Online Sorgula

Ehliyet Sınav Sonuçları TC ile Sorgulama

25.06.2018
48
Ehliyet Sınav Sonuçları TC ile Sorgulama

TC kimlik numarası ile ehliyet sınav sonucu nasıl öğrenilir? Binlerce kişinin aday olduğu ehliyet sınav sonuçları herkes tarafından merak ediyor. Sonuçlar her zamanki gibi MEB tarafından açıklandı. İşte ehliyet sonuçları sorgulama işlemleri ve diğer tüm detaylar…

Yıl 2018 olunca haliyle gelişen Teknoloji sayesinde artık birçok sorgulamayı TC kimlik numarası ile yapmak mümkün. Haberimizin içerisinde sizlerde Ehliyet sınav sonuçlarınızı nasıl öğrenebileceğinizi görebilirsiniz. Sorgulama penceresinde TC numaranızla sonuçlarınızı saniyeler içerisinde öğrenebilirsiniz. Sürücü adayları ayrıca sınav sonuçlarına itiraz edebilme hakkına da sahip.

Özellikle 21 Nisan 2018’de yapılan ehliyet sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığınca MEB sitesi üzerinden kişilere duyurulmakta. Sonuçlar tüm adaylara açık olarak paylaşılıyor. Sürücü adaylarının heyecanlı bekleyişleri sadece birkaç saniye içerisinde son buluyor. TC kimlik numaranız ile öğrenmek için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Ehliyet sınav sonuçları en son 21 Nisan 2018 tarihinde paylaşılmış olup yeni sınav ise 4 Ağustos 2018’de olacak. Elbette sınavdan belli bir süre sonra bu sonuçlar açıklanacaktır. Sınav sonuçlarını bekleyen sürücü adayları ise Google arama motoru üzerinden “ehliyet sınav sonuçları” araması yaparak sınav sonuçlarını öğrenmek istiyor. İşte MEB’in sınav sonuçları sorgulama adresi…

EHLİYET SINAV SONUÇLARINI NASIL ÖĞRENİLİR?

MEB ekranına erişim sağladıktan sonra kendi T.C kimlik numaranızla sınav sonuçlarını görebilirsiniz. Ayrıca bunların yanı sıra sürücü kursunuz da sizlerin sınav sonucunu sizlere iletebilir.

EHLİYET SINAVI SONUCU SORGULAMAK İÇİN TIKLA

PEKİ SINAV SONUÇLARINA NASIL İTİRAZ EDİLİR?

  Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Ehliyet sınav sorularına, cevaplarına hatta sonuçlarına yapılacak itirazlar için sınav sonuçları açıklandıktan 10 gün içerisinde bu itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu süre kapsamında bir dilekçe yazılarak ilgili kurum olan Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne yollanmalıdır.

Elbette bu başvurular için Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Türkiye Vakıflar Bankası üzerinden herhangi bir tanesine ‘’Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığıyla 20 TL gibi bir itiraz ücreti yatırılması gerekiyor. Ödenen ücret kapsamında makbuzunuzu alıp itiraz dilekçesinin içerisine eklemelisiniz. Ayrıca belirtelim sınavı geçersiz sayılan ve sınava girmeyen adayların yapmış olduğu itirazlar geçersiz sayılacaktır. Faksla yapılmış olan itiraz dilekçeleri de dikkate alınmayacak ve cevaplanma süreci ÖDSGM’nin evrak kayıt tarihlerince olacaktır. Başvuru/sınavı geçersiz olan kişiler, sınava girmemiş olan kişiler veya sınava alınmayan hatta sınavdan çıkarılan kişilerin itiraz dilekçeleri hiçbir şekilde dikkate alınmayacaktır. Sınav sonuçları açıklandıktan sonraki 10 gün içerisinde yapılması beklenen itirazların 10 gün sonrası yapılması sonrası itirazlar dikkate alınmayacak ve cevap bile verilmeyecektir.

SMS İLE SINAV SONUCU AÇIKLANACAK MI?

Daha önceki sınavlarda da olduğu gibi ehliyet sınav sonuçlarınız SMS ile sizlere bildirilecektir. Ancak SMS numarası bildirilmemiş veya kaydedilmemiş kişilere iletilmeyeceği için yukarıda sizlere sunduğumuz ehliyet sınav sonucu sorgulama linkine tıklayarak sorgulayabilirsiniz. Sorgulama TC kimlik numarası ile yapılacaktır.

EHLİYET SINAVI NASIL YAPILIR?

Ehliyet almak isteyen kişiler ilk önce yazılı sınava tabi tutulurlar. Ardından yazılı sınav sonuçları açıklanır ve sınavdan başarılı olan adaylar ikinci sınav olan direksiyon sınavına katılmak zorundadır. Bu sınavdan da geçen kişiler ehliyetini almaya hak kazanır.

Yazılı sınav adaylarına sorulan soru sayısı şu şekildedir.

12 İlk yardım sorusu,
23 Trafik sorusu,
9 Motor sorusu
6 Trafik adabı sorusu olarak tam 50 soru sorulmaktadır. Sınavın baraj puanı ise 70’dir. Her soru 2 puan olarak toplanır. Bu bakımdan 35 doğru yapan adaylar sınavdan 70 doğru alarak sınavı geçmiş olurlar. Sınavı geçen kişiler böylelikle direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Direksiyon sınavı sonrası bazı işlemleri tamamlayarak ehliyetinizi cebinize koyabilirsiniz.

  Gelir Testi Sonucu Sorgulama

DİREKSİYON SINAVI NEDİR VE NE ZAMAN YAPILIR?

Geçtiğimiz sınavlar ele alındığında, Milli Eğitim Bakanlığı direksiyon sınavı içi kesin bir tarih vermiş değil. Bir önceki dönemler ele alındığında ise sınav sonuçları açıklandıktan 15-22 gün arasında direksiyon sınavı düzenleniyor. Yani yazılı sınavdan geçen öğrencilerin bir an önce direksiyon sınavı için çalışmalara başlaması gerekiyor.

DİREKSİYON SINAVINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sizlerinde bildiği gibi direksiyon sınavları artık 35 dakika sürüyor. İlk 5 dakikası araç tanıma ve alakalı sorularla geçmekte. Aracın iç donanım ve motor kısımlarından soru sorulacak ve sorulardan 5 tanesine cevap veremeyenler başarısız sayılacaklar. Diğer bir husus ise aracınızın kapısını sol elle açarak sağ ayağınızla giriş yapmanız oluyor. Bu alışkanlık kazalardan yaralanma riskini ortadan kaldırmak içindir. Araç içerisinde sınav giriş belgenizi ve nüfus cüzdanınızı komisyon başkanına vererek imza tutanağını imzalayınız. Aynanızı ve koltuğunuzu kendinize göre ayarlayın ve emniyet kemerinizi mutlaka takınız. Eğer vites takılı durumdaysa, debriyaja takarak boşa alınız. Debriyaja basarak kontağı çevirip araç çalıştıktan sonra anahtara basmayı bırakın. Sonra sınav yerine göre gideceğiniz yöne sinyal vererek frene basın ve el frenini indirin. Ayağınız tam olarak debriyaja basılı durumdayken vitesi 1’e takın ve ayağınızı yavaşça debriyajdan kaldırarak gaz verin ve kalkın. Zaten direksiyon sınavına biraz çalışmışsanız eğer sınavdan büyük olasılıkla geçer not alacaksınızdır. Şimdiden tüm sürücü adaylarının hayırlısıyla ehliyet almasını diliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.