Online Sorgula

E-Okul Öğrenci Devamsızlık Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Okul Öğrenci Devamsızlık Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Okul öğrenci devamsızlık sorgulama işlemini yapmak istiyorsanız ve veliyseniz ilk olarak bilmeniz gereken birkaç adım bulunuyor. Çocuklarımız eğitim alırken ilgili kurumlar tarafından denetim altında olurlar. Devamsızlık gibi önemli bir kavramın gündeme geldiği süreçlerde ise yine bu kurumların sağladığı olanaklara göz atmamız gerekiyor . Her eğitim döneminde öğrencinin aldığı eğitim kalitesi maksadıyla katılım bir noktaya kadar zorunlu tutulmaktadır. Hal böyle olunca öğrencinin devam zorunluluğu oluşur. Eğer çocuğum kaç gün okula gitmedi sorusunu soruyorsanız, sizlere bu sorgulamanın nasıl ve ne şartlar altında yapılabileceğini anlatalım. Devamsızlık sorgulama işlemi için herhangi bir şifre veya şifre ücreti ödemeniz gerekmiyor.

E-Okul Devamsızlık Sorgulama Nedir?

E-Okul devamsızlık sorgulama işlemi için E-Okul platformunu kullanmanız gerekmektedir. E-Okul Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulmuş, güvenliği ve bilgi birikimi tamamen devlet tarafından kontrol edilen bir öğrenci ortamıdır. Bu nedenle buraya vereceğiniz kimlik bilgileri nedeniyle endişe duymanıza hiç gerek yok. Dilerseniz öğrenci devamsızlık sorgulama aşamalarına ve gerekli bilgilere göz atalım.

  • Buraya tıklayarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı E-Okul hizmet sitesine giriş yapın.
  • Sonrasında bu sitede sol tarafta yer alan öğrenci giriş bölümüne istenen bilgileri girin.
    • Öğrenci devamsızlık öğrenme için gerekli bilgiler : Öğrencinin kimlik numarası ve okul numarasıdır. Resimdeki rakamlar denilen yere ise aynı platformun üzerinde yer alan resme odaklanarak cevap yazın. Gri ve beyaz tonları hakimdir.
  • Sonrasında sistem birinci doğrulama aşamasını geçer ve ikinci aşamaya gelirsiniz. Burada;
    • Çocuğunuzun E-Okul fotoğrafını seçin. (Okullarda özen gösterilmeden çekilen fotoğraflar nedeniyle çocuğunuzu bulmakta zorlanabilirsiniz.)
    • Burada bazı kimlik bilgileri istenebilir. Örnek: Cilt no, aile sıra no, ikamet adresi, doğum tarihi ve benzeri
  TC Kimlik ile Veraset Sorgulama

Bu gibi birçok bilgiyi giriş esnasında isteyen E-Okul platformu insanlara sorun yaşatabiliyor. Bu nedenle sisteme giriş yapmadan önce çocuğunuzun kimliğini yanınıza alın.

  • Son olarak sisteme giriş yaptığınızda, (sol üst tarafta çocuğunuzun resmi çıkar ve sol tarafta mavi bir menü oluşur.) devamsızlık ekranına gidin. Bunun için mavi şeritten “Devamsızlık” sekmesine tıklayın. Çıkan tabloda öğrenci hakkındaki detayları görebilirsiniz.

E-Okuldan Okula Kaç Gün Gitmediğini Öğrenme!

E-Okul devamsızlık hakkı sorgulama işlemi yukarıdaki şekilde yapılmaktadır. Devamsızlık önemli bir kavramdır. Bu nedenle çocuğunuzu çok boğmadan devamsızlık konusunda ki ısrarlarınızı iletebilirsiniz. Özellikle lise çağında meydana gelen devam isyanları, kişi için gelecekte sorunlara yol açabilir. Lise devamsızlık sorgulama ekranında her öğrencinin ufak tefek yaramazlıkları olmalıdır bu işin doğası. Ancak abartmamak gerekir. Lisede devamsızlık hakkı özürsüz olarak 10 gün olduğundan biraz ileri gidilmesi durumunda sorunlar oluşabilir ve sınıf tekrarı gündeme gelebilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.