PYBS Geçmiş Burslar Yatacak Mı?

PYBS geçmiş burslar yatacak mı, her sınav yılında da binlerce öğrenci tarafından sorulan sorular arasında yer alacak. Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı kapsamında, ortaokul ve lise düzeyinde ki öğrencilere karşılıksız olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ödeme yapılmaktadır. Bu ödemenin aylık bursluluk sitemine dönmesiyle önceki bursların yatıp yatmayacağı konusu, öğrencilerin ve burs alan öğrenci velilerinin gündemine oturdu.

Önceden sistem çok daha basitti ve PYBS bursu yeni kazananlara ödeme tarihi olarak yılın 11. ayı belirleniyordu. Şimdi ise bu bursun başlangıç ayı Ekim-Kasım olarak belirlendi. Bu aylık olarak 234,70 TL tutarında ödenen bursun geçmişe yönelik olarak ödenmesini mecbur kıldı diyebiliriz. PYBS toplu burs ödemesi adı altında, yeni burs alan adaylara ödeme yapılacaktır. Yani ödeme alınmayan tüm aylar için birim fiyat olan 234,70 TL çarpılarak çıkan sonuç hesaplara aktarılır.

Önceki Bursluluk Paraları Vakıfbank PYBS Kartlarına Yatacak Mı?

Önceki bursluluk paraları yani geçmiş ayların alınmayan OYBS bursluluk paraları Vakıfbank PYBS hesaplarına yatırılacaktır. Eğer kişi önceden alıyorsa ve birkaç aylık ödeme alınmadıysa Kasım ayından başlamak suretiyle ödeme yapılmaktadır. PYBS burs miktarı tekrar zam alacak olmasına rağmen güncel olarak aylık 234,7 Türk Lirası olarak ödenmektedir.

PYBS önceki ve geçmiş aylık bursluluk paralarını alacaksınız gençler, meraklanmayın!

Önceden almanız gereken bir ödeme varsa, bu ayların adedince yukarıdaki paradan alırsınız. Daha basit bir anlatım yapalım. İki aylık bursu hesabınıza yatırmadılar; bu durumda 2 kere 234,7 miktarında para alırsınız. PYBS yeni kazananlar ne zaman para alacaklar sorusuna da gelmişken cevap verelim, siz Kasım ayından itibaren ödeme almaya başlayacaksınız. En azından en son burs alanlar o tarihte aldılar.

PYBS Aylık Mı Yatacak?

Burslar ne zaman yatacak PYBS sınavını kazanan öğrenciler tarafından yoğunlukla sorulacak olan sorular arasında yer alacak. Bu yeni aylık PYBS bursluluk sistemi ile birlikte her ayın 15. gününde ödeme yapılması gerekmektedir.

Kaymakamlık Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yani her ayın tam ortasında PYBS Vakıfbank sosyal yardımlaşma kartlarına ödeme yapılır. Bu ödemeler bazen özellikle ilk ödeme dönemlerinde gecikmeyle verilebilir. Bu ödemelerin genel durumuna bakacak olursak şu şekilde bir tablo bizleri karşılıyor:

  • Ekim ayı PYBS aylık burs miktarı: 234,70 Türk Lirası
  • Kasım ayı PYBS aylık burs tutarı: 234,70 Türk Lirası
  • Aralık Başında iki ayı kapsayan Bursluluk toplu ödeme miktarı: 468 Türk Lirası olacaktır.

Bursluluk Her Ay Mı Veriliyor PYBS

Önceden burs alanlar aylık PYBS bursluluk ödemesine geçecekler. Yani günümüzde her PYBS alan öğrenci artık ödemesini aylık bursluluk miktarı şeklinde alacak.

Önceden burs alanlara yapılan geçmiş bursluluk parası ödemesi daha fazla olabilmektedir. Bunun nedeni ise alınan paraların durdurulması olabilir. Yani 3 aylık PYBS bursları Kasım ayı bursuyla birleştirilerek ödenir. Bu nedenle bazı öğrencilere 710, bazılarına 900 küsür ödeme almaktadır.

Bu yapılan ödemelerin tamamında devletin kurum ve yasaları ön plana çıkmaktadır. Yani herhangi bir adaletsiz tablo ortaya çıkmayacaktır. Her şey kurallara göre ve adaletli bir şekilde ilerlemektedir.

PYBS Aylık Bursluluk Neden Geç ve Gecikmeli Yatıyor?

PYBS bursları oldum olası geç yatmaktadır. Bu bursların bir kere de tarihinde yattığı görülmedi desek yeridir. Bu yeni aylık PYBS bursluluk paraları ile düzene girecek derken, sanıyoruz sistemin yeni olmasından dolayı ödemeler halen gecikebiliyor.

Geciken ve ödenmeyen PYBS paraları için en iyi bilgiye daima müdür yardımcıları/muavinleri sahiptir. Hele okulunuzda mali işlerle ve evraklarla uğraşan bir memur varsa konuyu ilk önce onunla görüşün deriz 🙂

Bursluluk neden geç yatıyor sorusunu soranlara mantıklı bir açıklama yapamıyoruz. Kurumların yoğunluk ve çalışma oranları bu sürecin etkileyici faktörleri arasında. Bu nedenle burslarda ortalama 15 günlük bir gecikme söz konusu olabilir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir