Bursluluk Ne Zaman Yatacak 2019

Bursluluk ne zaman yatacak? İşte milyonlarca öğrenci tarafından merak edilen bu önemli soruya cevap veriyoruz. Günümüzde birçok öğrenci bursluluk alıyor. Burslar ne zaman yatıyor? sorusu ise bu öğrenciler arasında en yaygın sorulardan bazıları. Dilerseniz öğrencileri sinir eden bu soruya  biz cevap verelim.

Bursluluk yani yeni adıyla İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı İOKBS eskiden çok sıkıntılı bir süreçti. Bankalara giden ödemeler önce okullarda veya ilgili kurumda, sonrasında ise ödenme aşamasında bekletiliyordu. Sözde 3 ayda bir verilen bur yeri geliyor dört buçuk ayı geçen periyotlarda ödeniyordu. Aylık bursluluk dönemiyle bu sorunların büyük çoğunlukta önüne geçildi. Ayda bir kere olacak şekilde ödenen bu bursların yine gecikmesi söz konusu olsa bile bir düzene girdi diyebiliriz.

Şimdi aylık olarak ödenen bursların hangi tarihlerde ödendiğini konuşalım. PYBS geçmiş burslar yatacak mı sorusunu soranlar içinde sitemizde daha önce cevap vermiştik.  Soruya tıklayarak yazıyı okuyabilirsiniz.

PYBS Ne Zaman Yatacak?

İOKBS olarak yeniden adlandırılmış olsa bile halk arasında helen PYBS bursu olarak bilinen bu kavram günümüz yeni düzenlemesine göre her ay ödenmektedir. Önceden üç ayda bir verilen para, artık üçe bölündü ve her ay ödeniyor.

Girls leaning on stacks of books in classroom

Bu ödemeler her ayın 15. günü baz alınarak yapılmaktadır. Bu ödemelerde ayın tam ortasının baz alınmasının nedeni kurumların o tarihlerde ödenek vermelerinin daha kolay olmasıdır. Bu da aksaklıkları nispeten önlemeye yarayan bir uygulamadır.

Bursluluk aylık miktarı 234,7 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Eskiden PYBS bursluluk miktarı üç ayda bir 600 küsür lira olarak  ödenmekteydi. Bu ödemeye son yapılan zamla tutarın üç ayda bir 700 liraya yaklaşması sağlandı. Gelecek senelerde İOKBS zammı yani PYBS zammı tekrar gündeme gelecektir.

Burslar Ne Zaman Yatacak?

Eğer daha önce burs aldıysanız ufak tefek gecikmelerden muhakkak haberiniz vardır. Eğer ilk kez burs alan bir öğrenciyseniz aramıza hoş geldiniz. Bu burslar 15 güne varan gecikmelerle ödenmektedir. Bu yeni OİKBS bursluluk sistemi içerisinde nasıl oluyor diye soracak olursanız onu da anlatalım.

Ayın orta günlerinde hesabınızda ödeme olmalıdır. Eğer olmadıysa bir sonraki ayda iki burs tutarında ödeme yapılır. (234,7 x 2 = 469,4.) Aynı şekilde ilk kez burs alanlar için geciken ödemelerde devlet tarafından yapılmaktadır. Unutmayınız ki, devletten elde edilen her hak istisnasız olarak ödenecektir. Bu konuda devlete sonsuz bir güven duyun ve güvenin.

12. Sınıf Son Bursu Ne Zaman Kesilir?

Lise devlet bursu ne zaman kesilir? Ah şu rehberlik öğretmenlerini köşeye sıkıştıran manidar soru 🙂 Bu burslar kişilerin lise eğitimi dönemine kadar verilmektedir. 12. sınıfta da bu burs için sınava giremezsiniz. Bu bursu hangi sınıfta elde ederseniz edin, 12. sınıfa kadar bu bursu almaya hak kazanırsınız. MEB bursu ne zaman kesilir? sorusunun cevabı Haziran ayının ödemesi olan burstur. Sizin lisede geçireceğiniz resmi kayıtlara göre son ayın da bursluluk ödemesi tarafınıza yapılır. Ancak daha sonrasında ödeme yapılmaz.

12. sınıf son burs ödenekleri için herhangi bir müracaat yapmanıza gerek yoktur. Vakıfbank Sosyal Yardımlaşma PYBS/İOKBS kartına adınıza otomatik olarak ödeme yapılmaktadır.

PYBS Bursu Üniversitede Devam Eder Mi?

PYBS bursu sadece lise öğretimi boyunca verilmektedir. Bu burs üniversite okuyan ya da okumayan hiçbir “lise mezununa” verilmez. Liseden mezun olduğunuz anda tarafınıza yapılan bursluluk ödemesi durdurulur.

Kartınızı bir yere iade etmenize gerek yoktur. Kendiniz ödeme almak veya para yatırmak için kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Kartı kullanmanız durumunda herhangi bir yaptırım söz konusu olmayacaktır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir