Online Sorgula

Banka Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır? TC ile Banka Borcu Sorgula

Banka borcu sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağına, TC kimlik numarası ile bankalara olan borçlarını sorgulama ve görme işlemlerinin nasıl yapılacağına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca E devlet banka borcu sorgulama işlemlerinin de nasıl yapılacağına dair bilgi bu yazımızda mevcuttur.

Banka Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır? TC ile Banka Borcu Sorgula

Banka borcu sorgulama ile bütün bankalara olan borçlarınızı tek bir kalemde görebilirsiniz. Bankalardan alınan kredi kartları ve krediler bazen birbirine girebiliyor. Yoğun ödeme takvimlerinde karışan taksitler ve yanlış bilinen borçlar insanların hata yapmasına sebep olabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için sadece TC numarasıyla banka borcu sorgulama işlemlerini ya da banka borcu sorgulama e devlet işlemlerini yapmanız yeterli olacaktır.

TC kimlik no ile banka borcu öğrenmek için bankaların her biriyle tek tek iletişim kurmanız gerekir. Banka borcu sorgulamak sanıldığı kadar kolay değil. En azından bir tıkla halledebileceğiniz bir iş değil. Türkiye’de henüz tüm borçlanmaları ortaya koyan bir sistem kullanılmıyor. Borçlarınızın tamamına ulaşmak için bankaların her birine tek tek ulaşarak Kimlik Numarasıyla Banka Borcu Sorgulaması yapmanız gerekiyor.

Banka Borcu Sorgulama E Devlet’ten Yapılır mı?

Banka borcu sorgulama E Devlet üzerinden yapılamaz. Bunun nedeni ise E Devlet üzerinde şimdilik bu şekilde bir hizmet olmamasıdır. Ancak adınıza olan menkul ve gayrimenkulleri ya da banka hesaplarınızda haciz olup olmadığını E Devlet üzerinden görebilirsiniz.

E Devlet üzerinden banka hesabınızda haciz olup olmadığını öğrenmek için öncelikle E Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra ise aramanız gereken hizmet “Gelir İdare Başkanlığı” tarafından sunulmaktadır. İlgili sorgulama sayfasına direk erişmek isterseniz, https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-banka-hesaplarina-uygulanan-elektronik-haciz-sorgulama bağlantıyı kullanabilirsiniz.

TC İle Banka Borcu Sorgulama

TC ile banka borcu sorgulama için bankalara müracaat etmeniz gerekir. Bankalar sizi kimlik numaranızdan tanır ve borçlarınız da o şekilde bulunabilir. Kredi kartını veya kredisini kullandığınız bankalara birkaç farklı yoldan ulaşabilirsiniz. Bankaların telefon numaraları, mobil uygulamaları ve şubeleri size fazlasıyla yardımcı olabilir. Bankalardaki tüm borçlarınızı görmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

  • 11 haneli TC kimlik numaranızı banka borç sorgulama işlemi için not edin.
  • Bankanın telefonunu edinin ve menüleri takip ederek ilgili bölümde görevli olan müşteri temsilcisine bağlanın.
  • Durumunuz hakkında bilgi alın ve toplam borcunuzu öğrenin.
  • Telefon üzerinden işlem yapamıyorsanız bu durumda TC kimlik ile banka borcu sorgulama işlemini şubeden yapabilirsiniz.
  • Şubeye gitmenin bir artısı daha vardır. Burada borçlarınız için yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu sayede daha verimli ödeme planlarına sahip olabilirsiniz.
  TC ile Elektrik Borç Sorgulama

TC Kimlik No İle Banka Borç Sorgulama Ücreti

Bankalardan borçlarınızı sorgulamak istediğinizde tarafınızdan herhangi bir ücret alınmayacaktır. Bankalar ile iletişim kurduğunuz arama ve SMS kanalları tamamen ücretsizdir. Bu kanallara ek olarak mobil bankacılıkta kimlik numarasıyla banka borç sorgulama için kullanıldığında hiçbir ücret kesintisi yapmamaktadır.

Günümüzde devlet işlerinin tamamı E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bankaların da vatandaşlar üzerinde oluşturduğu maddi özgürlük ve borçlandırma politikası, yine devlet tarafından takip edilir. E-Devlet banka borcu sorgulama hizmetini henüz vermemektedir. Devlet yetkilileri bu konuya odaklı olarak henüz bir çalışma yapmamıştır.

Bankalar ile iletişime geçip mevcut borçlarınızı öğrendiyseniz yani kimlikle banka borçlarını sorgulama sürecini geride bıraktıysanız, bu durumda yapılandırma başvurusu için hazırsınız demektir. Başvuru için her bankanın farklı politikaları bulunmaktadır. Güncel bankacılık verilerine göre bazı kamu bankaları tüm banka borçlarını kapsayan yapılandırma kredileri vermektedir. Bu konu için şubeden kimlik numarasıyla banka borcu sorgulama işlemini yapın ve ardından yapılandırma talebinizi şube görevlisine iletin. Kendisi size yardımcı olacaktır.

Borç Sorgulama ve Yapılandırma

  • Yapılandırma demek, sizlerin borcunu daha rahat ödemesine yardımcı olmak anlamına gelmektedir.
  • Banka sizlerin borcunun tamamını kapsayan bir kredi verir. Bu verilen krediyi fiziken siz elinizde göremezsiniz. TC kimlik numarasıyla banka borcu sorgulama esnasında çıkan toplam rakamın üstünde kredi verilmez.
  • Sonrasında banka sizin adınıza toplam borçlarınızı öder. Bu yapılandırma kredisinin taksiti sizin gelirinize uygun olarak belirlenmektedir.
  • Bu yapılandırma sayesinde siz banka borcu sorgulama ile öğrendiğiniz parayı davalık olmadan uzun vadede rahat rahat ödersiniz.

Elbette bankalar kimlik noyla tüm banka borçlarını öğrenme işlemi sonrasında yaptıkları yapılandırma işlemlerinde yüksek faiz uygulamaktadır. Bu adımı atan kişilerin TC Kimlik ile Banka Borcu Sorgulama işlemi öncesinde bunu göz önünde bulundurması gerekmektedir.

  TC ile İgdaş Fatura Sorgulama

İlginizi Çekebilir;

Turkcell Fatura Borcu Sorgulama

Türk Telekom Borç Sorgulama

TC ile SGK Borç Sorgulama

TC Kimlik ile GSS Borç Sorgulama

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.