Bursluluk Sınavı Kaç Puanla Kazanılır?

Bursluluk sınavı kaç puanla kazanılır sorusunu cevaplamak üzere geniş kapsamlı bir içerik hazırladı. 8. sınıf bursluluk sınavı kaç puanla kazanılır sorusu başta olmak üzere; 5, 6, 7, hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflar için bursluluk taban puanlarını araştırdık. Aynı şekilde bursluluk sınavı kaç yanlışla kazanılır sorusuna da yazımızda cevap bulabilirsiniz.
Bursluluk sınavı puan hesaplama robotları birçok internet sitesinde olsa bile bu sınavın ne şartlar altında kazanıldığını tespit etmek biraz zor. Yani her sene yapılan bursluluk yeni adıyla İOKBS sınavında sıralamalar ve bursluluk alma puanı değişmektedir. Bu nedenle tam ve kesin puan veren yayımlara itimat etmeyiniz. İOKBS bursluluk kaç puanla kazanılır sorusu için en detaylı ve gerçekçi bilgiyi bizlere MEB tarafından açıklanan PYBS İOKBS bursluluk taban puanları vermektedir. Bu verileri de yazımızda bulabilirsiniz.

8. Sınıf Bursluluk Sınavı Kaç Puanla Kazanılır?

8. sınıf değilseniz ve bursluluk sınavına girdiyseniz bir alt başlıktan okumaya devam etmeniz gerekmektedir.

8. sınıf bursluluk sınavını kazanmak için kaç yanlış yapılması gerektiği hemen her 8. sınıf öğrencisi tarafından merak edilmektedir. Dediğimiz gibi her sene bu veriler değişkenlik gösterse bile geçtiğimiz yıla ait açıklanan bursluluk taban puanları sayesinde kısmen tahminler yapabiliyoruz. Bu taban puanlarına göre 8. sınıf bursluluk kazanma taban puanını yorumlayalım.

Bilindiği üzere eski adıyla PYBS, yeni adıyla İOKBS bursluluk sınavında farklı kontenjanlar bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla:

 • Diğer çocuk kontenjanı : Normal olarak aşağıdaki statülerden hiçbirine dahil olmadan PYBS bursluluk sınavına giren öğrenciler.
 • Öğretmen çocuğu kontenjanı : Bu kontenjan annesi veya babası, ya da her ikisi de öğretmen olan çocukların kontenjan hakkıdır.
 • Korumaya muhtaç çocuk kontenjanı : 2828 sayılı ve 5295 sayılı kanunlar gereğince devlet tarafından korunan, yetiştirme yurtlarında kalan veya diğer yoksulluk şartlarını taşıyan çocuklara verilen kontenjandır. PYBS korumaya muhtaç çocuklardan başvuruda durum ibraz eden belge istenir.
 • Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı : Bu kontenjan taşımalı olarak ulaşılması mümkün olan okullar dahil, ailesinin ikamet ettiği yerde okul olmayanlara verilen kontenjan hakkıdır. Bu hak ayrıcalık bildirmektedir.

Bu kontenjanlara göre ayrı puan sıralamaları yapılır. Nasıl sıralama yapılıyor ve kimin nasıl bursluluk sınavını kazandığı belli oluyor diye merak ediyorsanız hemen açıklayalım. Her sınıf kendi arasında değerlendirilir. Adım adım anlatalım.

 • Örnek olarak 8. sınıfları alalım. 8. sınıf öğrencilerinin başvuruları alınır ve sonra hepsi bir havuzda toplanır.
 • Sonrasında bu başvurular yukarıdaki kontenjanlara göre ayrılır.
 • Sonrasında her sınıf için kontenjanlarda puanlar en yüksekten en düşüğe doğru sıralanır.
 • Kaç kişiye burs verilecekse, her kontenjandan o sıradaki kişiye kadar burs verilir.

Bu sıralamaya göre geçtiğimiz sene açıklanan taban puanları 8. sınıflar için şu şekildedir:

 1. Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı/8. sınıf bursluluk taban puanı : 468,499
 2. Korumaya muhtaç çocuk kontenjanı/8. sınıf bursluluk taban puanı : 100
 3. Öğretmen çocuğu kontenjanı/8. sınıf bursluluk taban puanı : 475,312
 4. Diğer çocuk kontenjanı 8. sınıf bursluluk taban puanı : 475,315

Yukarıda en son yapılan PYBS bursluluk sınavına ait bilgiler yer almaktadır. Kendi ait olduğunuz kontenjana göre yukarıdan geçmiş yılların en düşük bursluluk alma puanını görebilirsiniz. Yani geçtiğimiz sene bursluluk sınavına girseydiniz, 8. sınıflar içerisinde ait olduğunuz kontenjan içerisinde en az bu puanları almanız gerekiyordu.

5. 6. 7. 9. 10. 11. ve Lise Hazırlık Sınıflar Bursluluk Taban Puanları

5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. ve lise hazırlık sınıflarının bursluluk taban puanları güncel tablosu.

Evet 8. sınıf bursluluk taban puanları konusunda genel bir yelpazeye değindik. Bu konunun hemen ardından tüm sınıfların PYBS taban puanlarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu puanlar yukarıdaki tabloda yer almaktadır. Bu tabloda ilgili kontenjanı ve sınıfı bularak en son yapılan bursluluk sınavının taban puanlarını görebilirsiniz.

Şimdi gelelim öğrenciler arasında sorulan en popüler sorulardan bir diğerine. “Bursluluk sınavı kaç yanlışla kazanılır?” işte bu soruyu her dönemin öğrencileri soruyor. Dilerseniz bu konuya da değinelim.

Bursluluk Sınavı Kaç Yanlışla Kazanılır?

Sitemizde bu konuyla alakalı daha kapsamlı bir içerik yayınlayacağız. Ancak bu yazıyı okuyan öğrenciler için de ufaktan bir açıklama yapmak istedik. Aslında bursluluk yanlış sınırı hakkında “şu kadar yanlış yapınca kesin kazanırsınız.” cümlesini kurmak imkansız. Bu sınavda her sene puanlar ve sıralamalar değişmektedir.

 

Ancak genel bir bakış atacak olursak bursluluk sınavını kazanmak için kaç yanlış gerekir sorusuna her dersten maksimum 3 yanlış cevabını verebiliriz. Bu elbette büyük bir başarı anlamına gelmektedir. Daha fazla yanlış yapanlarda kazanabilir bu sadece varsayımlara dayanan bir tahmindir. Ancak bu başarıyı gösteren öğrenciler muhakkak bursluluğu kazanacaktır.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
2 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir