Online Sorgula

Psikolog Maaşı Ne Kadar? Psikologlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

22.02.2019
126
Psikolog Maaşı Ne Kadar? Psikologlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Psikolog maaşı ne kadar? ya da psikologlar ne kadar maaş alıyor? Psikolog olmak isteyen gençlerin ilk sorguladıkları sorular genellikle bu şekilde oluyor. Bir bilim dalı olarak karşımıza çıkan psikoloji, insanların bireysel ya da toplum içerisindeki davranışlarını incelemektedir.

Bireyler yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle ruhsal ya da bedensel sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında insanlar öncelikle psikolog tarafından muayene edilmek istemez. Bunun nedeni ise toplum içerisinde geçmişten bu güne gelen ön yargılardır. Psikolog ile yapılacak olan görüşme toplum içerisinde olumsuz algılanmakta, bu algıda birey üzerinde yeniden psikolojik baskı oluşturmaktadır.

Psikolog olmak isteyen kişiler öncelikle eğitimini tamamlamalı, sonrasında mesleğe başlamalıdır. Eğitimini tamamlayan ve psikolog olmayı başaran kişiler, yüksek lisans eğitimine devam ederek farklı unvanlar kazanabilir. Psikolog maaşları bu uzmanlık dalına göre değişiklik göstermektedir. Okuldan yeni mezun olmuş bir psikolog maaş olarak ortalama 4.000 TL alırken, yüksek lisans eğitimini tamamlayan ve klinik psikologu unvanını alan bir kişi daha yüksek bir maaş alacaktır.

Psikolog Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Psikolog olmak istiyorum diyen bir kişinin okuması gereken bölüm “Psikoloji” dir. Psikolog olmak isteyenler öncelikle üniversite sınavından yüksek puan almalı ve psikoloji bölümünü kazanmalıdır. Psikoloji bölümü olan üniversite sayısı oldukça fazladır. Devlet ve Özel olmak üzere psikoloji bölümü olan üniversiteler içerisinden bir kaç tanesini sizlerle paylaşalım…

İlginizi Çekebilir;

Ücretsiz Psikoloji Bölümü Olan Üniversiteler

 • İstanbul Ticaret Üniversitesi,
 • İstanbul Kültür Üniversitesi,
 • Avrasya Üniversitesi,
 • Maltepe Üniversitesi,
 • Başkent Üniversitesi

Ücretli Psikoloji Bölümü olan Üniversiteler

 • Ege Üniversitesi,
 • Dokuz Eylül Üniversitesi,
 • Ankara Üniversitesi,
 • Bursa Teknik Üniversitesi,
 • Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 • Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi,
 • Mersin Üniversitesi

Ücretli psikoloji bölümü olan üniversitelerin bir çoğu tam burslu olarak eğitim verirken, bir kısmı da %50, %25 burslu eğitim vermektedir.

Psikolog olmak için lisede eşit ağırlık okumanız gerekmektedir. Hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere 5 yıl boyunca psikoloji bölümü eğitiminiz devam edecek, 4. sınıftan 5. sınıfa geçtiğinizde stajyer psikolog olarak bir yerde işe başlamanız gerekecektir. Stajyer psikolog maaşları tamamen anlaştığınız kuruma bağlı olduğundan dolayı bu konuda net bilgi vermemiz mümkün değildir.

  Öğretmen Maaşı Ne Kadar 2019

Psikologlar Ne İş Yapar?

Psikologlar ne işe yapar? düşündüğünüz gibi bir oda da oturup sabahtan akşama kadar insanları dinlemez. Psikolog olmak hayaliniz olabilir, kendinizi bu alanda yeterli de görebilirsiniz. Unutmamalısınız ki, sizin için her hasta artık bir “vaka” olacak, bundan sonraki hayatınız insanları anlamak ve yorumlamakla geçecek. Şimdi maddeler halinde bir psikolog görevleri ve sorumlulukları nelerdir? inceleyelim…

 • Ruhsal ya da bedensel olarak rahatsızlığı bulunan kişilerin hastalıklarının tespit edilmesi, tespit edilen hastalığa çözüm olabilecek tedavinin uygulanması.
 • İnsanların davranışlarını incelemek ve yorumlamak.
 • Rahatsızlığı bulunan kişilerle iletişim halinde olanları dinlemek ve vaka’nın detayına inmek.
 • Rahatsızlığı olan bireylerin tedavisinde rol oynamak.

Psikolog dalları adı verilen ve psikologların görev aldığı farklı alanlar bulunmaktadır. Bu alanlardan başlıcaları adliye psikologu, cezaevi psikologu, klinik psikologu olarak bilinmektedir.

Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Psikolog maaşları, psikologun çalıştığı kuruma göre değişiklik göstermektedir. Kamu Personeli Seçme Sınavı sınavından yüksek puan alan kişiler, atanmalarının ardından devlet kurumlarında çalışmaya başlayabilirler. Böyle bir durumda alınacak olan psikolog maaşı 3.000 TL’den başlamaktadır.
 • Devlet memuru olmayı tercih eden psikologlar 3.000 TL’den başlayan bir maaş ile işbaşı yapabileceklerdir. Çalışma süresinin ilerlemesi, maaşın artmasında önemli rol oynayacaktır.
 • Devlet hastanelerinde psikolog maaşları 4.500 TL’den başlamaktadır. Devlet hastanelerinde görev yapmak için öncelikle KPSS sınavından yüksek puan almalı, sonrasında atanmayı beklemelisiniz. Atama gözünüzü korkutmasın, mesleğinizde oluşan açık nedeniyle atamanız hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.
 • Belediyelerde bulunan rehabilitasyon merkezlerinde görev alan psikologlar genellikle 2.000 TL’ den başlayan bir maaş almaktadır. Bu rakam çalıştığınız kuruma göre 4.000 TL ‘ye kadar çıkabilmektedir.

Atanamayan, KPSS sınavından düşük puan alan ya da iş bulamayan psikologlar eğitim kurumlarında ya da büyük yurtlarda çalışmayı tercih edebilir. Böyle bir durumda alınacak olan maaş asgari ücretten başlayacaktır.

Yazımızda yer alan psikolog maaşları 2019 yılı şubat ayı itibari ile paylaşılmıştır. İlerleyen zamanlarda rakamlarda değişiklik olması halinde tekrardan düzenleme yapılacaktır.

Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

  Hemşire Maaşları 2019

Öğretim Görevlisi Maaşları Ne Kadar? Öğretim Görevlisi Maaşı


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.