Online Sorgula

Astsubay Maaşları Ne Kadar?

28.06.2018
44
Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri personeli arasında ciddi bir konumda yer alan astsubay rütbesine sahip alt ve üst olarak maaşlarını ele alıyoruz. Astsubay maaşları 2018’de ne kadar? Astsubay işi nedir? Astsubaylar ne yapar? Astsubay’lar doğuda görev yaparsak maaşları ne olur? Bugün ki haberimizde size tüm detayları vermeye çalıştık.

Genel Kurmay Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı altında görev yapan Astsubay rütbesine sahip personellerden kıdem tazminatları, rütbeye göre komutanlık tazminatı ve iç dış özel görevler içinde ek ödemeler alabilirler.

2018 yılı itibariyle Türk Silahları Kuvvetleri veya İçişleri Bakanlığı altında görev yapan bir astsubay 3 bin 850 TL ile 4 Bin 900 TL arası maaş almaktadır. Tabii ki bu durum yukarıda bahsedilen durumlara göre artış gösterebilir.

Hizmet süresi boyunca hak kazandıkları kıdem veya rütbe, yabancı dil gibi birçok faktör maaşları olumlu olarak arttırabilir. Ayrıca görev yapılan bölgelerde maaşları arttırmaktadır.

Buna en büyük örnek ise Türkiye’de doğu bölgesinde görev yapan astsubaylar ile batı bölgesinde görev yapan personellerin maaşları ciddi anlamda değişiklik göstermekte. Tabi ki bütün durumlar ele alınıyor. Evli olup olmama, çocuk sayısı, çocukların yaşları, eşinin çalışıp çalışmaması gibi birçok durum maaşları değiştirmektedir.

Astsubay Maaşları

Türk Silahlı Kuvvetli altında veya Jandarma olarak görev yapması için her dönem yüzlerce Astsubay alımı yapılıyor. Ülkemizde hem iç hem dış kuvvetler olarak her konuda Astsubay’ların önemi oldukça yüksektir. Hatta özlük hakları hakkında sizlere detayda vereceğiz.

Astsubay’lar Türk Silahlı Kuvvetleri altında, Astsubay Çavuş, Astsubay Kıdemli Başçavuş olarak rütbeleri bulunuyor. Askeri personel olan bu kişiler oldukça önemli personellerdir. Vatanı için layıkıyla görevlerine devam eden astsubaylar 5802 sayılı Astsubay Kanunu kapsamına bağlıdır. Astsubay’ların zorunlu çalışma süreleri tam 15 yıl olarak belirtiliyor.

  Tazminat Alma Şartları

İlginizi Çekebilir;

Gardiyan Maaşları Ne Kadar?

Astsubay olmak isteyipte rütbeleri bilmeyen yoktur herhalde. Yinede biz anlatalım ne olur ne olmaz. Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışmakta olan personeller içerisinde subay rütbesi ile uzman jandarma rütbesi ararütbe gurubunda yer alıyor. Astsubay rütbesi ise, Türk Silahlı Kuvvetleri altında Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı olarak hizmet verirler. Ayrıca belirtmekte fayda olduğunu düşünerek 15 Temmuz sürecinden sonra bazı düzenlemeler yapılmış olup Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları 690 sayılı KHK ile İçişleri Bakanlığı bünyesine dahil edilmiş durumda. Yinede eğitim ve teçhizat Genelkurmay Başkanlığınca sağlanmaktadır.

Astsubay rütbelerinin sıralaması

Türk Silahları Kuvvetleri çatısı altında komutanlıklarda ve son düzenlemeler ile beraber İçişleri Bakanlığı altında vazifesini ifade eden astsubayların rütbeleri şu şekilde sıralanıyor. Sıralamayı büyükten küçüğe doğru belirttik.

  • Astsubay Çavuş ( Resmi Kısaltması = Astsb. Çvş.)
  • Kıdemli Çavuş (Resmi kısaltması = Kd.Çvş.)
  • Üstçavuş (Resmi kısaltması = Üçvş.)
  • Kıdemli Üstçavuş (Resmi kısaltması = Kd.Üçvş.)
  • Kademeli Başçavuş (Resmi kısaltması = Kad.Bçvş.)
  •  Kıdemli Başçavuş (Resmi kısaltması = Kd.Bçvş.)
  • Kademeli  Kıdemli Başçavuş (Resmi kısaltması =Kad.Kd.Bçvş.)

Astsubay özlük hakları nedir? 2018

1965 yılında Resmi Gazete’de yayınlanmış olan 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu kapsamında astsubayların özlük hakları derece, kademe ve rütbeleri arttıkça doğru orantılı olarak artmaktadır. Bunla ilgili eğitim ve yetiştirme şartları da bulunuyor.

2003 yılında ise Astsubaylar için bir değişiklik yapılarak 2 yıl eğitim tamamlandıktan sonra göreve başlayacakları bildiriliyor. Astsubay Meslek Yüksek okulları ön lisans programı eğitim süresi tam 2 yıldır. Şuan için hazırda olan Astsubay Meslek Yüksek okullarında eğitim gören adayların ise sağlık nedenleri ele alınmadığında 3 yıl, sağlık nedenleri ele alınırsa azami 4 yılda tamamlamaları gerekiyor. Bu süre dışında eğitimini tamamlayanlar başarısız olacaktır.

astsubay-maaslari

astsubay-maaslari

Yeni mezun Astsubay maaşı ne kadar?

Astsubay Meslek Yüksek okulu eğitimini yeni tamamlamış ve 2019 itibariyle mezun olarak göreve yeni başlayan Astsubay Çavuş, evli değilse ve çocuğu da yoksa 3 bin 750 TL gibi bir maaş alacaktır.

  Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Astsubay Kıdemli Başçavuş maaşı ne kadar?

Meslekte en az 20 yılını geçirmiş kıdemli başçavuş rütbesine sahip bir personel 2019 yılı itibari ile 4.830 TL maaş almaktadır. Doğuda görev yapıyorsa terör tazminatı olan 900 TL‘yi ek olarak alır ve 5.730 TL civarı bir maaş alır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.