Online Sorgula

PTT Engelli Maaşı Sorgulama

28.07.2018
39
PTT Engelli Maaşı Sorgulama

Son dönemlerde yapılan faaliyetler veya uygulamalardan en çok dikkat çeken bakıma muhtaç kişilere ve engelliler için gelen 2022 sayılı kanun ile maaş ödenmesi oluyor. Engel durumuna kıyasla 3 aydan 3 aya maaş alacak kişiler sağlık kuruluşlarından almış oldukları raporun %40 üstünde olması maaş almaya hak kazandıkları anlamına geliyor. % engelli olan birisi yaklaşık olarak 1470 TL maaş alabiliyorken, %40 ve 70 arası engeli bulunanlar 980 TL maaş almaktadır. Yasa ile beraber sadece engelli vatandaşlar değil, 65 ve üzerinde bulunan yaşlılarda maaş almaya hak kazanmış durumdalar. Maaşlarını PTT şubelerinden yada Ziraat Bankalarından alacak olan engellilerin e-devlet şifresi olması gerekiyor.

Yukarıda söylediğimiz oranlar kapsamında engeli bulunan kişiler, diğer kuruluşlardan herhangi bir maaş almıyorsa, kendilerine herhangi bir nafaka, aylık geliri yok veya düşükse yani muhtaçlık sınırındaysa, 2022 sayılı kanun kapsamından faydalanabilirler. Bakıma muhtaç kişiler veya vasileri Sağlık Kuruluşlarından rapor alarak, dilekçe, resim ve vukuatlı nüfus kayıt örneğiyle beraber ikamet ettiği illerde Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne müracaat etmeleri yeterli olacaktır. Gerekli incelemeler sonucunda bakım maaşı bağlanacaktır. Maaşın yatıp yatmadığını ise e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz.

TC ile Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli Raporu Sorgulama

TC Kimlik Numarası ile Bakım Aylığı Sorgulama

PTT ile Engelli Maaşı Sorgulama

Ptt ile engelli maaşı sorgulama nasıl? Öncelikle memurlar için gelen son zam ile beraber 2022 kanunu kapsamında engellilerde maaşlarında artış olacak mı diye merak ediyor. Evde bakıma muhtaç olan kişiler için bir zam beklentisi bulunuyor. Memur maaş kat sayılarının artışı üzerine bu beklentiler de artış gösteriyor. 2018 yılı içerisinde ne kadar maaş alacaklarını öğrenmek isteyenler ise https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıklarında öğrenebilecekler.

E-devlete giriş yapmak için sizden TC kimlik numarası ve şifre isteyecektir. Eğer şifreniz yoksa PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifre alabilirsiniz. Ayrıca %70 ve üzeri engeli bulunanlar için aylık 1.845 TL, %40 ve %69 arasında engeli bulunanlara ise 1.247 TL olması bekleniyor.

  Çocuk Parası Sorgulama Yöntemleri 

Bunla beraber Alo 140 müşteri hattını arayarak maaş hakkında her konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Belirtmekte fayda var bu müşteri hattı üzerinden bilgi almadan önce güvenlik açısından size birkaç soru soracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.