Online Sorgula

Kıdem Tazminatı Hangi Şartlarda Alınır?

12.08.2018
42
Kıdem Tazminatı Hangi Şartlarda Alınır?

Kıdem tazminatı almak konusu işçilerin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Kıdem tazminatı nasıl alınır? Kıdem tazminatı almak için hangi şartlar gerekli? İhbar tazminatı hangi durumlarda alınır? İstifa edersem tazminat alabilir miyim? Gibi sorular özellikle çalıştığı işyerinden memnun olmayan işçilerin cevabını merak ettiği sorular arasında yer alıyor.

Kıdem tazminatı alabilmek için bazı şartların oluşması gerekiyor. İstifa eden işçinin tazminat alması için gerekli haller nelerdir? Şimdi bunlara değinelim.

  • Aynı iş yerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmak

Kıdem tazminatına hak kazanılması için işçinin aynı işveren yanında en az bir yıldan beri çalışıyor olması gerekmektedir. Aynı işverene ait grup şirketlerinde farklı departmanlarda, farklı pozisyonlarda çalışılabilir, bunda bir sakınca yoktur.

  • İşverenin haklı nedenle iş akdini feshetmesi

İşçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranması gibi haller ve benzeri durumlarda işveren işçinin tazminatını vererek işten çıkarabilir.

Örneğin; 2 gün üst üste devamsızlık yapmak, hatırlatıldığı halde görevini gereği gibi yerine getirmemek, doğruluk ve dürüstlüğe aykırı davranışlarda bulunmak, 1 aylık yevmiyesini aşacak şekilde zarara sebebiyet vermek vb. gibi haller. Bu gibi durumlarda işçi kıdem tazminatı alamayacaktır.

  • İşçinin haklı nedenle iş akdini feshetmesi (24. madde uyarınca)

İşverenin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranması durumlarında işçi istifa ederse tazminat alma hakkı vardır.

Bu hallere örnek olarak; işveren işçiye küfür ettiyse, ücreti zamanında ödenmiyorsa, gerçek ücreti sigorta primlerine yansımıyorsa, işyerinin kapanması durumda, işin işçinin sağlığını tehlikeye atar boyutlara varması gibi hallerde işçi istifa ederek kıdem tazminatı alabilir.

  • Emeklilik halinde tazminat almak

Kanunda belirtilen emeklilik şartlarını taşıyan işçi, işverene başvurarak kıdem tazminatını istifayla alabilir.

  • Ölüm hali sonucu tazminat durumu

İşçi iş akdi devam ederken ölürse eğer bu da hukuk nezdinde bir istifa anlamına gelir. Bu durumda işçinin mirasçıları işverene başvurarak işçinin kıdem tazminatını almak için gerekli işlemlere başlayabilirler.

  • Evlilik durumunda tazminat almak
  TC Kimlik Numarası ile Bakım Aylığı Sorgulama

Kadın işçiler evlendikten itibaren 1 yıl içerisinde yazılı olarak başvuru yaparak iş akitlerini fesih ederler ve kıdem tazminatına hak kazanırlar.

  • Askerlik nedeniyle tazminat almak

İşçinin askere gidecek olması halinde askerlik başvurusunun ardından alacağı sevk belgesi (sülüs) ile birlikte yazılı olarak işverene başvurduğu zaman kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

kidem-tazminati-hesaplama

kidem-tazminati-hesaplama

İhbar Tazminatı Nedir? İhbar Tazminatı nasıl hesaplanır?

İhbar tazminatı, 4857 sayılı iş kanununa tabi olarak çalışan işçilerin işten çıkmaları ya da çıkarılmaları belli bir ihbar önellerine (bildirim) bağlıdır. Kanunun 17. maddesine göre iş yerinde en az 6 ay kıdemi olmuş işçiyi işveren çıkaracaksa veya isçi kendisi istifa edecekse en az 2 hafta önceden birbirlerine haber vermeleri lazım. Yani işveren çıkardığını varsayalım; “Ali efendi seni işten çıkarıyorum, 2 haftalık ihbar süren başladı, günde 1.5 saatlik iş arama izninde başladı” demesi lazım.

Eğer işyerindeki hizmet süresi 6 aydan çok 1,5 yıldan az ise bu durumda 4 hafta önceden haber vermek lazım.

1,5 yıldan çok 3 yıldan azsa 6 hafta önceden haber vermek gerekir. Buna ihbar öneli deniyor.

3 yıldan çoksa 8 hafta önceden taraflar birbirine işte çıkıyorum veya işten çıkarıyorum tebliğinde bulunması lazım.

İhbar tazminatı hesaplama

Gerek işveren gerek işçi bu ihbar öneline uymayıp derhal işte çıkarırlarsa bu durumda önellerin ücretini peşin ödemek zorundadırlar. 2 hafta, 4 hafta, 6 hafta ve 8 haftalık ücreti peşin olarak öderse artık buna ihbar öneli denmiyor ihbar tazminatı denir. Bu tutar net ücret olarak hesaplanır, brüt ücret gibi hesaplanmaz. Sanki orada çalışmışsınız gibi netiniz ne olacaksa o rakam üzerinden paranızı alırsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.