Online Sorgula

Gelir Testi Sonucu Sorgulama

22.05.2018
39
Gelir Testi Sonucu Sorgulama

Gelir testi sonucu sorgulama işlemi E Devlet üzerinden ve başvuru yaptığınız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından öğrenilmektedir. Gelir testi sonucu öğrenme işlemleri öncesinde, gelir testi başvurunuzu nereye ve nasıl yapacağınıza, gelir testi yaptırmanın neden gerekli olduğuna biraz değinmek istiyorum. Gelir testi genellikle genel sağlık sigortası nedeniyle ya da yardım almak için yaptırılmaktadır. Halk arasında bu konuda doğru olarak bilinen en büyük yanlış ise gelir testinin muhtarlıklarda yapıldığıdır.

Gelir Testi Sonucu Sorgulama

Gelir testi: Genel sağlık sigortası ya da sosyal yardımlar tarafından sunulan yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin gelirini tespit etmeye yönelik yapılan işlemler topluluğu olarak adlandırılabilir. Gelir testi yapılmasındaki ana amaç kişinin ve aynı evde yaşadığı aile bireylerinin gelirlerinin tespit edilmesi ve bu gelire göre başvurduğu sosyal yardımlardan faydalandırılmasıdır.

Gelir Testi Başvuru

Gelir testi başvurusu kaymakamlık binalarında bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında yapılmaktadır. Gelir testi başvurusu yaptırmak isteyen kişi bireysel olarak başvuruda bulunmalı, kendisinin ve aynı evde yaşadığı kişilerin aylık gelirleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Gelir testi başvurusu yapmak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında bulunan ilgili birime gittiğinizde sizlere bir form verilecek ve eksiksiz olarak doldurmanız istenecektir. Bu formu eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız önemlidir. Form hakkında bilgi sahibi olmanız için ilgili formu aşağıda sizlerle paylaşacağız.

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Gelir testi aynı evde yaşayan kişilerin gelirlerinin toplamından yola çıkılarak bir rakama ulaşılmasını hedeflemektedir. Yapılan hesaplamayı örneklendirecek olursak, aynı evde anne ve babanız ile yaşadığınızı ve ikisininde 1.000’er TL emekli maaşı aldığını düşünelim. Bu durumda hane geliri 2000 TL olarak baz alınacak, hane gelirden giderleriniz düşülecektir. Giderleriniz düşüldüğünde kalan rakam asgari ücretin 1/3’ünün altında ise sosyal yardımlardan faydalanma olasılığınız yüksektir. Genel sağlık sigortası ile ilgili gelir testi yaptıranların sıkça sorduğu soru genel sağlık sigortası ödemesinin ne kadar olacağıdır. Bu konuda da net bilgiye aşağıdaki tablodan erişebilirsiniz. Ancak öncelikle genel sağlık sigortası borcunuzu bilmeniz gerekmektedir. Genel sağlık sigortası borç sorgulama içeriğimizden bu alana ulaşabilirsiniz.

Gelir Kodu Kişi Başına Aylık Gelir Durumu Gelir Aralığı (TL) Prim Durumu
G0 Brüt asgari ücretin üçte birinin altında 0–592,50 71,10 TL
Primi devlet tarafından ödenenler.
G1 Brüt asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında 592,50 – 1.777,50 71,10 TL
Primi şahıslar tarafından ödenr.
G2 Brüt asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında 1.777,50 – 3.555,00 213,30 TL
Primi şahıslar tarafından ödenr.
G3 Brüt asgari ücretin iki katından fazla 3.555,0 ve üzeri 426,60 TL
Primi şahıslar tarafından ödenr.
  Nüfus Cüzdanı Tasdikli Onaylı Sureti Örneği Nasıl Nerelerden Alınır?

Gelir Testi Sonucu Öğrenme

Gelir testi sonucu sorgulama işlemi E Devlet üzerinden hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Tabi bunun için E Devlet şifresine ihtiyacınız bulunmaktadır. E Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan arama kutusuna “gelir testi” yazmanız yeterli olacaktır. Bunun ardından ilk sonuç olarak “Gelir Testi Sonucu Sorgulama” başlığı karşınıza çıkacaktır. Bu başlığa tıkladığınızda yapılan gelir testi sonucuna hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

gelir-testi-sorgulama

gelir-testi-sorgulama

Eğer gelir testi başvurusu yaptırmanıza rağmen sonuç sayfasında gelir testi sonucunuz karşınıza çıkmıyor ise bu durumda gelir testi başvuru sonucunuz henüz açıklanmamış demektir. Gelir testi başvurusu yapıldıktan sonra sonuçlanması yaklaşık 1.5 – 2 haftayı bulabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.