Bursluluk Sınavı Kaç Yanlışla Kazanılır?

Bursluluk sınavı kaç yanlışla kazanılır sorusunu soran onlarca İOKBS bursluluk sınavı öğrencisi için genel bilgi veren güzel bir yazı hazırladık. Bursluluk sınavını kazanmak için kaç yanlış gerekir sorusunu soran öğrenciler her geçen gün artıyor. Bu soruya bir cevap vermenin zamanı geldi diyerek yazımızın detaylarına inelim.

 Bursluluk sınavı kaç puanla kazanılır sorusuna daha önce cevap vermiştik. Bursluluk sınavı hakkında yazdığımız bu içeriği soruya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu yazılar eskiden varsayımlar üzerine yazılıyordu. Ancak MEB tarafından açıklanan bursluluk taban puanları ile daha verimli bilgiler paylaşabileceğiz.

Bursluluk Sınavında Kaç Yanlış Yapmak Gerekir?

Bursluluk sınavında kaç yanlış yapınca kazanırım sorusunu soranlar öncelikle sakin olalım. Bu süreçte faydalı cevap verebilmek için ilk olarak hiçbir şeyin net olmadığını belirtmek istiyoruz. Yani toplamda 10 yanlış yapan birisi bu sene burs alırken, önümüzdeki sene burs alamayabilir. Bunun mantığını sizler için anlatacağız.

Şimdi mantık yürütelim öğrenci arkadaşım. Bir sene sorular kolay olur. Herkes 10 yanlışın altında yapar veya şöyle desek daha doğru “10 yanlış yapan çok fazla kişi olur.” bu durumda 10 yanlış yaparsanız kazanma şansınız azalır.

Ama bursluluk kazanmak için örnek verelim bir senede sorular çok zor olsun. Bu durumda 10 yanlış yapın. Birçok kişinin yanlışı fazla olacaktır. Bu nedenle 10 yanlışla bursluluk alabilirsiniz. Yani bir sene bursluluk alabilmek için yapılan yanlış sayısı değişkenlik göstermektedir.

5. Sınıf Bursluluk Kaç Netle Kazanılır?

5. sınıflar bursluluk kaç netle kazanılır sorusunu soranlar diğer sınıf öğrencilerinden daha fazlalar, bu nedenle bu soruya ayrıca cevap vermek istedik. 5. sınıfların bursluluk sınavı hakkında genel bilgiler verelim. 5. sınıf bursluluk sınav süresi, 5. sınıf bursluluk konuları ve bursluluk sınav soruları aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • 5 sınıf bursluluk sınavına giren öğrenciler 4 dersten sorumlu tutulmaktadır
  • Türkçe (25 soru)
  • Sosyal Bilgiler
   • Sosyal (20 soru)
   • Din (5 soru)
  • Matematik (25 soru)
  • Fen Bilimleri (25 soru)
 • Bu sene her sene sabah 10:00 da yapılmaktadır. Bu değişkenlik gösterebilir.
 • Tek seferde girilen yani tek oturum olan bu sınavda 100 soru bulunmaktadır. Bu durum her dersten 25 soru olduğu anlamına gelmektedir.

İOKBS bursluluk sınavı kaç yanlışla veya kaç netle kazanılır sorusunu soran öğrenciler için 10 yanlışı geçmemelerini öneriyoruz. Tamam bu kesin bir bilgi değildir ancak 90 netin altında kazanma ihtimaliniz olsa bile garantiyle bursluluğu almak için 100 neti düşmeyin gençler.

Diğer çocuk kontenjanında olan 5. sınıf İOKBS bursluluk sınavı öğrencileri için en az 90 net yapılması gerekmektedir. Bu şart olarak koşulmuştur. Yani 10 yanlışı geçemezsiniz.

İOKBS Bursluluk Sınavı Puan Hesaplama

Bursluluk sınavı puan hesaplama işlemi için bazı eğitim platformları hizmet vermektedir. Bu platformları kullanarak bursluluk soruların ağırlıklı katsayıları ile hesaplama yapabilirsiniz. Ancak bu hesaplamayı yapmanın pek bir mantığı yok aslına bakılırsa. Her sene değişken puanlar ortaya çıkacağı için kendinizi çok fazla yormayın arkadaşlar.

İOKBS Bursluluk Sınavını Kazanmak Zor Mu?

İOKBS bursluluk sınavını kazanmak için neler yapmanız gerektiğini puan, net ve yanlış bazında sizlerle paylaştık. Yeni bursluluk sınavında sistem biraz değişmiş olsa bile İOKBS bursluluk sınavını kazanmak için sistemli çalışmanız yeterli olacaktır genç arkadaşlar.

Bursluluk sınavını kazanma ipuçları burada!

5. sınıf İOKBS bursluluk kazanmak için çok daha rahat bir sınıftır. Kısmen daha rahat bir çalışma temposuyla bu sınavı kazanabilirsiniz. Ancak 6. sınıf ve hazırlıktan itibaren gündeme gelen lise sınıflarında bursluluk sınavını kazanmak için daha fazla çaba harcamanız gerekebilir. Ancak yapılmayacak ya da kazanılmayacak bir sınav olduğu inkar edilemez.

Sizlere özlü bir sözle veda etmek istiyorum. Bursluluk almak istiyorum diyorsan, “İnsanın kanadı, gayretidir.” sözünü söyleyen Mevlana, hemen her şeyi açıklamış.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir