Engelli Raporu Sorgulama 2019

engelli rapor sorgulama

Engelli raporu sorgulama durumu şuan için en fazla merak edilen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Bunun sebebi ise engelli kardeşlerimizin bu raporu nasıl sorgulayabileceklerini bir türlü öğrenememesinden kaynaklı. Engelli raporu sistemi SGK (Sosyal Güvenlik Kurumunun) son zamanlarda yürürlüğe sunduğu bir belgedir ve takip işlemi uygulamasıdır. Engelli raporu şuan için E-Devlet üzerinden yapıldığı için bazı engelli kardeşlerimiz bu konuda sıkıntılar yaşayabiliyor.

Engelli Raporu Sorgulama

SGK’nın resmi sitesi üzerinden yapılabilecek bu işlem oldukça basittir. Yapmanız gereken işlem için kimlik bilgilerinizi girerek şifreye felan gerek duymadan işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işleminiz için SGK’ya girmeniz gerekiyor. Karşınıza gelen ekranda ise uyruğunuzu seçmeniz yeterli.

T.C. vatandaşıysanız eğer; TC kimlik numaranızı ve nüfusa kayıtlı olduğunuz ile ile beraber cilt numarası, doğum yılınız ve güvenlik kodunuzu girmeniz gerekiyor.

Yabancı uyrukluysanız eğer; TC kimlik numaranızı, ikamet tezkere numaranızı ve doğum yılınızla beraber güvenlik kodunu girmeniz gerekmekte.

Son olarak ise “Bilgilerimi Sorgula” butonuna basın.

engelli-raporu-sorgulama

Tc İle Engelli Raporu Sorgulama

Engelli olan bireyler maaş başvurusu olsun veya diğer birçok evrak takibi sırasında ne yapacaklarını tam olarak bilmiyorlar. Bu bakımdan engelli vatandaşlarımıza devletin yayın organları yardımcı oluyor. En basit örnek ise E-Devlet hizmeti oluyor.

Engelli maaşları, özürlü maaşları ve 2022 maaşları aslında aynı kapıya çıkmakta. Devlet bu sistemi 3 başlık altında toplamış durumda. Engelli maaşlarına başvurmak için gereken şartların en başında engel olma yüzdesi geliyor. Bu durum özürlü maaşları ve 2022 maaşları ile aynı bölümde yer aldığından başvuru durumunu aynı kısımdan öğrenmek mümkün.

TC ile Engelli Maaşı Sorgulama

TC Numaranız ile 2022 Maaşı Sorgulama

TC ile Rapor Parası Sorgulama

Devletin resmi sitesi olan SGK web sitesine girmeniz gerekiyor. sgk.gov.tr adresine girip TC kimlik numaranız ve kayıt yılı olarak evraklarınızın hangi yıl teslim edildiğini girmeniz gerekmekte. Daha sonra ise evrak ara butonuna basıp, evrakınızın durumuna bakabilirsiniz. Sakın gözünüzü korkutmayın, sadece 1 dakika içerisinde yapılabilecek bir iş.

SGK’nın rapor sorgulamalarında adres çubuğunun yeşil renkli olmasına dikkat edin. Eğer yeşil yanarsa %lik durumunu geçtiğini, kırmızı ise altında kaldığınız anlamına geliyor. Bunun yanı sıra 2022 evrak takibi olarak yine bu işlemleri aynı şekilde yapmanız gerekiyor.

Asıl dikkat edeceğiniz nokta ise engelli raporunuz oluyor. Engel olma yüzdeniz devletin size ne kadar maaş vereceği anlamına geliyor. Şunu da belirtelim devlet 2017’den itibaren 960 liradan fazla evde bakım maaşı veriyor.

https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/

E Devlet Engelli Raporu Sorgulama

E-devlet engelli raporu sorgulama işlemi oldukça basittir. E-devlet hizmeti şuan için “Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü işbirliği ile e-Devlet Kapısı altyapısı üzerinden sunulan bir hizmet bulunmamaktadır.” ifadesini kullanmakta.

Ama siz Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama kısmından bir işlem gerçekleştirecekseniz böyle bir hizmet mümkün. Yapmanız gerekenler E-Devlet’e giriş yapıp, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bölümünden, Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama Kısmına tıklamak. Daha sonra bilgileri karşınızda göreceksiniz.

Engelli Raporu Nedir? Ne İşe Yarar?

Engelli raporu engelli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını giderme sırasında sıkıntılar çekmemeleri için yetkili kurumlardan alınan bir belgedir. Görevi ise; toplumda bulunurken engel durumunun gözler önüne alınmasıdır. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK verilerine göre Türkiye’de 10 milyondan fazla engelli kardeşimiz bulunuyor. Bu kişilerin bir kısmı sonradan oluşurken, diğer kısmı ise doğuştan gelen bir rahatsızlıktır.

Engelli Raporu İçin Gerekli Belgeler Neler?

Çoğu kardeşimiz engelli raporu nasıl alınacağını bilmiyor.Engelli raporu almak için engelli kişi yetkili sağlık kuruluşuna bazı belgeler vermesi gerekmekte. Gerekli belgeler ise şunlar;

  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • 5 adet vesikalık fotoğraf. Normalde 2 ama bazı hastaneler fazla istediği için fazla bulundurmak mantıklı olacaktır.
  • Başvuru dilekçesi. Başvuru dilekçesini online olarak internet üzerinden almanız mümkün. Buna imkanınız yoksa rapor için başvurduğunuz hastaneden başvuru formunu temin edebilirsiniz.

Gerekli evraklar bu kadar.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
3 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir