Online Sorgula

Gardiyan Maaşları Ne Kadar? Gardiyanlar Ne Kadar Maaş Alır?

26.02.2019
22
Gardiyan Maaşları Ne Kadar? Gardiyanlar Ne Kadar Maaş Alır?

Gardiyan Maaşları Ne Kadar? Gardiyanlar Ne Kadar Maaş Alır? sorusunu soran ve infaz koruma memuru maaşı almak isteyenlerin devletten aldıkları maaş hakkında tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz. Gardiyan maaşı (bu arada infaz koruma memuru ile gardiyan aynı şeydir.) diğer adıyla infaz koruma memuru maaşı devlet tarafından her sene yapılan zamlara göre değişkenlik göstermektedir. Evli gardiyan maaşı ile bekar infaz koruma memuru maaşları arasında fark vardır. Devlet kanunlarınca oluşturulan ve kişileri barındıran cezaevlerinde, yasa hükümlerinde mahkumların barınmasını ve korunmasını sağlayan devlet memurlarına infaz koruma memuru (ikm) denir. Halk arasında bu kişiler gardiyan olarak bilinmektedir. İkm maaşları (infaz koruma memuru maaşları) kıdeme göre değişkenlik gösterir.

Gardiyan maaşı alan İnfaz koruma memuru kimdir?

İnfaz koruma memuru maaşı alan gardiyanlar cezaevi bünyesinde çalışan, polisten ve askerden farklı olan devlet memurlarıdır.  İkm olarak bilinen infaz koruma memurlarının zorunlu tayin uygulaması yoktur. Kalıcı olarak görev yapma olanakları söz konusu olabilir. Mahkumların yasalara göre cezaevi bünyesinde bakılması, korunması, düzenle yaşatılması ve evraklarının düzenlenmesi gardiyanlar tarafından yapılmaktadır. İnfaz koruma memuru gece ve gündüz olarak vardiyalı çalışmaktadır. Gardiyan gece nöbeti tutar ve ardından 2 gün izinli sayılır. İzin konusunda oldukça iyi bir meslektir. Gece uykusu kıymetli olan insanlar bile bu işi kolayca yapabilir. Gardiyan maaşları bu gece nöbetlerinin ekstralarına göre düzenlenir.

İnfaz koruma memuru maaşı alan gardiyanların görevi nedir?

 • Gardiyanlar ne kadar maaş alır? sorusunu soranların en büyük merakı bu meslekteki sorumluluklardır. Gardiyanların sorumlulukları ağırdır.
 • İnfaz koruma memuru maaşı alan kimselerin güçlü ve olası ayaklanmalarda cesaretli olması gerekir. Fiziki özellikleri yeterli olmayanlar gardiyan olamaz. İKM infaz koruma memuru alım şartları genel olarak:
  • Erkeklerde 1.70 cm’den uzun olmak
  • Kadınlarda 1.60 cm’den uzun olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • 30 yaşından küçük olmak
  • KPSS sınavına girmek 70 veya sınır üstü puan almak
  • Ciddi kilo sorunu olmamak, vatana ihanet suçu işlememek vs.
 • Mahkumların bir arada bulunurken onların düzenini sağlamak, oluşan sorunları çözüme kavuşturmak ve gerekli mahkumların tahliyesine yardımcı olmak gardiyan görevidir.
 • İlgili Jandarma kolluk kuvvetleri tarafından verilen evrak talimatlarını yerine getirmek, ilgili mahkumları tahliye için hazırlamak veya koğuş ortamında gruplandırmak.
 • Mahkumlar hakkında gelen evrakları incelemek, onaylatmak, imzalatmak, transfer etmek, ilgili kişiye ulaştırmak ve gerekirse itiraz dilekçelerini yazıp göndermek.
 • Mahkumların güvenliğini ve cezaevi korunaklılığını sağlamak. Bu yönde oluşan sorunlara karşı koymak ve olası sorunları önceden tahmin etmek.
 • Mahkumları sevk etmek, koğuşları denetlemek, yasa dışı eylemleri tespit etmek ve yasalar hükmünce durdurmak.
 • Cezaevi temizliğini yaptırmak, yapan firmayı denetlemek veya kendi olanakları dahilinde yapmak.
 • Cezaevi yemeklerinin doğru şekilde getirilmesini sağlamak. Aracı şirketin menfaatlerini yasalar dahilinde korumak.
  Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı Ne Kadar?

İkm maaşları tüm bu eylemleri yolsuzluk ve rüşvet olmaksızın, doğru ve düzgün şekilde yapan kişilere verilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

İKM maaşı alan gardiyanlar nasıl çalışır?

İKM maaşı alan gardiyanlar gece nöbetine kalabilirler. Gündüz çalışmaları 08:00 ile 20:00 arasında sürmektedir. Bu çalışma sonrasında diğer günün akşam 20:00 saatine kadar izinli olurlar. Gece vardiyası 20:00’da başlar ve sabah 08:00’e kadar sürer. Bundan sonra 2 gün süreyle izinli sayılırlar. İKM maaşı ekstra mesai yapılması durumunda artış göstermektedir. İnfaz koruma memuru lojmanları elbette bulunmaktadır. ancak kontenjan henüz yeterli değildir. İlgili beldede gardiyan lojmanı kontenjanı boşsa, bu durumda kişilere lojman verilebilir. Son olarak gardiyanlar da askerlik yapmaktadır. İlk görev yerinden tayin olmak isteyen gardiyan (infaz koruma memuru), 2 sene aynı yerde görev yapmış olmalıdır. Gardiyan tayinleri için eğer ilgili tayin merkezinde kadro açığı yoksa yer değişimi yapılmaz.

İKM yani infaz koruma memuru olacak olan kişinin aşağıdaki özellikleri taşıması gerekir:

 • Güçlü ve kuvvetli olması gerekir. Gardiyan olma boy şartlarını ve gardiyanlık sınavı sorularını başarıyla tamamlaması gerekir.
 • Sabırlı olması, mahkumların psikolojik yıkımlarını anlaması ve buna göre hareket etmesi gerekmektedir.
 • Devlet tarafından verilen görevleri, yasa tarafından sunulan olanaklar çerçevesinde “hile” yapmadan yerine getirmesi gerekir.
 • İKM maaşları almak için kişinin vardiyalarına geç kalmadan, tam zamanında üstlerinin yanında olması gerekmektedir.

Bu meslek Gardiyanlar Ne Kadar Maaş Alır? sorusunu sorup fiyata baktıktan sonra, “ha iyiymiş!” diyip girilecek bir meslek değildir. Durmadan suçlu insanlarla bir arada kalacağınızı unutmamanız gerekir.

Gardiyan infaz koruma memuru aylığı almak için nasıl İKM olunur?

Sora geldi nasıl gardiyan olunur sorusunu soranlara. gardiyan olmak için üniversite okumaya gerek yoktur. En az lise dengi diploması olanlar gardiyan maaşı almak için infaz koruma memurluğu alımlarına başvurabilir. Gardiyan maaşları tamamen Adalet Bakanlığı tarafından yapılan alımlara göre verilmektedir. Gardiyan alımları Adalet Bakanlığı tarafından duyurulur. Yine Devlet Personel Başkanlığı tarafından da kamuya duyuru yapılmaktadır. KPSS sınavına girip 70 puan alan ve gardiyanlık boy-kilo koşullarını sağlayan hemen herkes başvuru yaptığı takdirde İKM maaşları almaya hak kazanan gardiyanlar arasına dahil olabilir.

gardiyan maaşı ne kadar

ikm maaşları

Gardiyanlar 4B ce 4C kadrosu adı altında iki farklı yöntemle istihdam edilir. Bunlardan bir tanesi sözleşme gardiyan adaylarıdır. Diğerleri ise kadrolu gardiyan adaylarıdır. Sözleşmeliden kadroya geçmek gardiyanlar için mümkündür. Sözleşmeli gardiyan maaşları ile kadrolu gardiyan maaşları arasındaki fark çok fazla değildir ancak kadrolu olanlar daha fazla alır. Her iki koldan da infaz koruma memuru alımı sadece KPSS ön şart sunularak yapılır.

  Paramedik Maaşları Ne Kadar? Paramedik Nasıl Olunur?

Gardiyanlar Ne Kadar Maaş Alır? Güncel Aylık Miktarları

Gardiyan maaşları ne kadar oldu sorusuna da cevap verip, gardiyanlar hakkında hemen her şeyi anlattığımız bu içeriği noktalayalım. Son zamlarla birlikte güncel gardiyan infaz koruma memuru maaşları:

 • Evli gardiyan maaşları diğer bekar infaz koruma memurlarına göre daha fazladır.
 • Yeni başlayan sözleşmeli gardiyan maaşı 3745₺ civarındadır.(bekar)
 • Yeni başlayan kadrolu infaz koruma mamuru maaşı 3775₺ olarak belirlenir. (bekar)
 • Evli gardiyan maaşına ham ücretten 278₺ daha ekleme yapılır
 • Çocuklu ikm gardiyan maaşına 6 yaşından küçük çocuk için 65₺ ekleme yapılır
 • Çocuklu gardiyan maaşına 32₺ ekleme yapılmaktadır.

Bu durumda evli ve iki çocuklu bir gardiyan ortalama 3900₺ maaş almaktadır. Çocuklu ve evli gardiyan maaşları bekarlara göre daha fazladır. Devlette gardiyan maaşları kıdem aldıkça daha da artacaktır. Gardiyanlar ne kadar maaş alır? sorusunu da böylece cevap verdik. Gardiyanlık ve ikm maaşları hakkında bizlere sorularınızı yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.