Online Sorgula

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Sosyal yardımlaşma para yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştıran kurumdur. Bu kurumda çalışan kişiler devletin koyduğu kurallara göre yardıma ihtiyaç duyan kişileri seçer ve yanlış veya haksız kişilere maddi yardım yapılmasını engeller. Eğer devlet yardımlarından faydalanmak istiyorsanız başka bir kuruma gitmeyin, Sosyal Yardımlaşma bu konudaki en yetkili devlet mercisidir.

Kişiler kanun maddelerince belirlenen kural ve şartlara uygunluk gösteriyorsa, bu durumda kişilerin maddi yardıma ihtiyaç duyduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Durumun bu denli ince elenip sık dokunduğu bu günlerde maddi yardımların tespiti için birçok farklı koldan çalışmalar yapılır.

Yine de, ısrarla merak edenler için yazımızda detaylarını vereceğimiz bu konuya net bir cevap verelim. Devlet para yardımı yapıyor mu sorusunun cevabı herkesin de tahmin edebileceği üzere “evet”. Genel hatlarıyla devlet kaynaklarından maddi (para) yardımı almak için sağlanabilir şartlar şu şekildedir:

 • Devlet hastanelerinden alınan heyet raporuyla kanıtlanmış şekilde engelli olmak. (Engelli Maaşı, 2022 Aylığı)
 • Yaşlılık sebebiyle bakıma muhtaç durumda olmak ve akrabalar tarafından bakımını yaptırmak. (65 yaş aylığı)
 • Doğum yapmak ve gerekli çalışan anne/baba rolündeki sigorta şartlarını sağlamak. (Doğum parası)
 • Doğum sonrasındaki masrafların karşılanması maksadıyla belli bir maddi sınırın altında olmak. (Süt Parası)
 • O veya bu şekilde dul kalmak ve aile fertlerinden ayrı olarak bakıma ve gelire muhtaç olmak. (Dul Parası)
 • Devlet politikasına göre belli sayıda çocuk sahibi olup, şartlara uygun olmak ve çocuk adedince ödeme almak. (Çocuk Parası)

Yukarıda bazı devletten alınan maddi yardımları ve temel şartları görüyorsunuz. Konuya biraz daha yakından bakalım.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Şartları

Sosyal Yardımlaşma kurumu tarafından erilen tüm yardımlar, belli bir kanun hükmünde belli şartları taşıyan insanlara verilmektedir. Ödeneklerin devlet hazinesinden çıktığı gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, aksinin meydana gelmesi ve gelişigüzel yardım temin edilmesi olanaksızdır. Sosyal yardımlaşma para yardımı şartları arasında kişilerin öncelikli olarak:

 • Bulundukları maddi konum,
 • Maddi varlıkları,
 • Sosyal Güvence ve Güvenlik hakları,
 • Son olarak da vatandaşlık hakları,
  TC İle Ehliyet Sınavı Sonucu Sorgulama

göz önünde tutulmaktadır. Her yardımın temel amacı ihtiyaç sahiplerine ilgili yardımı ulaştırabilmektir. Her yardım geçim sınırı ve asgari ücret baz alınarak, hak sahiplerinin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanıp kamuoyuna sunulmaktadır.

PTT Doğum Parası Sorgulama

TC Kimlik ile Süt Parası Sorgulama

Bu noktada herhangi bir Sosyal Yardımlaşma Maddi yardım kaynağına başvuru yapmanız durumunda, eğer ki size olumsuz yanıt verilirse; maddi olanaklarınızın yardıma olan uygunsuzluğu sebebiyle itiraz etme hakkınız bulunmamaktadır. Sosyal Yardımlaşmanın verdiği para yardımı dışında farklı yardımlara yönlendirilmek isteyebilirsiniz. Ancak itiraz hakkınız bulunmuyor.

Sosyal Yardımlaşma Nakit Para Yardımı Mı Yapar? Kart Mı Dağıtır?

Sosyal yardımlaşma para yardımı çeşitleri gerek verilme amacı yönünde değişkenlik gösterdiği gibi yine verilme şeklinde de değişkenlik göstermektedir. Devlet tarafından verilen kanun önerilerine göre, kişilere yapılacak olan yardımların nakit para odaklı olması amaçlanmaktadır. Bu nedenle devlet para yardımı yaparken nakit ödenek vermeyi öncelikte tutmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Sosyal yardım kartı adı altında da pilot çalışmalar yapmış bir kurumdur. Sosyal Yardımlaşma kurumu tarafından belirli dönemlerde yenilenen harcama haklarıyla kredi kartı benzeri her yerde geçerlilik gösteren ödeme unsurları dağıtılmıştır. Bu unsurlar halen belediyeler tarafından kullanılabilir.

Yine maddi yardımın elden verilmediği bilgisini de paylaşmamız gerekiyor. Sosyal Yardımlaşma tarafından yapılan maddi yardımlara ulaşabilmek ve maddi geliri fiziken elde edebilmek için aşağıda yer alan alternatiflerden birini seçmek zorundasınız. Bunlar temelde, yardıma göre de değişkenlik göstermektedir.

 • PTT’de adınıza yatırılan parayı kimlikle çekme,
 • Ziraat’e adınıza yatırılan parayı kimlikle çekme,
 • İlgili maaş gelirinizin sağlandığı kart hesabına bağlı yardımı çekme,
 • Kurum tarafından adınıza ücretsiz açılan Vakıfbank Sosyal Yardımlaşma kartını kullanarak para çekme,

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.