Online Sorgula

Çocuk Parası Sorgulama Yöntemleri 

Çocuk Parası Sorgulama Yöntemleri 

Çocuk parası sorgulama işlemi sırasında çocuk parasıbaşvurusu yapıldıktan sonra ücretin hesaba ne zaman yatacağıyla ile ilgili net bir tarih verilememektedir. Bu süre 45 güne kadar uzayabilmektedir. Normal şartlarda başvuruyu yapan kişinin iletişim bilgilerinde belirttiği cep telefonuna kısa mesaj ile bilgilendirme notu gönderilmektedir. Ancak kısa mesaj sistemindeki aksaklıklar nedeniyle bilgilendirme mesajları ailelere gönderilemeyebiliyor. Bu durumda çocuk parası başvurusu yapan aileler çaresizce beklemek zorundaydılar. 

Çocuk parası hesaba ne zaman yatacak? Diye merak eden aileler için beklemek dışında yapabilecekleri 3 yol bulunuyor. Bu seçenekler; PTT’ye giderek çocuk parası sorgulaması yapmak, e-devlet üzerinden çocuk parası sorgulaması yapmak ve son olarak ta ALO 170’i arayarak sorgulama yapmak.  

Şimdi bu çocuk parası sorgulama yöntemlerinin detaylarına değinelim.  

  1. ptt-cocuk-parasi-sorgulama

    ptt-cocuk-parasi-sorgulama

Bunlardan ilki, sık sık PTT şubesine gidip çocuk parası sorgulama işlemi yapmak. PTT’lerde bu işlem başvuru yapan ebeveyn kim ise (anne ya da baba) onun T.C kimlik numarası ile yapılıyor. Çocuk parası hesaba yattı mı yatmadı mı? PTT’ye giderek çocuk parası sorgulama yapmak, paranın yatmadığını duymak hem can sıkıcı hem de boşa zaman kaybı oluyordu. Doğal olarak bu belirsizlik anne ve baba için rahatsız edici bir hal almıştı. 

Ancak artık çocuk parası sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılmaya başlandı. Bu da ikinci çocuk parası sorgulama yolu. Anne ve babalar oturdukları yerden e-devlet sistemine giriş yaparak çocuk parası sorgulamasını birkaç tıkla yapabilmekteler. Bu sayede PTT’ye gidip gelmek zorunda kalmayacaklar. 

PTT Çocuk Parası Sorgulama

  1. E-devlet Çocuk Parası Sorgulama 

Çocuk parası sorgulamanın en zahmetsiz yolu e-devlet sistemini kullanmaktır. Yeni hizmete giren bu sistem sizi PTT’ye gitme zahmetinden kurtarıyor. Peki, e-devlet çocuk parası sorgulama işlemi nasıl yapılır?  

E-devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmaktadır. E-devlet şifresi henüz almadıysanız şifrenizi öğrenmek için size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. E-devlet şifresi almak için fotoğraflı kimlik kartınızla şahsen başvuru yapmanız ve 2₺ işlem ücretini ödemeniz yeterlidir. 

Sisteme giriş yapıldıktan sonra açılan sayfadaki arama kutusuna “Sosyal yardımlar” yazmanız yeterli olacaktır. Size çocuk parası sorgulamak için tıklamanız gereken linkleri bulacaktır. Bu linke tıklayarak artık çocuk parası sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. 

Çocuk parası hesabınıza yatmışsa, en yakın PTT şubesine giderek T.C kimlik kartınızı gösterip bu yardım ücretini hemen çekebilirsiniz. 

E-devlet sistemini kullanarak sadece çocuk parası sorgulaması değil aynı zamanda süt parası sorgulama işlemini de aynı bölümden kolayca yapabilirsiniz.  

  1. ALO 170 Çocuk Parası Sorgulama

Bir diğer çocuk parası sorgulama yöntemi ise ALO 170’i aramaktır. Hizmet yetkilisine kimlik bilgilerinizi vermek suretiyle adınıza yatan çocuk parası yardımı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yetkili paranın hesabınıza yattığınızı söylemesi durumunda PTT’ye giderek çocuk parası ücretini çekebilirsiniz. 

  TC Kimlik No İle Kimlik Bilgilerine Ulaşma
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.