Online Sorgula

Nüfus Cüzdanı Tasdikli Onaylı Sureti Örneği Nasıl Nerelerden Alınır?

23.02.2019
116
Nüfus Cüzdanı Tasdikli Onaylı Sureti Örneği Nasıl Nerelerden Alınır?

Nüfus cüzdanı tasdikli onaylı sureti örneği almak istiyorsanız, bu işlemi üç farklı yöntem ile yapabilirsiniz. Bu yöntemlerden birinci sırada olanı, muhtarlıktan nüfus cüzdanı sureti almak, ikinci sırada olanı noterlerden kayıtlı onaylı nüfus cüzdanı sureti almak ve sonuncusu E-Devlet nüfus cüzdanı onaylı sureti almaktır. Nüfuz cüzdanı sureti genellikle resmi işlemlerde ya da işe girişlerde talep edilmektedir.

Nüfus cüzdanı sureti almak sanıldığı kadar zor değildir. Ancak acil durumlarda kafa karışıklığı oluyor ve insanlar bu durumu nüfus cüzdanı fotokopisi ile karıştırıyor. Nüfus cüzdanı tasdikli örneği neden istenir? sorusu aklınıza gelebilir. Bunun nedeni evrakta sahteciliğin önüne geçebilmektir.

Nüfus cüzdanı sureti: Üzerinde kimlik bilgilerinizin yer aldığı ve resmi makamlarca onaylanan resmi evraktır.

Alacağınız nüfus cüzdanı örneği onaylı olmak ve kimliğinizde yer alan bilgilerin tamamını bulundurmak zorundadır. Onayı bulunmayan evraklar ilgili kurum tarafından geri çevrilecektir. Yine bu

Nüfus Cüzdanı Tasdikli Sureti Nereden Alınır?

Nüfus cüzdanı tasdikli sureti almak için öncelikle kimliğinizin yanınızda olması gerekmektedir. Kimliğinizin yanınızda olmadığı durumlarda onaylı nüfus cüzdanı örneği sadece E Devlet üzerinden alınabilmektedir. E Devlet nüfus cüzdanı örneği alınabilecek en hızlı ve kolay yoldur.

Nüfus cüzdanı tasdikli sureti örneği E Devlet, muhtarlıklar ve noterlerden alınabilir. Peki, yapılması gereken işlemler nelerdir? Şimdi birlikte yapmamız gerekenleri inceleyelim.

E Devlet Tasdikli Nüfus Cüzdanı Örneği Nasıl Alınır?

E Devlet üzerinden nüfus kayıt örneği ya da nüfus cüzdanı tasdikli örneği almak için yapılması gerekenlere geçmeden önce kısa bir ek bilgi vermek istiyorum. E Devlet üzerinden alınacak hizmet, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmaktadır.  E Devlet şifreniz bulunmuyor ise öncelikle E Devlet şifresi almalısınız. Şifrenizi unuttuysanız E Devlet şifre değiştirme yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

 • İlk olarak https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden E Devlet sistemine TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra dilerseniz arama bölümüne “nüfus kayıt örneği” yazarak çıkan ilk sonuca giriş yapabilirsiniz.

  nufus kayit ornegi almak e devlet

  nufus kayit ornegi almak e devlet

 • Direk olarak ilgili sayfaya ulaşmak isterseniz, https://www.turkiye.gov.tr/nvi-nufus-kayit-ornegi-belgesi-sorgulama giriş yaptıktan sonra bu alana gidebilirsiniz.
 • Karşınıza çıkan sayfada tüm alanları eksiksiz doldurduktan sonra E Devlet üzerinden nüfus kayıt örneği alma işleminiz tamamlanmış olacaktır.

  nufus kayit ornegi almak

  nufus kayit ornegi almak

Muhtar Tasdikli Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Muhtarlık nüfus cüzdanı örneği alabileceğiniz alternatiflerden biridir. Ancak muhtarlıktan alacağınız onaylı nüfus kayıt örneği için bulunduğunuz il, ilçe ya da mahalleye göre farklı bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu ücret genellik ile 5 TL ile 10 TL arasındadır.

Muhtarlık nüfus kayıt belgesi için sizden 1 adet resim talep edecektir. Talep edilen resim sizlere verilecek olan belgeye eklenecek ve belge onaylanarak sizlere teslim edilecektir.

 • Öncelikle ikamet ettiğiniz mahallenin muhtarlığına gitmelisiniz.
 • Yanınızda TC Kimliğiniz bulunan bir belge (Ehliyet, Kimlik vb) olmalıdır.
 • Yanınızda 1 adet vesikalık resminiz olmalıdır.
 • Muhtarlık kimliğinize göre bilgilerinizin doğruluğunu kontrol edecektir.
 • Yapılacak kontrollerin doğruluğu tamamlandıktan sonra vesikalık resmini evraka eklenerek sizlere verilir.

Noterden Tasdikli Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Noterden nüfus kayıt örneği almak kolay ancak ücretli bir işlemdir. Noterlerden nüfus cüzdanı tasdikli sureti almak için kimliğiniz ile birlikte en yakın notere gidebilirsiniz. Notere giderken yanınıza kimliğinizi ve 1 adet vesikalık resminizi almayı unutmamalısınız. Acil durumlarda kullanabileceğiniz noterden nüfus cüzdanı onaylı sureti alma yönteminde atılması gereken adımlar şu şekildedir.

 • Nüfuz cüzdanınız ya da ehliyetiniz ile birlikte en yakın notere gidebilirsiniz.
 • Noterde yetkili kişi kimlik bilgilerinizin doğruluğunu kontrol edecektir.
 • Yapılacak kontroller tamamlandıktan sonra vesikalık resminiz nüfus kayıt belgesine eklenecek ve onaylanacaktır.

Noterden nüfus kayıt örneği almak için ödemeniz gereken ücret 20 TL ve üzerinde olabilir.

Nüfus Kayıt Örneği, Nüfus Cüzdanı Sureti Neden İstenir?

Nüfus cüzdanı örneği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuzu ve kimlik bilgilerinizin doğru olduğunu kanıtlayan bir evraktır. Son dönemlerde sıklıkla yaşanan sahte belge ve sahte evrak düzenleme işlerinin önüne geçmek, hataları önlemek için nüfus cüzdanı onaylı örneği istenmektedir.

Günümüzde işlemlerin çoğu internet üzerinden yapılmaktadır. Ancak bazı kurumların doğrulama yapma yetkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle bilgilerinizin doğruluğunu teyit etme ihtiyacı duyarlar. Bu kurumlara örnek verecek olursak; okullar, iş yerleri listenin ilk iki sırasını alacaktır.

Nüfuz cüzdanı onaylı sureti karşınızdaki kurumu bilgilerinizin doğruluğu konusunda ikna etmeye yeterlidir. Bilgilerinizin doğruluğunu anlatmak için bunun dışında bir evrak iletmenize gerek yoktur.

  Kaymakamlık Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.