PYBS Bursu Ne Zaman Kesilir?

PYBS bursu ne zaman kesilir sorusu ile alakalı sitemize birçok yorum geliyor. Bu yorumlara genel bir cevap niteliğinde bu yazıyı hazırladık. 12. sınıf son bursu ne zaman kesilir sorusu da makalemizde cevaplanan önemli İOKBS/PYBS soruları arasında yer alıyor.

PYBS bursu ne zaman kadar veriliyor? sorusuna iki temel madde üzerinden cevap vereceğiz. Bu bursu almaya hak kazanan öğrencilere bu burs tamamen karşılıksız olarak verilmektedir. Bu bursun kesinlikle geri ödemesi yoktur. Ancak PYBS kesilme durumu vardır. Eğer eğitim hayatınızda bazı hataları yaparsanız, PYBS bursu kesilme nedenleri arasında bunu da anlattık, bu burs kesilebilir.

PYBS bursu ne kadar sorusuna da cevap vermiştik. Soruya tıklayarak okuyabilirsiniz.

PYBS Bursu Ne Zamana Kadar Verilir?

PYBS bursu ne zaman kesilir? İşte bu önemli sorunun cevabına ilk olarak başarılı ve sorunsuz öğrenciler için cevap vereceğiz. Herhangi bir eğitim yılında sorun yaşamadan, başarılı olarak sınıflarınızı geçerseniz PYBS bursu 12. sınıfa kadar ödenecektir. Aylık verilen PYBS bursu, 12. sınıfın haziran ayı bursuna varıncaya kadar ödenecektir.

PYBS Bursu Neden Kesilir? Kesilme Şartları Nelerdir?

5. sınıfta alana da 12. sınıfa kadar ödenen bu burs, 8. sınıfta alana da 12. sınıfa kadar ödenmektedir. PYBS burs miktarı ise sınıflara göre kesinlikle değişmez. 5. sınıf da, 8. sınıf da aynı PYBS bursluluk parasını alır. MEB PYBS bursu konusunda her şeyi eşitlik ilkesi çerçevesinde uygulamaktadır.

PYBS bursu kaçıncı sınıfa kadar verilir sorusuna normal şartlar altında eğitim gören birisi için cevap verdik. Şimdi sıra PYBS bursu kesilme konusuna geldik. Sırayla “liseye geçince PYBS kesilir mi?” ve “üniversitede PYBS kesilir mi” sorularına cevap verelim.

Lise devlet bursu ne zaman kesilir sorusunun cevabı: 12. sınıfın son Haziran ayı bursları da ödenir ve PYBS kesilir.

PYBS Bursu Üniversitede Devam Eder Mi?

PYBS bursu üniversitede okuyan öğrencilere verilmemektedir. Bu burs daha önce de bahsettiğimiz üzere, en son 12. sınıf bursu olarak verilmektedir. 12. sınıfın son ayı olan Haziran ayı bursları ödenir ve bu hak iptal edilir.

Üniversitede PYBS bursu almak isteyenler için bir benzeri olan KYK ödemeleri bulunmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu bursları bulunmaktadır. Tabi burada geri ödemeli ve karşılıksız olarak iki burs var şimdiden kafanız karışmasın gençler sonra onları da anlatırız 🙂

İOKBS PYBS Bursu Kesilme Şartları

Aşağıda maddeler halinde olan hallerden birini veya birkaçını hayatınıza geçirirseniz, bu durumda PYBS bursunuz anında kesilir. Bunlar kurallar ve şartlardır.

 • PYBS Burs Kesilme Nedenleri Nelerdir?
  • Ortaokulda birden fazla sınıf tekrarı yapan öğrencilerin bursluluk paraları kesilir.
  • İmam Hatip öğrencisi olup, yine aynı şekilde sınıfta kalanlar için de PYBS bursu ödemesi duracaktır.
  • Vukuat nedeniyle hüküm giyen ve sorunu olan davalı öğrencilerin bursluluk paraları kesilir.
  • Eğitim ve öğretimden sorun, sebep veya geçerli gerekçe sunmadan uzaklaşan öğrencilerin bursları geri ödenmemek üzere kesilir.
  • Vefat eden öğrencinin bursu iptal edilecektir. Bu ölüm durumlarının MEB’e bildirilmesi gerekmektedir.

Temel Liseye Geçince PYBS Kesilir Mi?

Özel okula giden öğrencinin bursu kesilir mi? sorusunu soranlar için de bu cevabı okumayı öneriyoruz. Özel okula geçilmesi durumunda, devlet tarafından ödenen ve sağlanan teşvik olanakları PYBS bursu kesilmektedir. Geri devlet okuluna geçilmesi durumunda, bu burs tekrar verilmeye başlanabilir. Özel okula geçince PYBS bursu kesilir mi sorusuna da cevap verdiğimize göre bazı küçük sorulara daha değinelim.

Açık Liseye Geçince Devlet Bursu Kesilir Mi?

Açıktan lise okurken PYBS almanız ne yazık ki mümkün değildir. Açık Liseye geçince PYBS kesilir mi? sorusunun cevabını verelim. Ülkemizde uygulanan PYBS yönetmelikleri kapsamında, eğitim ve öğretime açıktan devam eden öğrenciler bursluluk alamazlar.

12. Sınıfta Liseyi Açıktan Okuyanlara PYBS Verilir Mi?

12. sınıflara burs normal şartlarda ödenmektedir. Ancak bu burs açık öğretim kurumlarına geçildiği takdirde kesilir. Eğer sizde 12 . sınıfta üniversite sınavı bahanesiyle açığa geçerseniz, almaya hak kazandığınız PYBS bursu tarafınıza geçtiğiniz an itibariyle ödenmeyecektir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir