PYBS Bursu Ne Kadar?

PYBS bursu ne kadar sorusunu soran okurlarımız için detaylı bilgi veren bir yazı hazırladık. MEB bursluluk veren bir kurum olsa bile, sadece burs veriyoruz demekle bu iş olmaz. Öğrenciler düzenli bir ödeme periyotu bekliyorlar. Bunu sağlamak için harekete geçen MEB ise İOKBS adı altında yeni bir bursluluk sınavı sistemini gündeme getirdi. PYBS burs miktarı artık aylık olarak hesaplanıyor. Bursluluk parası ne kadar? Kaç Lira? ve burs miktarı hakkında detaylar bu sayfada sizlerle. (234,7 Türk Lirası/Aylık)

İOKBS bursluluk ne kadar? sorusu da aynı konuya denk gelmektedir. Bunu merak eden okurlarımız için öncelikle PYBS ve İOKBS farklı nedir? sorusuna cevap verelim. PYBS eski adıdır. OİKBS ise yeni bursluluk sınav sistemini ifade etmektedir. PYBS miktarı ile OİKBS miktarı arasında uçurum yoktur. Bu iki sınav ve ödeme sisteminin en büyük farkı hiç şüphesiz yeni bursluluk kazananların parayı aylık almalarıdır. Elbette 3 aylık parayı her ay almıyorlar, eskiden 3 ayda bir verilen para üçe bölünerek her ay ödeniyor.

Vakıfbank PYBS Burs Miktarı

Hemen merak edenler için bursluluk sınavını yeni kazananların alacağı burs miktarını söyleyelim. Yeni bursluluk alanlar aylık 234,7 T ürk Lirası ücret almaktadır. Şimdi bu ücretin neye göre hesaplanıp, ne zaman yatırıldığı konusuna değinelim. PYBS bursu yani bundan önceki bursluluk sınavı sisteminde 3 ayda bir burs veriliyordu. Eskiden aylık 704 lira gibi bir ücret ödeniyordu.

PYBS bursun yattığını öğrenme işlemini yapan öğrencilere bursluluk paraları çok gecikmeli ödenmeye başlanınca, MEB bursluluk paralarını aylık vermeye karar verdi. Buna göre önceden verilen miktar üç eşit parçaya bölündü ve öğrencilere aylık olarak ödenmeye başlandı.

Vakıfbank Sosyal Yardımlaşma İOKBS ve PYBS bursluluk kartı üzerinden ödeme yapılan öğrenciler, halen bursların kısmen gecikmeli yattığını söylüyor. PYBS Geçmiş Burslar Yatacak Mı? sorusunu soranlar için detaylı bir içerik yazmıştık. O yazıyı soruya tıklayarak okuyabilirsiniz. Vakıfbank PYBS kartı ne yazık ki bizlere pek de katkı sağlamadı.

Burs Parası Sorgulama

Burs parası sorgulama işlemi için eskiden çok büyük fırsatlarınız bulunuyordu. Eskiden burslar Ziraat Bankası üzerinden ödendiği için birçok farklı olanak kullanılabiliyordu. Bu dönemde 4747’ye SMS atarak veya 444 0 000 numarasını arayarak bursluluk yattı mı sorgulaması yapmak mümkündü.

Yeni sistemde ise Burslar Sosyal Yardım Kartı adındaki Vakıfbank hesaplarına yatıyor. Bu kartların üzerinde MEB logosu bulunuyor. Bu kartın içerisine PYBS bursunun yatıp yatmadığını anlamak için tek çareniz bursluluk yattı mı öğrenme işlemi için herhangi bir Vakıfbank ATM’sine gitmek.

PYBS Bursu Kaç Yıl Verilir?

Bursluluk parası ne zaman yatacak sorusunu soran okurlarımıza cevap verdikten sonra bu bursun kaç sene boyunca verileceğini de anlatalım. PYBS bursu verilme süresi hangi sınıfta kazanırsanız kazanın, 12. sınıfın son ayına kadar verilmektedir.

PYBS Bursu Ne Kadar? Aylık Kaç Lira?

Yani en iyi ihtimalle 5. sınıfta bursluluk aldığınızı varsayalım, bu bursu 7 sene boyunca alabilirsiniz. 12. sınıf son bursu ne zaman kesilir sorusuna da netlik kazandıralım. Bu burs Haziran ayına kadar verilecek, sonrasında kesilecektir. Temmuz, Ağustos ve sonraki aylar için ödeme yapılmaz. PYBS bursu ne zaman kesilir sorusunun da cevabı aynıdır.

Burslar Her Ay Mı Veriliyor PYBS

Burslar aylık mı yatacak sorusunu soranlar için de yine yüzeysel bir cevap verelim. Bu burs artık aylık olarak verilmektedir. Bu bursun aylık olarak verilmesindeki sebep, hem öğrencilere devamlı para akışı sağlamak hem de burs ödemelerinde yaşanan gecikmeleri önlemektir.

PYBS İOKBS Ayın Kaçında, Ne Zaman Yatacak?

PYBS bursları artık her ay verildiği için öğrencilere yakın aralıklarla devamlı olarak ödeme yapılmaktadır. Bu burslar ayın ortasında ödenmeye ayarlanmıştır. Yani aylık PYBS bursluluk miktarı olan 234,7 Türk Lirası her ayın 15. günü bazı alınarak ödenmektedir. Bu ödemelerde gecikmeler meydana gelebiliyor. Bu gecikmelerde ödenmeyen bursların ne olduğunu merak ediyorsanız yukarıda da link verdiğimiz “geçmişe dönük burs ödemesi” yazımızı okuyun.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir