ruhsat içerisine de eklenebilir. Her iki evrakı da kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır.

araç muayene sorgulama

Araç Muayenesi Randevu Alma 2018

Araç muayene randevusu alma internet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. İnternetten araç muayenesi randevu alma işlemi için herhangi bir şifreye para vermeniz gerek yoktur. Bu hizmet ilgili kuruluş tarafından, ücretsiz olarak halka sunulmaktadır. Birkaç tıkla aracınızın muayene randevusunu internetten alma kolaylığını yaşayabilirsiniz. İnternetten araç vizesi alma konusunda aşağıdaki adımları takip ettiğiniz sürece kolayca randevunuzu alabilirsiniz.

 • Buraya tıklayarak araç muayene randevusu alma sitesi ekranına giriş yapın.
 • Aracınızın plakasını eksiksiz ve doğru bir şekilde, arasında boşluk olmayarak yazın.
 • Sonrasında Ruhsat Seri Numarası bilgisini yazın.
  • Ruhsat Seri No nerede yazar? Ruhsat seri numarası nereden yazar sorusunun cevabını da erelim. Ruhsatın sayfaları arasında araç sahibine ait (size ait) kimlik bilgilerinin bulunduğu ruhsat sayfasını bulun. Orada sağ alt köşede yazan rakamları ruhsat seri numarası olarak sisteme girebilirsiniz.
 • Sonrasında şehir tercihinizi yapın.
 • Sisteme “Devam” tuşuna basarak, size araç randevusu vermesi gerektiğini hatırlatınç
  TC ile E Devlet Gelir Testi Sonucu Sorgulama

Açılan ekranda aracınızın randevu bilgileri yer alacaktır. Bu bilgilere göre aracınızı randevu alanına götürebilirsiniz. Aşağıda araç muayenesi hakkında bilinmesi gerekenler adı altında, siz değerli okurlarımızın sorduğu soruları derledik. Bu sorulara da göz atmanızı öneririz.

Araç muayenesi yaptırmadım! Araç muayenesi cezası ne kadar? 

108 liralık bir cezai yaptırım ile karşılaşırsınız. Bu cezayı peşin olarak ödemek isterseniz, tutar 81 TL’ye düşmektedir. Ayrıca bu ceza size 10 ceza puanı olarak yansıtılır. Eğer 2. kez muayene konusunda sorunlu olarak polise yakalanırsanız; otomobiliniz trafikten men edilir.

Başkasının arabasını muayeneye götürebilir miyim? Bu mümkün müdür? 

Elbette, başkasının aracını muayeneye götürebilirsiniz. Bunun için oradaki görevliye ruhsatı teslim ederken, bir de “vekalet” belgesini vermeniz gerekmektedir. Bu sayede görevli, “araç sahibinin size bu yetkiyi verdiğini” göz önünde bulundurur ve gerekli işlemleri devam ettirir.

Muayeneye giderken gerekli evraklar sadece ruhsat mıdır? Başka bir şeye gerek var mı?

Ruhsat yanınızda kesinlikle olmalıdır. Aksi takdirde aracın hakkında bilgi ediemeyen görevliler, başvurunuzu red cevabıyla yönlendirecektir. Buna ek olarak yanınızda trafik sigortanıza ait belgelerinde yer alması gerekmektedir. Bu sayede sigorta poliçesi ile olan doğrulamalar yapılır.

Aracımın LPG tüpünün üzerindeki yazılar okunmuyor! LPG’li araç muayene yönetmeliği buna ne der? 

Bu konuda yönetmelikte, LPG tüpü üzerinde yer alan metal veya kağıt tabakanın üzerinde yer alan bilgilerin çok önemli olduğu bilgisi verilmektedir. Bu nedenle aracınız LPG ile desteklenen bir motora sahipse, bu tüpün üzerinde yer alan bilgilerin net olarak okunması gerekir. Aksi takdirde sorunlar çıkabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.