Online Sorgula

SGK Rapor Parası Sorgulama

28.07.2018
87
SGK Rapor Parası Sorgulama

SGK rapor parası yani iş göremezlik ödeneği, herhangi bir iş yerinde çalışırken yaşanan rahatsızlıklardan sonra rapor alınarak alınan bir bedel ödemesidir. SGK rapor parası nereden ve ne şekilde alınır? 4A/4B iş göremezlik ödemesini görmek için yapılması gerekenler nelerdir? İşte tüm detaylar…

Sigortalı kişilerin hastalanması, meslek hastalığına yakalanması ve çalışırken bir iş kazası geçirmesi durumunda, SGK tarafından mağduriyetiniz giderilmesi adına size yapılan ödemeye rapor parası veya iş göremezlik ödemesi denir. Ancak, SGK tarafından iş göremezlik ödemesi almanız için mutlaka hastalığınızı kanıtlamanız için bir rapor sunmanız gerekiyor. Rapor aldığınız bu süreçlerde işveren tarafından maaşınız ödenmeyecektir. Bu zaman kapsamında ödemeniz SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafınca yapılır. Bir diğer önemli konu ise, bu durum yani rahatsızlık, hastalık, kaza olmadan önce 90 gün prim yatırmış olmanız şart.

SGK Rapor Parası Sorgulama

Rapor parası ne zaman yatar? Rapor alan kişi rapor parası için işlemleri başlattıktan sonra aldığı raporu direk olarak çalıştığı kuruma götürmelidir. Rapor iş yerine ne kadar hızlı götürülürse, sisteme rapor o kadar hızlı girilir. İş yerine ulaşan raporu işvereniniz SGK’ya bildirmek zorundadır. Bu bildirimden sonra SGK tarafınca, çalışanların ödemeleri en fazla 15 gün içerisinde PTT’ye gönderiliyor. Eğer SGK sisteminde tanımlı bir banka hesabınız var ise ödemeler bu tanımlı hesaba gönderilecektir.

TC ile Rapor Parası Sorgulama

TC Kimlik ile E Devlet SGK Rapor Parası Sorgulama

TC ile İstirahat Parası Sorgulama

PTT’ye gönderilen rapor para ödemesi, ödeme tarihinden itibaren 2 ay içerisinde alınmaz ise, ödemeniz SGK’ya iade edilerek emanet hesapta kalacaktır.

SGK şahıs ödemeleri hangi tanımlı banka hesaplarına gönderir?

  • Ziraat Bankası,
  • Halk Bank,
  • Vakıf Bank,
  • Akbank,
  • Burgan Bank,
  • Fiba Banka,
  • Şeker Bank,
  • T.Ekonomi Bankası,
  • Garanti Bankası.
  TC ile Rapor Parası Sorgulama

Net bir şekilde rapor ücretinin ne zaman ödeneceğini merak ediyorsanız; rapor tarihlerinizle beraber ALO 170’i arayarak öğrene bilirsiniz.

4A VE 4B rapor parası nasıl öğrenilir?

4A ve 4B rapor parası nasıl öğrenilir sorusu artık çok fazla sorulmaya başladı. Kısaca bahsedecek olursak eğer, rapor parası sorgulama işlemi e-devlet sistemin öğrenmek isterseniz, PTT’ye giderek e-devlet şifrenizi 2 TL karşılığında almanız gerekiyor. Daha sonra e-devlet kapısına giderek sağ üst kısımda giriş butonuna tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.