Adım Adım Süt Parası Sorgulama İşlemleri

Süt parası desteği adı altında yeni doğum yapan annelere devlet tarafından maddi yardım yapılmaktadır. Nakit para olarak kullanabileceğiniz süt parası yardımı sayesinde, az da olsa doğum sürecindeki harcamalarınızı azaltabilirsiniz. Süt parası başvurusu başta olmak üzere, süt parası sorgulama ve süt parası sorgulama konusuna varıncaya kadar hemen her türlü süt parası detayını yazımızda bulabilirsiniz 🙂

Devlet anne ve çocuk sağlığına büyük önem göstermektedir. Bu noktada yapılması gereken birçok yardımı yapan devlet kurumları, uzun yıllardır süt parası adı altında da yardımlar sağlar. Halk arasında emzirme parası olarak da bu yardımı duyabilirsiniz. Bu yardım tek seferlik bir ödemedir. Her ay düzenli olarak annelere ödenmez. Dilerseniz daha fazla zaman kaybetmeden, bu yardımın detaylarına geçelim.

Süt Parası Nedir? Kimlere Verilir?

Süt parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen, SGK tarafından ödenen bir yardımdır. Resmi gazete resmi sitesinden ulaşabileceğiniz 5510 sayılı kanunun 16. maddesi kapsamında, doğum yapan kadınlara emzirme parası verilmektedir. Devlet bu yardıma emzirme parası adını vermiştir.

Süt parası şartları taşıyan her anneye verilmektedir. Çalışan veya çalışmayan anne, bazı temel şartları taşıdığı sürece bu yardımı elde edebilir. Süt parası almak için uygun olmanız gereken temel şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Kadın çalışıyorsa, doğumdan önceki bir sene boyunca sigorta türüne göre (4A veya 4B) 120 gün tam sigortalı veya 120 gün kısmi sigortalı olması gerekmektedir.
  2. Kadın çalışmıyorsa ve sigortası yoksa, süt parası almak istediğinde eşinin sigortalı olup olmadığına bakılır. Eşinin de yine 120 günlük sigorta şartını taşıyor olması gerekir.
  3. Kadının ve eşinin sigortası yoksa bu durumda süt parası ödeneği verilmemektedir.
  4. Süt parası alabilmek için doğumun sağlıklı olarak gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Her ne kadar normal doğum önerilse de, sezaryen doğumlara da süt parası verilir.
  5. Süt parası alabilmek için çocuğun sağlıklı olarak doğmuş olması gerekir. Engel ve hastalıklar engel olmazken, çocuğun vefat etmesi durumunda aileye ödeme yapılmaz.
  6. Kişilerin süt parası alabilmek için doğum öncesinde “resmi nikahlı” olması gerekmektedir. Aksi takdirde süt parası alamazlar.
  7. Pirim ödeyerek sigortalı konumda olanlar ise, eğer SGK’ya pirim borçları varsa bu durumda yardım alamazlar.

Süt parası şartları ve süt parası alabilme yöntemlerini başlıca sizlere anlattık. Dilerseniz bu güzel yardıma nasıl başvuru yapabileceğinizi de anlatalım.

Süt Parası Başvurusu

Süt parası başvurusu için sigorta türlerinde farklı yollar karşımıza çıkmaktadır. Eğer 4A sigortalı iseniz, bu durumda zaten resmi olarak doğum yaptıysanız sisteme otomatik olarak geçirilip tarafınıza ödeme yapılmaktadır.

Eğer doğum yaptığınız devlet veya özel hastane, bu yönde otomatik bir başvuru yapmadıysa bu durumda kendinizin başvuru yapması gerekmektedir. Süt parası alma başvurusu için bazı belgeleri de yanınıza almanız gerekir. Bu belgeler şu şekildedir:

  • Çocuğunuzun doğum belgesi : Çocuk doğduktan sonra, devlet veya özel hastane tarafından size verilecektir.
  • Başvuru yapan ebeveynin kimliği : Burada fotokopi kullanmanız önerilmez. Kim sigortalı çalışansa onun kimliği gitmelidir. Anne ve baba sigortalıysa, annenin kimliği gitmelidir.

Bu iki evrakı yanınıza aldıktan sonra ilinizde bulunan veya size en yakın ilde (şehirde) bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne gidin. Orada size süt parası başvuru formu ve dilekçesi verilecektir. Bu dilekçeyi gerçek bilgilerle doldurarak teslim etmeniz yeterlidir. Şimdi başvuru sürecine kadar bilgi verdik. Yeni doğum yapan anneye verilen devlet yardımının ne kadar olduğunu anlatalım.

Süt Parası Kaç Lira?

Süt parası her sene zam almaktadır. Süt parası miktarı da bu yönde her sene artış göstermektedir. Süt parasının güncel olarak ödeme tutarı 140 Türk Lirasıdır. Bu sene de zam alması beklenen bu yardımın, daha da kapsamlı hale getirilmesi planlanıyor. Süt parası ödeme bankası PTT Bankasıdır. Süt Parası başvurunuz onaylandıktan sonra PTT Bankasından çekme işlemini yapabilirsiniz.

Süt parası sorgulama konusundan evvel, bu yardımın tam olarak anlaşılması için verilme süresine de biraz dokunacağım. Umarım sizi sıkmadım 🙂

Süt Parası Kaç Ay Alınır?

Süt parası kaç ay alınır sorusunu soran okurlarım için de bazı şeyler söyleyeceğim. Bu yardım bir kez verilen bir sosyal destektir. Devamlılık arz eden ve her ay ödenen bir maaş değildir. Aynı şartlar altında alınabilecek olan maaş niteliğinde yardımlar olsa bile, süt parası bunlarla aynı değildir. İlerleyen süreçte maaş gibi olan çocuk yardımlarından da bahsedeceğiz.

Şimdi sıra süt parası sorgulama konusunda! Dilerseniz hemen başlayalım.

Süt Parası Sorgulama PTT

PTT süt parası yattı mı sorusunu soran onlarca okurumuz var. Bunu öğrenmenin oldukça kolay bir olu var. Süt parası kaç günde yatar sorusu da ayrı bir konu tabi. Bu yardım ortalama 10 gün içerisinde onaylanıp ödenmek üzere hesaplara yönlendirilmektedir. Genel hatlarıyla başvuru yapılan aydan bir sonraki ayda ödeme yapılmaktadır. Ay ne olursa olsun ayın  8. ve 14. günlerinde ödeme yapılmaktadır.

Süt Parası Nereden Sorgulanır?

Bu yardımın sonucu sizlere SGK tarafından SMS ile bildirilecektir. Süt parası sorgulama telefon numarası gibi bir şey yoktur. Yine bu yardım E-Devlet üzerinden de aktif olarak sorgulanamaz. Tabi başvuru yaptığınız müdürlüğün telefon numarasını alarak, süreç içerisinde arayarak sorgulama yapabilirsiniz. Ancak zaten para hesabınıza geçtiğinde PTT mesaj atarak size bilgi verecektir.

Paranız yattıktan sonra başvuru yapan kişinin kimliğiyle birlikte en yakın PTT şubesine gitmesi gerekmektedir. Kişinin gitmemesi veya kimlik yerine fotokopi götürülmesi işlemin yapılmamasına sebep olacaktır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Yazıyı Değerlendir)
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir