Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

genel sağlık sigortası borç sorgulama

Genel sağlık sigortası borç sorgulama nasıl yapılır? Neden yapılır ve kimler yapabilir? Bu sorgulama GSS borç durumunuzu öğrenmek için kullanılan yöntemdir. Genel sağlık sigortası borç durumunuz hakkında bilgi edinmek için sorgulama yapmanız gerekmektedir. GSS borç sorgulama hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

2012 yılından beri hayatımızda aktif olarak bulunan Genel Sağlık Sigortası vatandaşların sağlık hizmetlerinden kolayca yararlanmasını sağlamaktadır. Devlet tarafından sunulan bu hizmetin bedeli her ay düzenli olarak ödenmelidir. Aksi takdirde Sosyal Güvenlik Kurumu haciz sürecine varıncaya kadar uzun bir süreç sizi karşılayabilir.

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

Genel sağlık sigortası borcu her ay Devlet Hastanelerinde hizmet alabilmeniz için yatırmanız gereken ücrettir. Bu ücret ilaçları ve devlet hastanesi kapsamında ki hizmetleri ve alım haklarını kapsamaktadır. Bu hizmet sayesinde Devlet Hastanelerinde tedavi olabilir, sigortanızın var olması sebebiyle ilaç alırken ücretsiz olarak (karşılanan ilaçları) alabilirsiniz. Peki ya GSS ödenmezse ne olur sorusunu soranlar için bir alt paragrafta onu da anlattık.

genel sağlık sigortası borç sorgulama

Genel Sağlık Sigortası Borcu Ödenmezse Ne Olur? 

Genel sağlık sigortası borcu ödenmezse ne olur sorusuna resmi kaynaklara göre cevap verelim. Bu ödememezlik sınırı 60 gün olarak belirlenmiştir. Yani sizin GSS borcunuz 60 günden beri ödenmiyorsa bu sigorta kapsamında aldığınız hizmetlerden yoksun kalırsınız. GSS borcu ödenmezse ne olur ve ne gibi şeyler gerçekleşir. İşte tam listesi :

  • Sağlık hizmetiniz 60 günlük pirim borcu sonrasında aksayabilir.
    • GSS borcu olanlar hastaneye gidebilir mi elbette ki gidebilir. Ancak bunun için belli başlı şartlar bulunmaktadır. Gelir testi yaptırarak GSS ödemesini yapamayacağınızı bildirir ve aylık 676,5 liradan daha az bir gelire sahip olduğunuzu kanıtlarsanız, Genel Sağlık Sigortasından ücretsiz faydalanabilirsiniz.
  • Hastanede adınıza yazılan ilaçları alırken para ödemek zorunda kalabilirsiniz.
    • Bu durum hemen her ilacı kapsar. Genel Sağlık Sigortasının karşıladığı ilaçlar size pirim borcunuz yokken tamamen ücretsiz olarak verilir. Ancak bu yönde borcunuz varsa GSS borcu nedeniyle ilaçların tamamı size ücretli olarak sunulur. Genel Sağlık Sigortası ödenmezse ne olur sorusunun en acı cevabından birisi de bu durumdur.
  • Borcunuzu ödemezseniz geciktirme zammı uygulanır ve borcunu gün geçtikçe artar. Belli bir zaman sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu durumu hukuk mevkisine iletir ve GSS borcu icra kararına varıncaya kadar ilerler. Bu nedenle borcu zamanında ödemek veya gelir testi yaptırarak borçtan muaf hale gelmek gelecekte problem yaşamamanız için önemlidir.
    • Gelir testi yaptırmak istiyorsanız bulunduğunuz ilin veya ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına gidin. Orada kolayca yaptırabilirsiniz.

Genel bir bilgi verdikten sonra GSS borcu sorgulama konusunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine değinelim.

Genel Sağlık Sigortası Borcu Nereden, Nasıl Sorgulanır?

Genel sağlık sigortası sorgulama işlemi için en faydalı yöntem e-devlet hizmetini kullanmak olacaktır. Genel Sağlık Sigortası Sorgulama şifresiz olarak gerçekleştirilemez. E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak istiyorsanız ilk olarak herhangi bir PTT şubesine giderek E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Sonrasında sorgulama yapabilirsiniz.

genel sağlık sigortası borç sorgulama

Genel Sağlık Sigortası borcu sorgulama TC ile kolaylıkla yapılır. Aşağıda ki adımları takip ederek kolayca borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

GSS Borcu Sorgulama TC Kimlik No İle 

Buraya tıklayarak E-Devlet ana sayfasına gidin. Burada TC kimlik numaranızı ve Şifrenizi girdiğinizde karşınıza size ait olan Genel Sağlık Sigortası Borçları gelecektir. Tahsil edilen borç kısmı sizin bugüne kadar ödediğiniz borcu göstermektedir. Toplam borç hanesinde ise GSS borcu adı altında ödemeniz gereken toplam para yansıtılmaktadır.

Bu borcu GSS affı adı altında verilen haberlerin müjdesini beklemek yerine yavaşça ödemeye başlayın. Aksi takdirde sorun yaşayabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Ödenir?

GSS faiz affı adı altında devlet bazı dönemlerde kişilerin geciken sağlık sigorta pirimlerinden dolayı yansıtılan gecikme zamlarını iptal etmektedir. bu gibi dönemleri takip ederek genel sağlık sigortası borcunuzu daha kolay bir ödeme planına sokabilirsiniz. Genel sağlık sigortası borcu ödeme işlemi için internet üzerinden ödemeyi kullanabilir, dilerseniz de herhangi bir banka şubesine gidebilirsiniz.

GSS Borcunu İnternetten Ödeme

İnternetten Genel Sağlık Sigortası borcu ödeme işlemi için E-Devlet sayfasında ki “ödeme” butonuna basmanız yeterlidir. Yukarıda yer alan yönergeleri uygulayarak E-Devlet ekranına ulaşın, sonrasında ödeme talimatı vereek GSS borcunu internetten ödeme işlemini tamamlayın. Bu işlem için kredi kartı kullanmanız gerekmektedir. Kredi kartınızın internet harcamalarına açık olduğunu öğrenmek ve izin vermek için ilgili bankanın çağrı merkezine ulaşın.

GSS Borcunu Bankadan Ödeme 

Herhangi bir bankaya giderek bankadan GSS borcu ödeme talimatı vererek borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ziraat Bankası, Vakıfbankası ve tüm PTT şubeleri GSS borç ödeme hizmeti sağlamaktadır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir