Online Sorgula

Çocuk Parası Yardımı

08.08.2018
92
Çocuk Parası Yardımı

Çocuk parası yardımı yeni doğum yapmış anneye devlet tarafından yapılmakta olan bir yardım çeşididir. Ailenin yeni doğan ilk bebeği için verilen çocuk parası 300₺, ikinci çocuk için 400₺, üçüncü ve sonraki dünyaya gelecek her çocuk için 600₺ tutarında ödenmektedir. 

Çocuk parası yardımında bu sıralama yapılırken eğer daha önceden evlat edinilmiş bir çocuk varsa bundan sonra ailenin dünyaya gelecek bebeği ikinci çocukları sayılacaktır. Bu bebek için çocuk parası yardımı 400₺ olarak ödenecek. 

2015 yılından beri yapılmakta olan bu yardım anne babaya devletin doğum hediyesi olarak kabul edilmektedir. Üstelik çocuk parası yardımını alabilmek için herhangi bir özel kural da yok. 

Çocuk Parası Alma Şartları Nelerdir? 

Çocuk parası yardımı alabilmek için Türk vatandaşı olmak veya mavi karta sahip olmak gerekmektedir. Annenin ya da babadan herhangi birinin Türk vatandaşı olması yeterli. Eşlerden biri yabancı uyrukluysa çocuk parası yardımı Türk olan ebeveyn adına yapılır. 

cocuk-parasi-yardimi

cocuk-parasi-yardimi

Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılır? 

Çocuk parası almak isteyen anne ya da baba Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerine, ilçede ikamet ediliyorsa kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı’na başvurmaları gerekir. 

Çocuk parası başvurusu için ihtiyacınız olacak belgeler anne ve bebeğin kimlik kartıdır. 

Çocuk Parası Haciz Edilebilir Mi? 

Çocuk parası yardımı vergi kesintisine tabi değildir. Ailenin herhangi bir borcunun olması çocuk parası almaya engel değildir. Aynı zamanda çocuk yardımı parasına haciz konulamaz. 

Çocuk Parası Nasıl Ödenir? 

Yardım parası almak için yetkili makamlara yapılan başvurunun ardından ödemeler 3 ay kadar sürebiliyor.  

Burada başvuru tarihiniz önemli. Yani başvuru yapılan gün o ayın 23’ünden önceyse çocuk parasının hesaba yatması 1 ay kadar sürebiliyor. İlgili ayın 23’ünden sonra yapılan başvurularda ise ödemeler 2 ay kadar sonra yapılmaktadır. Çocuk parası normal şartlarda anne adına yatırılır ve sadece anne bu parayı çekebilir. Çocuk paraları PTT şubelerine isminize göre gönderilir. 

Diğer Çocuk Parası Yardımları 

Maddi yönden zorda olan çocuk sahibi vatandaşlar için devletin farklı kalemlerde yardımları bulunmaktadır. Çocuklara yönelik yapılan bu yardımlar; “Şartlı Eğitim Yardımı” ve “Şartlı Sağlık Yardımı” ismindedir.    

Şartlı Eğitim Yardımı 

Maddi yetersizlikten dolayı çocuklarını okutamayan ailelerin çocuklarına okula devam edebilmeleri için yapılan yardımdır. Özellikle kız çocuklarının okumasını teşvik amacıyla yapılır. Her ay yapılan bu çocuk parası yardımı PTT şubelerinden çekilebilmektedir. İlköğretime giden kız çocuklarına aylık 40₺, erkek çocuklarına 30₺ olarak yapılmaktadır.  

Şartlı Sağlık Yardımı 

Sağlık yardımları, yardıma muhtaç ailelerin 0-6 yaş arasındaki çocukları için, çocuk başına aylık 40₺ olarak yapılmaktadır. PTT şubelerinde anne adına açılan hesaba yatırılan bu çocuk parasını sadece anne çekebiliyor. 

Bu yardım kapsamında olan “Şartlı Gebelik Yardımı” ise doğum öncesi düzenli olarak muayene yapıldığı taktirde aylık 35₺, hastanede yapılan doğum sonrası sadece bir kere verilmek üzere yapılmaktadır. Yine bu çocuk parası ödemeleri de anne adına hesaba yatırılmaktadır. 

  Çocuk Parası Sorgulama Yöntemleri 
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.