PTT Doğum Parası Sorgulama

PTT doğum parası nasıl sorgulanır? Yeni doğan bebekler için verilen çocuk parası ödeme işlemleri sizlerinde bildiği gibi PTT üzerinden veya tanımlı hesaba direk aktarılır. Gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından (tahmini 15 gün ile 45 gün arası) doğum parası anne adına yatırılacak. Anne sağ değilse eğer ödeme babanın adına yatırılacaktır. Elbette bu ödemenin yatıp yatmadığını takip etmeniz gerekiyor. Daima PTT şubelerine gitmek için belli bir durumdan sonra sizin için sıkıntı olabilir. Bu durum için PTT çocuk parası sorgulama işlemi nasıl yapılır sizlere bahsedeceğiz.

PTT Doğum Parası Sorgulama

E-devlet ile çocuk parası nasıl sorgulanır? İlk olarak sorgulama yapmak için annenin e-devlete giriş yapması gerekiyor. Tabii ki bunun için TC numarası ve e-devlet şifresi gerekiyor. Eğer e-devlet şifresi yoksa, PTT’den 2 TL karşılığında şifre alabilirsiniz. E-devlet girişini tamamlandıktan sonra arama kısmına ödemeler yazarak, doğum parasının yatıp yatmadığını görebilirsiniz. Çocuk parası babanın adına yatıyor ise aynı işlemi babanın bilgileriyle yapmanız gerekiyor.

PTT ile doğum parası sorgulama nasıl yapılır?

PTT ile doğum parası nasıl sorgulanır? Eğer PTT şubesi size çok yakında ara ara şubeye giderek, çocuğunuz için paranın yatıp yatmadığını görebilirsiniz. Elbette şubeye gittiğinizde yanınızda kimliğinizi bulundurmanız gerekiyor.

Doğum Parası Sorgulama

E Devlet Çocuk Parası Sorgulama

TC Kimlik ile Süt Parası Sorgulama

Alo 170 ile sorgulama işlemi

Alo 170 ile sorgulama nedir? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çağrı merkezi numarası 170’i arayarak birçok konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Elbette yeni doğan çocuk parasını da sorgulayabilirsiniz. Paranızın yattığını, başvurunuzun hangi durumda olduğu gibi birçok bilgi size aktarılacaktır. Elbette bu numaradan bilgi almak isteyen kişinin anne veya baba olması gerekiyor. Sizlere sorgulama yapmadan önce bir kaç güvenlik bilgisi sorulacaktır.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk parası ne zaman yatar? Açık konuşmak gerekirse, bu işlemler çok kısa sürelerde gerçekleşiyor ve yeni doğan her bebeğin parası er yada geç yatıyor. Tabii ki para herkese lazım olduğu için sizlerde hemen yatmasını istiyorsunuz. Ancak şunu belirtelim ki; oda yeni doğan çocuk parasının en erken 15 gün içerisinde yatacak olması. Bu duruma istisnalar elbette var. Bunun sebebi ise iş yoğunluğunun çok az olduğu bölgelerde yaşamakta olduklarından kaynaklı. Buna en büyük örnek, İstanbul ile daha küçük bir şehir kıyaslandığında İstanbul’un ödemeleri daha geç yatacaktır. En geç süre ise 45 gün olarak belirtiliyor.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir