Online Sorgula

Doğum Parası Sorgulama

19.07.2018
45
Doğum Parası Sorgulama

SGK tarafınca yeni doğum yapmış olan annelere yardım amaçlı bir ödeme yapılmaktadır. Bu yardım için başvuru yapmış ve yapılan başvuru sonrası sorgulama yapabilme şansınız bulunuyor. TC kimlik ile doğum parası sorgulama işlemi çok kolay e-devlet üzerinden yapılabilecek bir işlemdir. Bunun için SGK‘nın sitesinden de sorgulama yapma şansınız var. Doğru adım atarak çok daha kolay işlem yapabilirsiniz. Bir diğer yöntemle de basit bir sorgulama yapabilirsiniz. İşte Doğum Parası sorgulama hakkında tüm detaylar…

Öncelikle belirtelim ki, bu sorgulamayı yapmak için ilk önce başvuru yapmanız gerekiyor. Bu ödemeyi almak için aile içerisinden baba veya annenin son 1 yıl içerisinde en az 120 gün prim sigortası olması şart. Daha sonra doğum raporunuz, vizite kağıdı ile beraber SGK müdürlüklerine gidip başvuru yapabilirsiniz. İncelemeler sonucu detaylar size iletilecektir. Bilgiler elinize ulaştıktan sonra hesaplarınızı kontrol etmek için sorgulama yapmanız gerekiyor.

Doğum Parası Sorgulama

Doğum yardımını almak için SGK tarafından bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlardan ilki sigortacılık çıkış tarihi doğum tarihi izninden sonra olmamasıdır. Yardım alacağı dönem içerisinde kesinlikle çalışmamış olması şart. Bunun yanı sıra en az 90 gün sigorta pirimi yatırılmalıdır. En önemlisi ise doğumun gerçekleşmiş olması. Bunlar tam takır hali hazırdaysa eğer doğum parasını rahatça alabilirsiniz.

Ne kadar bir para alınıyor?

Doğum parası 2015’in Mayıs ayında yürürlüğe girmişti. Yardım için çalışmayı ise Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı yapıyor. Yardım miktarı ise çocuk sayısına göre değişiklik göstermekte. İlk çocuğu için yardım 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuğu olanlar için 600 TL bir ödeme yapılıyor. Bu para doğum yardım parası olarak görülmüş olsa bile analık iş göremezliği parası olarak söylenmekte.

PTT Doğum Parası Sorgulama

  TC ile Emeklilik Maaşı Sorgulama

TC Kimlik ile Doğum Parası Sorgulama

E Devlet Çocuk Parası Sorgulama

Tabii ki erken doğum ve ikiz üçüz doğumlar için farklı düzenlemeler bulunuyor. Toplam yapılan yardımlar tek ve daha fazla çocuğa göre 4 bin ile 10 bin arasında değişmektedir.

TC Kimlik ile Doğum Parası Sorgulama

TC kimlik ile doğum parası nasıl sorgulanır sorusuna cevap veriyoruz. E-devlet sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Bunun için ilk önce turkiye.gov.tr adresine girin. Daha sonra giriş yapmak için sizden TC kimlik numaranız ve şifreniz istenilecektir. Şifreniz yoksa eğer PTT’den 2 TL karşılığı alabilirsiniz. Daha sonra tekrar TC kimlik ve şifrenizi yazıp giriş yapın.

Ardından arama kısmına sosyal yardımlar yazmanız yeterli olacak. Karşınıza tüm sosyal yardım ödemeleri çıkacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.