Online Sorgula

Tazminat Alma Şartları

10.05.2018
78
Tazminat Alma Şartları

Tazminat alma şartları iş yerinden ayrılış durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Herşeyden önce işyerinden tazminat almak için kendinizin ayrılıyor olmamanız gerekmektedir. Eğer işveren sizi herhangi bir suçunuz olmamasına rağmen işten çıkartıyor ise ve tazminat alma şartlarını yerine getiriyorsanız, bu durumda tazminat alabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda işveren tazminat ödemeden de işten çıkartma yapabilmektedir. Bu çıkışların başında ise kusurlu hareketler (hırsızlık vb) gelmektedir.

Tazminat Alma Şartları

Özel sektörde tazminat alma şartları denildiğinde ilk olarak aklınıza çalışma süresi gelmelidir. Eğer bir işyerinden çıkarılmanız nedeniyle tazminat alacaksanız, minimum 365 gün yani 1 yıldır aynı iş yerinde çalışıyor olmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en büyük unsur sigorta priminizin aynı iş yerinden ödeniyor olmasıdır. Eğer çalıştığınız süre içerisinde işveren sizi asıl işyerinden çıkartarak farklı bir iş yerinde çalışıyor olarak göstermişse bu durumda tazminat alamama durumunuz ortaya çıkacaktır. Böyle bir durum bilginiz dışında oluşuyor ise dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

İşten Çıkarılma Tazminat Alma Şartları

İşten çıkarılmaz tazminat alma şartları öncesinde bilinmesi gereken en önemli konu, işten çıkartmanın işveren tarafından yapıldığı tüm durumlarda tazminat alma hakkınızın olduğudur. Bu konuda en fazla yaşanan sıkıntı ise işçiye uygulanan farklı ve yasal yaptırımlar olmaktadır. Özellikle işten çıkması istenilen işçiler çoğu zaman işyerinin aynı ildeki diğer şubelerine görevlendirilmekte, bu sayede bıkmaları sağlanmaya çalışılmaktadır. Böyle bir durumda iş sözleşmenizi kontrol etmeli ve sözleşmenize göre hareket etmelisiniz.

Askerlik Nedeniyle Tazminat Alma Şartları

Askerlik nedeniyle işten ayrılmak zorunda olanlara tazminat ödenmektedir. Askerlik nedeniyle tazminat alma şartları içerisinde en önemlisi, askerlik başvurusunun yapılmış olması ve askerlik kağıtlarının iş yerine teslim edilmesidir. Askerlik başvurunuzu yaptınız ve askere gideceğiniz tarih belli oldu. Bu aşamada istifa dilekçenizi yazarak tazminat alabilirsiniz. İstifa dilekçenizde işyerinden ayrılma nedeninizi askerlik olarak belirtmelisiniz. Askerlik nedeniyle tazminat almak içinde işyerinizde minimum 1 yıldır çalışıyor olmanız gerekmektedir.

E Devlet SGK Gün Sayısı Sorgulama

  Astsubay Maaşları Ne Kadar?

TC ile SGK Borç Sorgulama

Evlilik Nedeniyle Tazminat Alma Şartları

Evlilik nedeniyle işten ayrılarak tazminat almak için evliliğinizin geriye dönük 1 yıl içerisinde yapılmış olması gerekmektedir. Evlilik nedeniyle tazminat alma şartları içerisinde en çok dikkat edilmesi gereken nikah tarihidir. Günümüzde çiftler önce nikahı, bir iki hafta sonra ise düğünü yapıyor. Böyle bir durumda nikah tarihi baz alınmalı ve bu tarihten itibaren maksimum 364. gün sonunda iş yerinden evlilik nedeniyle ayrılınmalıdır. Eğer istifa dilekçenizde ve işten çıkış bildirgenizde iş yerinden ayrılma nedeniniz evlilik olarak belirtilir ise bu durumda tazminat alabilirsiniz. Ancak işten ayrılma nedeniniz evlilik olarak belirtilmezse, tazminat almanız zorlaşacaktır. Bu nedenle istifa dilekçenize mutlaka “evlilik” nedeniyle ayrılmak istediğinizi, eşinizin çalışmanıza izin vermediğini yazmalısınız. Evlilik nedeniyle tazminat sadece bayanlara özel bir olanaktır. Erkekler evlilik nedeniyle işten ayrılarak tazminat alamazlar.

SGK Rapor Parası Sorgulama

TC Kimlik Numarası ile SGK Sorgulama

İşten Ayrılırken Tazminat Alma Şartları

İşten ayrılırken tazminat alma şartları sağlık ve diğer nedenler olarak incelenmelidir. Bu konuları başlıklar halinde incelemeden önce aşağıda yer alan sağlık nedenlerinden herhangi birisi nedeniyle iş yerinden istifa ederek tazminat alabileceğinizi belirtmek isterim.

Sağlık nedenleri

  • İş yerinde çalışılamayacağına dair bir sağlık raporu bulunuyor ise,
  • İş yerinde içerisinde çalışanlarda bulaşıcı bir hastalık bulunuyor ise,
  • İşyeri çalışma şartları işçinin sağlığı açısından bir tehlike oluşturuyor ise,

Ahlak ve iyi niyet kuralları

  • İşçinin aynı iş yerindeki bir işçi, patron yada başka kişiler tarafından tacize uğraması,
  • İşverenin işçinin onurunu, gururunu kıracak davranışlarda bulunması,
  • İşçinin ücretinin düzenli olarak ödenmemesi,
  • Kanunda belirtilen çalışma şartları uygulanmaz ise,
  • İşverenin işçilere karşı hapis ile sonuçlanacak bir suç işlemesi halinde,
  TC İle Ehliyet Sınavı Sonucu Sorgulama

Yukarıda yer alan durumlardan bir veya bir kaçının bir arada olması durumunda işçi tek taraflı olarak iş sözleşmesini sonlandırabilir ve tazminat alabilir. Ancak böyle bir durumda sonuç mahkeme kararı ile alınacağından dolayı şahidinizin olması önemlidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.