Online Sorgula

Emekli Çalışanlar Rapor Parası Alabilir Mi?

Emekli Çalışanlar Rapor Parası Alabilir Mi?

Emekli çalışanlar rapor parası alabilir mi? sorusunu soran  ve hastalanıp rapor alan emekliler için iş görmezlik rapor parası alıp alamayacaklarını araştırdık. Günümüzde işçi ve işveren büyük sorumluluğa sahip. Bu noktada işçi sebep gözetilmeksizin hastanede tedavi gördüğü için rapor alabilir. Emekli çalışanlar iş görmezlik parası alamayabilir. Bunun tek bir şartı bulunmaktadır.

Hali hazırda emekli olmuş bir bireyin iş görmezlik rapor parası alabilmesi için “iş nedeniyle rapor almış olması” gerekmektedir. Kişi eğer işinden farklı bir nedenle rapor aldıysa ve bundan ötürü iş yapamaz raporu parası almak istiyorsa bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlükleri kişiye olumsuz cevap verecektir. Bu yasada tam anlamıyla önü kapatılmış bir durumdur.

Rapor parası hastalığı olan kişilerin bakım ve iyileşme sürecinde mağdur olmasını önlemek için ödenmektedir. Rapor parası için kişinin hastaneden iş tutamaz raporu alması gerekmektedir. İş tutamaz rapor parası ancak bu şekilde ödenebilir. Kişi hastalığını hastaneden alacağı rapor ile kanıtlayamazsa, bu durumda SGK rapor parası ödemesi yapmaz.

 • Rapor alıp hasta olan kişinin maaşını patron ödemez.
 • Rapor alıp bunu kanıtlayan kişinin maaşını SGK öder.
 • Emekli çalışan rapor alsa bile, eğer hastalık nedeni mesleki değilse emekli çalışana iş göremez rapor parası hakkı verilmez.

Emekli Çalışanlar İş Görmezlik Rapor Parasını Nasıl Alır?

Emekli çalışanlar rapor parası alabilir mi? sorusunun elbette olumlu cevaba kavuştuğu durumlarda var. Emekli olmasına rağmen halen çalışan kişiler, hasta olmaları durumunda rapor alabilirler. Bu durumda aldıkları rapor:

 • Eğer mesleki bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, bu durumda emekli çalışana rapor ödeneği verilebilir. SGK’ya insan kaynaklarına bilgi verip başvuru yapması gerekmektedir.
 • Eğer kişi emekli olduğu halde halen bir yerde çalışıyorsa ve hasta olup rapor aldıysa, bu durumda hastalık mesleki olmadığı sürece emekli çalışana rapor parası ödemesi yapılmaz.
  TC İle Adres Sorgulama

Emekli Çalışanın Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

Malumunuz hastalık mesleki kaynaklıysa bu durumda kişinin emekli çalışana rapor parası hakkını elde etmek için şu şartları da taşıyor olması gerekmektedir:

 • Kişinin geçmişte 90 gün süreyle pirim ödemesi olmalıdır.
 • Kişinin rapor tarihinde halen aktif olarak çalışıyor olması gerekir.
 • Kişinin hastalığını herhangi bir devlet hastanesinde oluşturması gerekir.
 • Rapor parası rapor tarihinin ilk iki gününden sonra ödenmeye başlar.
 • Bu süreçte emekli çalışana ne kadar rapor parası verilir sorusunun cevabı farklılık göstermektedir.

Emekli Çalışana Verilen Rapor Parası Ne Kadar?

Raporu aldığınız günü ve ertesi günü unutun. Sosyal Güvenlik Kurumu başvurunuz sonrasında raporun 3. gününden itibaren ödeme yapmaktadır. 90 gün sigortanız varsa geçmişte, bu durumda tedavi türünüze göre aşağıdaki şekillerde rapor parası ödeneği alabilirsiniz.

 • Emekli olmasına rağmen çalışan emekliye yatarak tedavi olursa her gün için günlük ücretinin yarısı SGK tarafından ödenmektedir.
 • Emekli olduğu halde emekli çalışan konumunda olanların ayakta tedavi olması durumunda bu ödeme günlük ücretin üçte biri olarak SGK tarafından yapılır.
 • E-Devlet üzerinden SGK sigorta türünüze göre sorgulama yaparak bürüt günlük ücretinizi öğrenebilir bunun üzerine kolayca hesaplama yapabilirsiniz.

Emekli Çalışanlar Rapor Parası Başvurusu İçin Nereye Başvurmalı?

Emekliyken çalışan bireylerin rapor parası almak için başvuruyu ilgili işverene yapması gerekmektedir. İşveren raporu aldıktan sonraki 5 gün içerisinde SGK E-Rapor sistemine girmek zorundadır. Sonrasında SGK ortalama 10 gün içerisinde bu raporu inceler ve neticeyi bildiren bir kısa mesajı çalışanın SGK sisteminde kayıtlı olan telefon numarasına gönderir. Emekli çalışan telefondan rapor parası sorgulama işlemi yapabilir. Gelen mesajları kullanmanız yeterlidir. Kişinin SGK İl Müdürlüklerine gitmesine hiç gerek yoktur.

Raporu iş yerine birinci derece yakınlarınız götürebilir.

  SGK Rapor Parası Sorgulama

Emekli Çalışanın İş Görmezlik Parası Ne Zaman, Nereye Yatar?

Emeklilere verilen rapor parası PTT üzerinden yatırılmaktadır. PTT talimatı siz raporu verdikten ortalama 15 gün sonra işleme girer. İlk onay mesajından sonra PTT tarafından size ödeme detaylarınız gönderilecektir. Rapor parası ne zaman yatar sorusunun cevabı ortalama 15 gündür. Tüm günler toplu olarak ödenir. Emekli çalışanın rapor parasını çekme işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

 • Herhangi bir PTT şubesine gidin.
 • PTT şubesinde çalışan memura kimliğinizi uzatın ve rapor parası sorgulama yapmak istediğinizi söyleyin.
 • PTT memuru eğer adınıza ödeme varsa SGK rapor parası adı altında gönderilen parayı size peşin olarak ödeyecektir.

PTT bünyesinde hesabınız olsa bile ödemeyi elden almanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.