Online Sorgula

Gelir Testi Nedir? Gelir Testi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelir Testi Nedir? Gelir Testi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelir testi nedir? nasıl yapılır? Yeni düzenlemelerde birlikte sizlerinde aklına bu soru takılmış olabilir. Öncelikle gelir testinin ne olduğunu sonrasınsa ise gelir testinin nasıl yapılacağını sizlerle paylaşacağım. Gelir testi, bir eve giren tüm gelirlerin toplamının baz alındığı bir tespit yöntemidir. Yapılmasındaki amaç çoğu zaman farklılık gösterebilir. Bazen sosyal yardımlaşma para yardımı, bazen de genel sağlık sigortası başvurusu için gelir testi yaptırmanız gerekebilir. Bizim önerimiz gelir testi başvurusuna aile bireyleriniz ile birlikte gitmeniz ve onlarında başvurusunu aynı anda yapmanızdır.

Gelir testi kaymakamlıklar ya da kaymakamlıklara bağlı olan sosyal yardımlaşma birimleri tarafından yapılmaktadır. Gelir testi başvurusu için kimliğinizin yanınızda olması yeterli olacaktır. Kaymakamlık binasına gittiğinizde ilgili birimi sorarak başvuru formunu bu birimden temin edebilirsiniz. Başvuru formunda sizin ve aynı evde yaşadığınız kişilerin gelirlerini yazacağınız, taşınmazlarınızı yazacağınız belirli alanlar bulunmaktadır. Bu formu doldurduktan sonra yetkili kişiye teslim ederek gelir testi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Gelir testi başvuru sonucunun nasıl öğrenileceğine geçmeden önce sıklıkla yapılan bir kaç hataya değinmek istiyorum. Gelir testi sonucunun düşük çıkmasını isteyen bazı kişiler üzerlerine kayıtlı ev ya da arabaları başvuru formunda beyan etmiyor ya da eve giren net geliri bu formda beyan etmiyor. Ancak sistem tarafından başvuru yapan kişinin ya da aynı evde yaşadığı kişilerin gelirleri ve üzerlerine kayıtlı olan menkul ve gayrimenkuller görüntülenmektedir. Yani siz beyan etmesenizde sistem tarafından tüm mal varlığınız görüntülenecektir.

Devlet vatandaşlarına Devlet Hastanesi adı altında sağlık kuruluşları sunarak, ücretsiz şekilde tedavi olma olanağı sunar. Hastahanede ücretsiz tedavi olmak için kişinin mutlaka sigortalı olması gerekmektedir. Aksi takdirde sağlık hizmetinden fayda sağlanamaz. Bu sigortalardan muaf olan ve sigorta sahibi olmayan kişiler için Genel Sağlık Sigortası uygulaması yapılmaktadır. Gelir testide ücretsiz GSS kapsamında değerlendirilmek için yapılan bir muhtaçlık testidir.

Gelir Testi Nedir?

Gelir testi nedir sorusuna cevap bulabilmek için yazımızı dikkatlice okuyun. Aşağıda yer alan kişiler otomatik olarak sigortalı olarak sayılırlar. Bu kişilerin genel sağlık sigortası yaptırmalarına gerek yoktur. Bu kişiler devlet veya özel sektör tarafından güvenceye alınır:

  • İş yeri sahipleri
  • Emekli ve memurlar
  • Herhangi bir işte çalışanlar.
  • İşsizlik maaşı alanlar
  • Harp ve vazife malullüğü aylığı alanlar
  • 65 yaş aylığı alanlar
  Astsubay Maaşları Ne Kadar?

İşte bu kişiler devlet hastanelerine gittiklerinde sigortalarının var olması sebebiyle tedavi olabilirler. Ancak işsiz olan kimseler (yani sigortası olmayanlar) bu konuda sorun yaşamaktadır. Devlet bu gibi durumları da Genel Sağlık Sigortası kapsamında değerlendirmektedir.

gelir testi

Örneğin, bir memur devlet kadrosunda yer aldığı ve çalıştığı için devlet tarafından sigortalanır. Her ay memurun genel sağlık sigortası pirimi devlet tarafından ödenir. Bu sayede memur ve ailesi ücretsiz olarak devlet hastanelerinden yararlanabilir. İşsiz olanların genel sağlık sigortası pirimleri devlet tarafından yatırılmaz.

Bu kişiler kendileri her ay E-Devlet üzerinden Genel Sağlık Sigortası  Borç Sorgulama işlemi yaparak, sigortalarını ödeyebilirler. Bu sayede devlet hastanelerinden yararlanabilirler. Yukarıda ki linke tıklayarak borcu nasıl sorgulayıp, nasıl ödeyeceğinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

2018 Genel Sağlık Sigortası pirim ücreti 61 lira olarak belirlenmiştir. Her ay düzenli olarak yatırıldığında bu sigortadan fayda sağlanabilir.

Diyelim ki genel sağlık sigortası borcunu ödeyemeyecek kadar zor durumdasınız. Bu durumda devlet der ki; “Bize gelir durumunuzu bildirin ve ödeyemeyeceğinizi kanıtlayın, sonrasında biz sizin için genel sigortası pirimi yatırma işlemini yapalım. İşte GSS (Genel sağlık sigortası) pirimlerinizi maddi imkânsızlıklar dolayısıyla ödeyemeyeceğinizi gelir testi ile kanıtlarsınız.

Gelir Testi Neden Yapılır?

Genel sağlık sigortası pirim ödemelerini yapamayan kişilerin, devlet tarafından belirlenmesi maksadıyla gelir testi uygulaması yapılmaktadır. Bu sayede çalışmayan ve pirim ödeyecek gücü olmayan kişiler devlet güvencesi altına alınır ve devlet hastanesi gibi resmi kuruluşlarda GSS kapsamında değerlendirilerek ücretsiz tedavi olurlar.

Gelir Testi Kimlere Yapılabilir, Kimler Gelir Testi Yaptırabilir? 

Çalışmayan, düzenli geliri olmayan ve genel sağlık sigortası pirimini ödeyemeyecek kadar zor durumda olan kişiler, bu testi yaptırabilir. Herhangi bir işte çalışan veya herhangi bir sigorta kapsamında yer alan kimse gelir testine başvuru yapamaz.

  Kaymakamlık Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelir testi başvuru nasıl yapılır sorusuna adım adım cevap veriyoruz. Gelir testi başvurusu yapmak çok kolaydır. Bu başvuruyu yapmak için bağlı olduğunuz ilin/ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Vakfı şubesine gidin. Orada aşağıdaki işlemleri uygulayın:

  • Vakfa gidin ve gelir testi yaptırmak istediğinizi söyleyin.
  • Orada size verilen gelir testi form evrakını bilgilerinize göre doldurun.
  • Gelir testi dilekçe gerektirmez. Yanınızda kimliğimizi götürmeniz yeterli olacaktır.
  • Sonrasında formu gelir testi yaptırmak isteyen kişi ilgili birime teslim etmelidir. Başkasının adına gelir testi başvurusu yapılamaz. Yapılsa dahi başvuru kabul edilmeyecektir.

Yukarıdaki işlemleri eksiksiz olarak uygulamanız durumunda, ilgili kurum incelemeleri başlatarak hemen işleme başlayacaktır. Dilerseniz gelir testi nasıl hesaplanır sorusuna değinelim. Gelir testi neye göre hesaplanır, gelir testini neler etkiler?

Gelir Testi İçin Eve Gelen Olur Mu?

Elbette kurum gerekli görürse ev ziyaretinde bulunabilir. Bir alt başlıkta anlatacağımız, gelir gider konusu için bu uygulama yapılmaktadır. Gelir testi için ev ziyareti yapılmadan önce mutlaka bilgi verilmektedir.

gelir testi

Gelir Testi Nasıl, Neye Göre Hesaplanır?

Gelir testi hesaplaması sonucunda iki farklı sonuç ortaya çıkabilir. Eğer kişinin aşağıdaki verilere göre hanesinde bulunan her kişiye aylık, asgari ücretin üçte birinden daha az bir gelir düşüyorsa (2018 yılı için Ücretsiz GSS aylık gelir sınırı 676,5 liradır), bu kişi ücretsiz genel sağlık sigortası kapsamında değerlendirilir, devlet tarafından kendisinin  ve bakmakla müellif olduğu kişilerin genel sağlık sigortası pirimleri düzenli olarak ödenir.

GELİR TESTİ HESAPLAMA TABLOSU

GELİRLER

GİDERLER

Ev halkının oturduğu evi kira değilse, (kendilerinin veya ücretsiz olarak oturdukları başkasının evi) evin rayiç bedelinin 240’ta biri  

1.       Giyim

2.       Gıda

3.       Sigara

4.       Yiyecek

5.       Eğitim

6.       Kira (varsa)

7.       Sağlık

8.       Ulaşım

9.        Temizlik

10.    Sosyal harcamalar

11.   Ve diğer temel ihtiyaçlar

Haneye girişi tespit edilen toplam gelir.
Burs ve devamlı alınan devlet desteği miktarı.
Otomobil gibi binek araçlarının tamamının piyasa değerinin 120’de biri.
Bankada yer alan mevduat hesaplarının aylık faiz getirisinin toplamının 2 katı.
Büyükbaş veya küçükbaş hayvanların aylık tespit edilen net geliri.
Dükkân, arsa veya tarlaların rayiç bedellerinin 240’ta biri.
Ailenin başka evi varsa evin belediye tarafınca belirlenen rayiç bedelinin, 240’ta biri ve eğer kiraya verildiyse artı olarak kira kontratında yer alan kira bedeli.

TOPLAM AYLIK GELİR

TOPLAM GİDER

Gelir testi hesaplama tekniği yukarıda belirtilen verilerle eşleşmektedir. Aşağıda gelir kısmında sizde olmayan bir şeyler varsa, onları atlayın ve toplam gelirinizi hesapların. Sonrasında giderlerinizi makul seviyede hesaplayın. Eğer gideriniz, gelirinizi geçiyorsa ilk olarak burada durmanız gerekir. Burada devlet gideri de gelir bandında hesaplar ve ona göre hesaplar. Yani ailenin aylık geliri şu şekilde yapılır:

Ailenin aylık geliri 1300 TL olsun.

Ailenin aylık gideri 1900 TL olsun.

AİLENİN AYLIK GELİRİ= Aylık Gelir(1300 TL) + ( AYLIK GİDER (1900 TL) – AYLIK GELİR (1300 TL)

AİLENİN AYLIK GELİRİ = 1700 TL

Yani devlet sizin gelirinizi aşan harcamalarınızı da aylık gelir olarak kabul etmektedir. Gelirinizin üstüne çıkan bu parayı da bir şekilde harcandı olarak kabul eden devlet, bu uygulamayla sizin kişi başına düşen gelir durumunuzu yüksek göstermektedir.

Aylık net gelirinizi hesapladıktan sonra gelir testi hesaplama aşamasının sonuna geliyoruz. Çıkan sonucu evde kaç kişi yaşıyorsa, o sayıya bölün. Evde remi olarak yaşayan kişilere bölün. Kısa süreliğine gelen misafirleri ve yabancıları işleme katmayın. Eğer ailede kişi başına düşen aylık gelir 676,5 liranın altında çıkıyorsa, gelir testi sonucu olumlu olarak çıkacaktır.

Gelir Testi Sonucu Sorgulama

Gelir testi başvurusu sonucu E Devlet internet sitesinden öğrenilebilmektedir. Bu işlem için TC Kimlik numaranız ve E Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına GSS yazarak ilgili bölüme ulaşabilirsiniz. Bu bölümde yapmış olduğunuz gelir testi başvurusuna ait detaylar görüntülenmektedir. E Devlet şifreniz bulunmuyor ise başvurunuzun sonucunu başvuru yaptığınız kaymakamlık biriminden öğrenebilirsiniz. Başvurunuzun sonucuna göre alabileceğiniz yardım türleri ve faydalanabileceğiniz belediye yardımları ile ilgili başvurularınızı da yapabilirsiniz.

Gelir testinizin sonucunda Genel sağlık sigortası için başvuruda da bulunabilirsiniz. Ancak bu başvuru öncesinde genel sağlık sigortası borç sorgulama işlemini gerçekleştirmeli, bir borcunuz var ise öncelikle borç ödemesini yapmalısınız.

  Gelir Testi Sonucu Sorgulama
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.