Online Sorgula

Anestezi Maaşları Ne Kadar? Anestezi Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır?

05.03.2019
21
Anestezi Maaşları Ne Kadar? Anestezi Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır?

Anestezi maaşları ne kadar? veya Anestezi teknikeri maaş miktarları ne durumda? soruları anestezi teknisyeni olmayı düşünen gençler için çok ama çok önemli. Anestezi teknikeri doktorun yanında ameliyat esnasında görev yapan, bazı yetkilere sahip olan meslek dalıdır. Hemen her devlet hastanesinde ve özel hastanede anestezi teknikeri bulunmaktadır. Devlet hastanesi maaşları ile özel hastane maaşları elbette değişkenlik göstermektedir.

Anestezi teknikerleri ameliyathane ortamında çalışmaktadır. Hastanın ameliyat esnasında uyutulması, uyandırılması ve olası istemsiz uyanma eylemlerinin engellenmesi tamamen anestezi teknisyeni sorumluluğundadır. Hastanın ameliyat esnasında tıbbi koşullara uygun şekilde baygın hale getirilmesi, bunun sürüdürülmesi ve gerektiğinde durdurulması anestezi teknisyeni görevleri arasında yer almaktadır. Anestezi teknisyeni, anestezi doktoru olmaksızın uygulama yapamaz. Doktor tarafından verilen yönergelerin, eksiksiz ve tıbbi şartlara uygun şekilde hastaya uygulanması ve olası semptomların gözlenmesi ve bildirilmesi konusunda sorumlu kişiye “anestezi teknikeri” denir. Anestezi doktoru ile teknikeri farklıdır.

Anestezi Teknikeri Kimdir?

Anestezi doktoru ile birlikte çalışan ve ameliyathanelerde görev alan kişiye anestezi teknikeri denir. Çalışma ortamları hijyen açısından çok kuvvetlidir. Genellikle soğuk alanlarda çalışırlar. Anestezi teknikeri özel ve kamu sektöründe iş bulabilirler. Kamu ortamında KPSS ile atanmaları mümkündür ve genellikle Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev alırlar. Anestezi teknikeri olacak kişilerin sorumluluk sahibi, sabırlı, kontrollü ve ciddi olması beklenmektedir.

Anestezi Teknikerinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

 • Ameliyathane ortamında bulunan anestezi doktorunun verdiği talimatları eksiksiz olarak uygulamak.
 • Hastayı ameliyat sürecine anestezi öncesinde hazırlamak, gerekli tetkikleri yapmak ve ameliyat ekibine bilgi vermek.
 • Anestezi doktorunun belirttiği uygulamaları, hastaya uygun şekilde uygulamak.
 • Hastanın anestezi dolayısıyla yaşadığı sorunları doktora ve diğer ameliyat ekibine bildirmek.
 • Anestezi teknikeri sıfatıyla bulunduğu ameliyathane ortamında hastanın yaşamsal fonksiyonlarını kontrol etmek.
 • Anestezi dolayısıyla oluşabilecek sorun bulgularını doktora ve ekibe, çözümüyle birlikte iletilmesi.
 • Hastanın beklenmeyen tepkileri karşısında serin kanlı olmak ve olumsuz durumların kontrolünü sağlamak.
  Gardiyan Maaşları Ne Kadar? Gardiyanlar Ne Kadar Maaş Alır?

Anestezi teknikeri birçok farklı malzeme ile çalışmaktadır. Anestezi teknikeri tarafından hemen her müdahale esnasında kullanılması olası olan malzemeler şunlardır:

 • Maske ve eldiven
 • Airway,
 • Aspiratör ve türevleri,
 • Halotan, frone ve sevorane,
 • Anestezi ilaçları (iğne, tüp vs.)
 • Larangoskop ve türevleri
 • Anestezi uygulama aygıtları,

Anestezi Teknikeri Ne İş Yapar?

Anestezi teknikeri ameliyathane de görev yapar. Hastanede çalışmaktadır ve nöbet tutabilir. Anestezi teknisyeni çalışma saatleri duruma göre farklılık gösterebilir. Doktor değillerdir, sadece tekniker sıfatıyla görev yaparlar. Doktor kontrolü olmaksızın çalışamazlar. Anestezi teknikeri ameliyathane bünyesinde olan hemen her şeyin göbeğinde yer almaktadır ve hemen her şeyi görmektedir. Bu nedenle anestezi teknikeri olmak isteyen kişilerin kan ile sorunlu olmaması gerekir. Aksi takdirde bu mesleği icra edemezler.

Anestezi teknikerliği mesleği doğru şekilde icra edildiğinde iyi bir maaş ve sosyal güvence sunmaktadır. Hata kabul etmeyen meslektir. Anestezi teknikeri hata yaparsa davalık olabilir ve insanları öldürebilir.

Nasıl Anestezi Teknikeri Olunur?

Anestezi teknikeri maaşları konusunda meraklı olan hemen her birey, bu meslek gurubunda çalışanların nasıl o noktaya geldiğini de merak etmektedir. Anestezi teknikeri olmak için okunması gereken okul ön lisans bölümüdür. 2 senelik bir okuldur. Meslek yüksek okulları bünyesinde bulunan “Anestezi” bölümünde anestezi teknisyeni olma eğitimleri verilmektedir.

Yeni YKS (TYT & AYT) üniversite sınavında kişilerin anestezi teknikeri maaşı almak için sadece TYT (ilk oturum) sınavına girmesi yeterli olacaktır. İlk 100.000’e giren birçok kişi Türkiye genelinde birçok üniversitede Anestezi Bölümü okuyabilir. Puanlar 410 civarlarından başlayıp, özelde 190’lara kadar düşmektedir.

Bazı Devlet Üniversitelerinde Anestezi Bölümü Taban Puanları

 • Ege Üniversitesi (2 yıllık) 351 puan
 • Ankara Üniversitesi (2 yıllık) 347 puan
 • Marmara Üniversitesi (2 yıllık) 346 puan
 • Dicle Üniversitesi (2 yıllık) 335 puan
 • Kırıkkale Üniversitesi (2 yıllık) 318 puan
  Hemşire Maaşları 2019

Devlette Anestezi Bölümü ikinci öğretim örgün eğitim programları da bulunmaktadır. Bazı özel Anestezi Ön Lisans Bölümü verileri:

 • Biruni Üniversitesi %75 indirimli
 • Avrupa MYÖ %25 indirimli

Diğer birçok üniversite de %25, %50 veya %75 burslu eğitim sunmaktadır. Bu üniversiteler paralıdır. Üniversite sürecinde staj ve tez zorunluluğu vardır.

Anestezi teknikeri olmak için kişinin 2 yıllık üniversite bölümünü bitirmesi gerekir. Bundan önce elbette herhangi bir liseden diploma almış olması gerekmektedir. Eğitimi tamamlandığında elinde Anestezi Ön Lisans Diploması bulunacaktır. Anestezi Teknikeri KPSS atamaları beklendiği kadar yüksek değildir. Kişiler genelde özelde iş bulurlar.

Bu durağan Anestezi Teknikeri Kadro Atamalarının şehir hastanelerinin açılmasıyla artacağı tahmin edilmektedir.

Geçen yıl anestezi teknikeri maaşları almak için üniversiteyi bitiren anestezi teknikerlerinden 4 kez alım yapıldı. Son alımda 76 kişi atandı. Bu atamada en yüksek Anestezi KPSS atanma puanı 96 iken, en düşük Anestezi Teknikeri atanma puanları ise 85 oldu. Yani bu mesleği seçen kişilerin iyi bir KPSS maratonu geçirmesi gerekiyor.

Üniversitede Anestezi Okuyan Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

Bu bölümü okuyan kişiler anestezi teknikeri maaşı almak yerine, hemşirelik, sağlık yönetimi, sağlık memurluğu ve Sağlık Eğitimi bölümlerine geçiş yapabilirler.

Anestezi Teknikeri Maaşları Ne Kadardır?

Anestezi teknikeri maaşları ilden ile, özellikle özel hastanelerde değişkenlik göstermektedir. Özel hastanelerde anestezi teknikeri maaşları daha azdır. Devlet hastanelerinde ise başlangıçta az para veriliyor olsa bile, bu meslek dalında çalışan kişiler memur olarak kıdem aldıklarında iyi maaşlara çalışmaktadır. Anestezi teknikeri maaş miktarları hakkında bilinmesi gereken diğer sayısal veriler şunlardır:

 • Devlet kurumlarında yani Sağlık Bakanlığına bağlı Devlet Hastanelerinde yeni mezun anestezi teknisyeni maaşları ve yeni mezun anestezi teknikeri maaşları 3775₺ olarak belirlenmiştir.
 • Devlet hastanelerinde çalışan anestezi teknikerleri kıdem kazandıkça 5000₺ bandında maaş alabilmektedir.
 • Özel sektörde anestezi teknikeri maaşları başlangıçta 2700₺ civarında seyretmektedir.
 • Özel sektörde kıdem alan anestezi teknikerlerinin en yüksek maaşları 3800₺ civarına yükselmektedir.
  Öğretmen Maaşı Ne Kadar 2019

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgi amaçlıdır. Zaman içerisinde ilgili sorgulama ekranlarında değişiklik olabilir. Bu nedenle sitemizde yer alan bilgilerin kesin doğruluğu bulunmamaktadır.